Odzyskanie pliku po formacie na systemie Windows 7

(Patryk Leczycki1) #1

Witam, jak w temacie. Czy jest szansa na to, abym po wykonanym wczoraj formacie dysku systemowego odzyskał pojedynczy plik (z rozszerzeniem .txt)? Poczytałem trochę o fenomenie programu Testdisk, niestety instrukcja do niego znajdująca się na stronie bezpieczenstwosystemow.pl nie jest już dostępna. Próbowałem zdziałać coś sam, lecz instrukcje "krok po kroku" mają w sobie etapy, których nie potrafię odtworzyć u siebie. Byłbym wdzięczny, gdyby ktoś krok po kroku napisał mi, jak tego dokonać. Ewentualnie krok po kroku wysyłałbym screeny z Testdiska i z czyjąś pomocą wybierałbym poprawne opcje. Z góry dziękuję za pomoc (zwłaszcza szybko - muszę zrobić ponowne formatowanie, a przez to jestem zmuszony czekać) i pozdrawiam :slight_smile:

(adam9870) #2

R-Studio - są poradniki na YouTube krok po kroku.

TestDisk http://traxter-online.net/testdisk-phot … ie-danych/

(Cedar) #3

Na początek zacznij używać prawidłowych określeń i słownictwa : “po formacie” (nie ma takiej czynności) a prawidłowo “formatowaniu” (bez ponownej instalacji systemu na tej partycji i bez zapisywania na niej danych) - taki plik bez problemu można odzyskać.

Natomiast po powtórnej instalacji systemu duzo zależy jak była przeprowadzona. Jeśli z formatowaniem dysku - jest duża szansa, że już nic nie odzyskasz ale nadzieja jest. Natomiast jeśli zainstalowałeś system bez formatowania dysku systemowego (jest to możliwe) o to tego plik miałeś np. na pulpicie, to możesz go bez większych problemów odszukać w folderze “Windows.old”

(Patryk Leczycki1) #4

Właśnie próbuję coś zdziałać z tym R-Studio, dam znać, jak mi poszło.

Niestety sformatowałem dysk przed instalacją systemu.

(Kot-ek) #5

No to jeszcze kwestia, czy już instalowałeś system (lub wgrywałeś dowolne pliki) na tej partycji?

Jak nie to całkiem duża szansa na odzyskanie… a programów do tego jest wiele, sam kiedyś skorzystałem z Recuva - z powodzeniem :slight_smile:

(Patryk Leczycki1) #6

Niestety właśnie pracuję na tym dysku. Gdybym zorientował się wcześniej, że nie zgrałem tego pliku, to nigdy w życiu bym takiej głupoty nie popełnił… Z pomocą programu Recuva na pulpicie znalazłem dwa pliki, więc wychodzi na to, że wszystko sprzed formatowania dysku przepadło.

(Kot-ek) #7

Możesz jeszcze chwilkę się nie poddawać i spróbować alternatywnych programów… ale skoro jest to dysk roboczy, na którym było już wiele zapisów to nie wiem, czy nie lepiej pogodzić się z utratą pliku…

Nie robiłeś cyklicznie (z różnym cyklem :P) kopii zapasowych?