Odzyskiwanie danych i ich odczytanie


(Fedrix) #1

Witam.

 

Posiadam laptop firmy Lenovo. Wczoraj komputer nie chciał się uruchomić, mimo, że był zamykany normalnie przez pasek Start. Nie pomogło systemowe naprawianie błędów i trzeba było skorzystać z "OneKey Recovery" dostarczonego przez Lenovo. Z kopii zapasowych możliwa do przywrócenia była tylko ta pierwotna. Niestety w ten sposób wszystkie dane z dysku C zostały utracone. Próbowałem je odzyskać różnymi programami tutaj dostępnymi i z niektórymi się udało, ale nie jestem w stanie odtworzyć grafiki, piosenek itd. W dokumentach tekstowych zmieniło się kodowanie i zamiast liter są znaki.

 

W związku z tym rodzą się moje pytania:

  1. Czy jest możliwość odzyskania wszystkich skasowanych danych? Jeżeli tak, to w jaki sposób?

  2. Czy jest możliwość odczytania odzyskanych plików. Jeżeli tak, to w jaki sposób?


(mrFreeze) #2

Pliki zostały nadpisane przy instalacji nowego systemu. Dlatego ważne pliki trzyma się na innej partycji niż systemowa. Poza tym wykonuje się backup np. na cd czy też na jakiś serwer.

 

Spróbuj jeszcze tym ale czarno to widzę.

 


(scripter1) #3

Klasyczny błąd, w przypadku utraty jakichkolwiek danych aby można było je odzyskać krytycznie ważne jest zaprzestanie jakichkolwiek operacji zapisu na dysk/partycji na której się znajdowały.

W przypadku partycji systemowej operacje zapisu są przeprowadzane w zasadzie cały czas więc gdy utracona dane były na tej partycji i były jakieś krytycznie ważne to ja bym się nawet posuną do natychmiastowego wyłączenia zasilania komputera aby zapobiec ich nadpisaniu.

 

Tak jak napisał kolega robiąc recovery systemu twoje dane zostały nadpisane, uruchomienie systemu po recovery i znów kolejne dane zostały nadpisane ipt. itd.

Po czymś takim co ty zrobiłeś jedyne szanse na odzyskanie jeszcze jakichś plików to oddanie dysku do firmy profesjonalnie zajmującej się odzyskiem danych ale takie coś kosztuje naprawdę sporo pieniędzy (podejrzewam że nie miałeś tam żadnych aż tak ważnych plików żeby były one warte tych pieniędzy) a i tak nie ma żadnej gwarancji czy cokolwiek uda się odzyskać.

 

Dlatego jak już napisał kolega ważne pliki czy nawet nie tyle ważne co po prostu takie których szkoda stracić należy trzymać na osobnej partycji.

 

Co do programów do odzysku to ja ze swojej strony polecam program Recuva (mi pomógł raz odzyskać kilkanaście GB danych po omyłkowym skasowaniu) ale w twoim przypadku to szkoda czasu bo na 99% nic już nie da się odzyskać.


(Fedrix) #4

Korzystałem z Recuvy. Potrafi odzyskać dane, ale tak jak wspominałem są nadpisane. Wychodzi na to, że nic z tego :confused:

 

Czy mógłby mi ktoś na chłopski rozum objaśnić na czym proces nadpisywania polega?


(Cedar) #5

 

Tak na "chłopski rozum":

Po skasowaniu plik jest w rzeczywistości nadal na dysku tylko jest oznaczony jako "skasowany' i system wie, że można w tym miejscu zapisywać nowe dane.

Dopóki nowe dane w tym miejscu nie zostaną zapisane, to dany plik można odzyskać, gdy to miejsce zostanie nadpisane nowymi danymi, to nie można nic już zrobić. Czasami tylko część obszaru zajmowana przez plik zostaje nadpisana i taki plik po odzyskaniu zawiera uszkodzone dane.

Poczytaj:


(scripter1) #6

A rozszerzając jeszcze powyższą wypowiedź trudno przewidzieć kiedy dane oznaczone jako do skasowania zostaną fizycznie nadpisane bo system zapisując nowe dane stara się tak robić aby były one jak najmniej porozrzucane po powierzchni dysku a najlepiej by każdy plik był w całości w jednym miejscu ale czasem jest to niemożliwe i nigdy nie wiadomo kiedy skasowany plik zostanie faktycznie nadpisany.

Są programy które kasując plik od razu nadpisują jeden lub kilka razy ale to osobna sprawa o której się nie będę teraz rozpisywać.

 

Natomiast firmy profesjonalnie zajmujące się odzyskiem danych mają specjalistyczny sprzęt który analizując dokładnie strukturę powierzchni dysku potrafi odzyskiwać nawet nadpisane dane (każda zmiana struktury magnetycznej dysku pozostawia po sobie ślad) ale jak już pisałem wcześniej trwa to bardzo długo (i kosztuje) a to jak dużo uda się odzyskać zależy od tego ile razy miejsce zajmowane przez skasowane pliki zostało nadpisane.

Z tego co wiem to amerykańskie przepisy wymagają aby w rządowych komputerach kasowanie odbywało się z 3 krotnym nadpisaniem plików losowymi danymi aby uznać dane za całkowicie skasowane.