Odwieczny problem z RAM

Witam.

Aby przetrwać w tym społeczeństwie informacyjnym postanowiłem zwiększyć ilości mojej pamięci RAM w komputerze. Zaglądnąłem na płytę główną i na kostce mojej pamięci wyczytałem: Blitz DDR 400(3) - 512MX8.

Chcę dokupić kość 1024MB, problem w tym jaką kość dobrać by było jak najbardziej optymalnie. Najlepiej byłoby pewnie znaleźć Blitz DDR 400(3) - 1024MX8 ale niestety nie mogę.

Co oznacza - (3) i MX8?

Czy kość którą chcę dokupić powinna mieć też takie opisy?

chmielu_w podaj dane z Everesta. Chodzi o opóźneinia (bo częstotliwość to najprawdopodobniej to 400).

Przeprowadziłem te testy z Everesta, ale tak poważnie to nic o opóźnieniu tam nie znalazłem. Jedynie pisze ile mam pamięci ile wolne ile zajęte, jakiś moduł pamięci 70ns, obsługiwane napięcia pamięci 3.3V itp. NIe jestem najlepszy w te klocki. Pisze tam jeszcze, że mam w sumie 4 wejścia na pamięć więc może lepiej kupić 2 x 512 to samo i będe miał w sumie 3 kości po 512. Czy jednak lepiej 1024. Hm. Głowa boli od tego. :?

Nie w testach tylko w zakładce pamięci.

Nic z tego bo w zakładce jest praktycznie to samo a nawet mniej informacji. Może to wina starej wersji EVERESTA - 2.20.405. Próbowałem ściągnąć jakąś nowszą ale są tylko triale, które coś nie chcą mi odpalić. Mały kosmos. Można to jakoś inaczej sprawdzić?

Ten everest wystarczy :slight_smile: Looknij w zakładkę SPD (zaraz pod “Pamięć”) i skopiuj pole Taktowanie pamięci :slight_smile:

A płyta główna to?

Wygląda że masz kość PC3200(400) CL3.

Wyjmij moduł pamięci i na nim odczytaj wszystko i podaj.

Ok więc tak:

Na module pamięci pisze: Blitz Value Plus MDGBL6F3H38A0K1E09 DDR 400(3) 512MX8 S/N: 616SS(BLBGC1908) i to jest wszystko co tam pisze oprócz jeszcze plomby.

Zdybałem w końcu nowszą wersję Everesta i są tam takie rzeczy:

Typ pamięci: DDR SDRAM

Szybkość pamięci: PC3200 (200 MHz)

Taktowanie: 200 MHz 3.0-4-4-8 (CL-RCD-RP-RAS)

Szerokość modułu: 64 bit

W zakładce płyty głównej przy właściwościach magistrali pamięci pisze m.in. coś takiego:

Rzeczywista częstotliwość taktowania: 201 MHz

Efektywna częstotliwość taktowania: 402 MHz

Czy w takim razie ta pamięć co mam obecnie to jest źle ustawiona? na 200 MHz a powinna być na 400 MHz ? jeśli tak to jak to zrobić?

I ostatnie pytanko dotyczy tematu początkowego: Jaką teraz dobrać pamięć bo wychodzi na to że mam w sumie 4 gniazda na kości, więc lepiej kupić jeszcze 2x512 czy 1x1024 i oczywiście z jakimi parametrami by nie było konfliktu a piękna współpraca.

Z góry dzięki.

Dobrze masz ustawione, ddr to double data rate więc 2x201 = te 402MHz.

Teoretycznie dual przynosci korzysci wydajnosciowe ok 5-10% (zalezy czy płyta obsluguje ‘prawdziwy’ dual mode czy taki niby-dual np jak ja mam gdzie nie ma zadnych dodatkowych korzysci z ‘‘duala’’). Jesli kupisz 2x512 to kup kosci o takich samych timingach i taktowaniu, zreszta jak bedziesz kupowal na allegro lub w innych sklepach internetowych to kupujesz od razuy 2 identyczne kosci 512.

JNJN miał racje

Co to za niby dual? Podaj płytę główną i w czym nie widzisz wzrostu wydajności? Po coś on jest a nie po to żeby ładnie wyglądało.

chmielu_w zdradź nam jeszcze jakie masz MOBO. Bo nie wiemy czy obsługuje Dual.

Nazwa płyty głównej: Gigabyte GA-K8N51PVMT-9(-RH)

Właściwości magistrali FSB

Typ magistrali - AMD Hammer

Rzeczywista częstotliwość taktowania - 200 MHz

Rzeczywista częstotliwość taktowania - 200 MHz

Właściwości magistrali pamięci

Typ magistrali - DDR SDRAM

Szerokość magistrali - 64-bitowy(a)

DRAM:FSB Ratio - CPU/10

Rzeczywista częstotliwość taktowania - 201 MHz (DDR)

Efektywna częstotliwość taktowania - 402 MHz

z tego co wyczytałem na podstawie nazwy płyty w necie to jest to DUAL.

kup taką samą kość jak masz teraz - powinny pójść w dualu.