Odzyskiwanie systemu za pomocą paragona - mission faild

Jakiś czas temu po kupnie nowego kompa wpadłam na genialny pomysł, żeby zgrać sobie czysty system z jakimiś tam podstawowymi programami za pomocą paragona i w odpowiedniej chwili go odpalić :roll:

Jeden dysk, trzy partycje: c: , ukryta z systemem i d:.

No i extra, uruchomiłam, wielkość partycji i wszystko zostało takie samo, żeby się nic nie rozjechało, chodziło tylko o to by odświeżyć c:, wyskoczyło, że wszystko cacy, ale nic z tego :expressionless:

Po restarcie Grub loading Error 17. No i super. Bo jak tu grzebać w GRUBie? Kombinowałam za pomocą boot repair, ale wyskoczyły błędy i nic, ostatecznie sama chciałam coś pozmieniać w Grub menu.lst czy innych, ale oczywiście pod linuxem, trzeba być właścicielem i startowanie z pendrive’a nie pomoże. Nie chcę formatować tych dysków bo na ukrytej partycji mam system, a na c: teoretycznie też nie ma błędów w systemie, z resztą jak wywalę zawartość c: to i tak mi system nie ruszy z ukrytej.

I teraz nie wiem z której strony to ugryźć…

Pomocy #-o

Cześć

Na początek kilka pytań.

Jaką masz zainstalowaną wersję windows ?

Czy po wykonaniu kopii partycji paragonem był później instalowany linuks ?

Czy dysponujesz płytą instalacyjną windows ?

Cześć :slight_smile:

  1. Windows 7

  2. Nie, myślałam, że jest on zainstalowany na tej ukrytej, i to z niej system startuje. Miałabym zainstalować linuxa na c:? i jeśli tak to jakiego?

  3. nie, ale zawsze można spróbować coś wymyśleć.

Cześć :wink:

Na wstępie powiem, że nie wiem jak ci pomóc w tej konkretnej sprawie ale moge ci powiedzieć jak robić aby już nigdy się to nie powtórzyło.

Co prawda nie wiele to zmienia ale podawaj na przyszłość pełną nazwę. Np. Windows 7 Hompe Premium x64 itp itd…

Ukryta partycja z reguły zawiera system wgrany oryginalnie przez producenta czyli ten tak zwane “Recovery”. Co dolinuxa to raczej nie trzeba…

Albo pożycz płyte z systemem od kogoś znajowego albo ściągnij z sieci i wypal na pendrive.

A co do tematu nie popełniania błędów. To zamiast tego programu używaj “Northon Ghost 11.5” równiej wersja uruchamiana z pendrive. Odpala się to co prawda pod DOS’em ale program jest banalny w obsłudze i przede wszystkim działa znakomicie. Korzystam z niego od 5 lat i nigdy mnie nie zawiódł i nic mi się nigdy nie popsuło. Wybierasz w kilku krokach czy chcesz wykonać obraz całego dysku czy tylko danej partycji. Gdzie chcesz zapisać obraz i jaką metodą kompresji chcesz tego dokonać. Program robi resztę. Odzyskanie lub odświeżenie systemu wielkości około 30GB zajmuje niecałe 15 minut. Więc warto.

Ok to już mniej więcej wiadomo jaka jest sytuacja.

Zakładam , że z systemem masz wszystko ok. Problem polega na uszkodzeniu bootloadera - nie wiem czy paragonem wykonałaś tylko kopię partycji czy również mbr ( o ile pamiętam tak jest domyślnie ) , w każdym razie jest to do naprawienia.

O płytę instalacyjną pytałem nie pod kątem broń boże reinstalacji - bootując z niej można użyć zautomatyzowanej naprawy systemu przez którą można w miarę łatwo naprawić bootloader. Jeśli masz możliwość pożyczenia takiej płyty - zrób to.

Na początek spróbujmy dostać się do Twojego systemu. Pobierz Super Grub Disk nagraj na płytkę i zabootuj.

Przy użyciu opcji Detect OS , program powinien wylistować wszystkie partycje , a Ty wskaż tą z windows.

Napisz później czy się udało. To jeszcze nie nic nie naprawi , ale przynajmniej umożliwi zabootowanie windowsa.

No dobrze, moja wina:

Windows 7 Home Premium x32, ale nie wiem co to zmienia…

MBR kojarzy mi się z Windą, a GRUB z Linusem - ale może nie w tym kościele dzwoni…

W każdym razie wyskakuje błąd z Grubem. Winda w ogóle ukrytej partycji nie widzi (w sensie: widzi pusty obszar) bo jest sformatowana pod linuxa (ext3) natomiast c: i d: pod winde (NTFS).

Mam tylko tzw. Dysk naprawy do windy, który nie pomaga w niczym niezależnie czy chcę naprawić, czy odzyskać system… - próbowałam wszystkich opcji po kolei.

Co do paragona - to szczerze mówiąc nie pamiętam czy wrzucałam też mbr czy nie. :oops:

Wypaliłam Super Grub - i supcio - wgrywa się, ale widzi linuxa i… Vistę…? :o

Wybrałam vistę i ruszyło narzędzie diagnostyki pamięci systemu… uruchomiła się przywrócona 7… śmiga jak nic… :slight_smile:

Z podziękowaniem :slight_smile: Tylko moje pytanie: what next? bo błąd nadal wywala. #-o

Jeżeli dostałaś się do systemu to teraz już będzie z górki.

Pobierz i zainstaluj EasyBCD

Uruchom i wejdź do sekcji “Rozmieszczenie BCD” , wskaż bootlader Vista/7 i kliknij na “Zapisz MBR”.

Po restarcie miejmy nadzieje będzie się bootować normalnie.

ps. MBR to główny sektor rozruchowy - używany jest zawsze niezależnie od tego jaki masz system/systemy , natomiast Grub to bootloader , który pozwala załadować system - w tym przypadku dokonasz podmiany bootloadera z Gruba na BCD (wykorzystywany przez windowsy od visty w górę , wcześniej był używany ntldr)

Wow a nawet łał :smiley: Gra i buczy =D>

Ogromne dzięki za pomoc, i za info o MBR.

Pozdrawiam Serdecznie! :slight_smile: