Odpowienie przygotowanie partycji dla Linux Ubuntu 7.04

Witam . Zassałem dziś Linux Ubuntu 7.04 , nie mogłem się powstrzymać żeby zobaczyć Linuksa na moim monitorze . Zassałem , wypaliłem na płytkę CD … i chcę wiedzieć kilka rzeczy na temat partycji .

1.) Mam 3 partycje , na 1 jest windows xp . Z największej zamierzam wyrwać 17GB na Linuksa - wystarczy ? Wiem , że jest jeszcze partycja SWAP i ona ma działać jako plik wymiany czy coś takiego - dogłębnie się nie wczytywałem . Czy te 17GB wystarczy na te dwie partycje ?

2.) Co zrobić żebym pod windows xp widział partycję z linuksa ?

3.) Mam program Partition Magic 8 . W jakim systemie plików sformatować partycję aby była gotowa od razu do instalacji systemu ubuntu ?

Tak 17 GB spokojnie starczy pod te dwie partycje. :wink:

ext3 oraz swap

Ile powinny zajmować partycje ext3 i swap ?

~ swap 1gb

~ ext 16gb

Może być ?

A ile masz RAMU?

cudowne 512mb ram ddr

syaoranv no to ustaw tak jak napisałeś

Jakieś jeszcze pytania? :stuck_out_tongue:

póki co nie - dzięki za porady . :smiley:

jest sterownik

Google + hasło ext3+windows

Polecam osobną partycję na /home.

Total commander z pluginem ext2fs, Explore2fs.

W drugą stronę jest dużo lepiej.

Większośc dystrybucji “widzi” partycje ntfs, niewiele zaś pozwala na zapis. Lekarstwem na to jest ntfs3g.

To jeszcze raz ja ;] Teraz pytanie odnosi się partycji gdzie znaleźć ma się Ubuntu 7.04 - partycja ma być primary czy logical ? Czy bez róznicy ? Proszę o szybką odpowiedź :slight_smile:

Złączono Posta : 28.08.2007 (Wto) 10:23

Możesz to jakoś przybliżyć ?

@edit

Już sobie poradziłem .

źródło

Musisz utworzyć 3 partycje (“Czy te 17GB wystarczy na te dwie partycje ?”) Proponuję:

6 na główną /

10 na /home (jest to odpowiednik moich dokumentów i documents and settings w windows’ie)

1 na linux swap

JesperKyd

IMO(ang. I n M y O pinion) dobrze mówi… Z tym, że

Aby TO zadziałało musimy mieć system plików ext3 lub ext2(nie warto, przestarzały) Dlatego polecam:

Ilość | System plików | Punkt montowania

-----------------------------------------------------------

6 GB | ext3 | / 

10 GB | ext3 | /home

1 GB | swap | swap [b](tego w Ubuntu nie musisz wpisywać, automatycznie Ci ustawi)[/b]

Na swap spokojnie wystarczy 512 MB