Odzyskać połowę dysku

Mam taki problem: Kiedyś zainstalowałem Linuxa na windowsa i dość długo z niego korzystałem niestety awaria Windowsa spowodowała że musiałem zrobić format portycji. Po formacie patrzę i widzę że mam tylko dysk C a dysk D gdzieś wsiąkł :? Nie wiem co się stało ale równieć straciłem połowę pojemności mojego dysku. Jak mogę odzyskać drugą połowę dysku?? Acha Linuxa do tej pory nie odinstalywałem.

windows nie widzi partycji linuksowskich (jak wiesz linux ma inny system plików) Jezeli system plikow linuksa masz ext2 lub ext to mozesz przez total commandera dotrzec do tego pliku, ale jezeli masz w reitsurfs to nie masz szans. Wtedy najlepiej wystartuj kompa z plytki z windowsem i skorzystaj z fdiska lub z plytki z linuksem i wtedy skorzystaj z cfdiska i sformatuj partycje linuksową (linux swap)

a możesz napisać po kolei jak mam zrobić z tym fdiskiem bo niegdy tego nie robiłem.

no dobra to najpierw powiedz jaki masz windows ?

Windows 98

to bedzie troszke trudniej. W każdym razie sprobuj tak

  1. reboot kompa

  2. wchodzisz do BIOSu (klikasz DEL w momencie wyswietlania danych o procku itp.)

  3. ustawiasz w Advanced Features i ustawiasz first boot form cd-rom

lub

  1. bo nie jestem pewien czy w windows 98 wystartuje z plytki to przygotowywujesz dyskietkę startową i Biosie ustawiasz firsty boot form floppy

  2. jestes teraz w napędzie E lub A

  3. jezeli w A: to wpisujesz tam fdisk i pojawiają ci sie partycje. powinna tam byc linux swap lub linux (nr partycji 82 lub 83)

Ja przy robieniu takich zabiegów korzystalem z linuksowego cfdiska (jezeli masz plytke zlinuksem to mozesz tez jego uzyc) Następnie kasujesz te pratycje i z powstalego free space robisz nowy dysk i juz masz

  1. jezeli w E: to wpisujesz setup i windows powienien tam miec jakies narzędzie do tworzenia partycji. Kasujesz partycje linuksowa i tworzysz nowa tak jak juz pisalem

  2. jezeli masz plytke z linuksem (to wtedy wystaruj kompa z cd-rom) i kiedy zapyta czy czytac z cd-rom to ENTER a następnie wpisujesz cfdisk i jestes w cfdisku. jest znacznie lawiejszy ale wsztstko mniej wiecej tak jak w fdisku wiec sobie poradzic

Pozdrawiam i GL (w razie niejasności pisz!)

A jak to zrobić?? Acha a tego fdiska mam wywołać z płyty z windowsem czy będzie mi potrzebna tylko dyskietka startowa??

o ile pamiętam to dyskietka powinna wystarczyć. bo w nowszych windowsach (o ile juz nie w win98, ale tu mówie nie mam pewności, menager partycji jest juz wbudowany i wszystko mozna plyta cd-rom zrobic). a teraz probuj z dyskietką

Ale nie odpowiedziałeś mi na pytanko jak zrobić nowy dysk na usuniętej partycji z linuxa

kiedy juz usuniesz tą partycje linuxa (nie wiem ale w fdisku pewnie sie tak samo strzalkami operuje) masz wyświetlone pod partycjami dostępnymi Free Space (lub cos takiego) i wtedy bierzesz new (czy cos takiego) i wpisujesz wartość partycji (rozmiar) i potem ustawiasz logical czy secondary, następnie ustawiasz na bootable i bierzesz write i potem yes i juz masz nowy dysk :wink: UWAGA! niektóre czynności mogą być rozne od podanych przezemnie (opieram sie o cfdisk) ale powinienes sobie poradzic!