Odświeżenie kompa


(system) #1

Cześć, chciałabym poradzić się w kwestii odnowienia mojego staruszka. Komp ma już parę lat [chyba ponad 5]. Mam nadzieje że dobrze trafiłam z działem. :wink:

Jego głównym problemem jest to że strasznie długie ładowanie się systemu [windows xp] i otwieranie większych programów typu: Photoshop, guitar pro, już nie mówić o grach... a jak już je otworzy to zaczyna strasznie mulić i przejście z takiego programu do na przykład Firefoxa zajmuje chyba z 1min.

Tak więc prosiłabym o porady co mogę zrobić aby to choć trochę poprawić, jakieś programy itp. lub sugestie co do kupna nowych części. Oczywiście mój budżet jest ograniczony i nie oczekuję żeby komputer śmigał jak nówka, chcę tylko trochę poprawić to co mam teraz.

Aktualne parametry, które znam [ppm, mój komputer :P] :

Intel®

Celeron® CPU 1.70GHz

1,70GHz, 256 MB RAM

Za wszelką pomoc z góry dziękuję


(Xcoref1) #2

Z racji że to stara machina, zapewne ma DDRki zwykłe, i wątpie żeby płyta obsługiwała Core2Duo. Imo wymienić wszystko trzeba. Podaj tylko budżet :slight_smile:


(Kitikat51zet) #3

Czeka Cię gruntowna modernizacja, a jeśli budżet jest naprawdę malućki, a formatowania wolałbyś uniknąć to - defragmentacja dysku, oczyszczenie systemu i optymalizacja (np. CCleaner, Odkurzacz, TuneUP Utilities 2009), wywalenie zbędnych aplikacji z autostartu, "odsyfienie" komputera skanerami itd. Cudów nie będzie.


(Ctr) #4

Podaj model płyty głownej. sprawdzisz go programem CPU-Z.


(MaRa) #5

Trzeba przeinstalować Windowsa :stuck_out_tongue:

Serio, XP zaczyna strasznie mulić po kilku miesiącach, chyba że nic nie jest instalowane i odinstalowywane, wtedy mniej muli.

Można spróbować coś zmodernizować, ale to przekroczy wartość sprzętu, bo za 350zł można kupić używanego Della z 512-1024MB RAMu, procesorem Pentium 4 3GHz, nagrywarką DVD i dyskiem SATA 80GB, nawet wbudowana grafika i915 będzie szybsza.

Co do modernizacji, to koniecznie trzeba dorzucić moduł pamięci, 256MB to stanowczo zbyt mało, najlepiej drugi identyczny.

Może jakaś grafika? Z nowych to Gigabyte GeForce 6200 256MB za około 150zł, szybszych nie ma sensu (za słaby procesor), chyba żeby jakąś używaną.

Może też nowszy dysk, poprzedni będzie jako drugi, ok. 150zł.

Nic więcej z tego komputera się nie wyciśnie. Najważniejsze to dołożyć pamięć.


(Maryś) #6

Pamięć, pamięć i jeszcze raz pamięć.

To chyba jedyne co będzie się opłacać (1 kość 1GB).

Chyba, że Dual Channel to 2x512MB.

Potrzebny jest model płyty głównej.

No i oczywiście gruntowne porządki z Windowsem

i na dyskach.