Odzyskiwanie systemu za pomocą paragona - mission faild

(Anazaliaf) #1

Jakiś czas temu po kupnie nowego kompa wpadłam na genialny pomysł, żeby zgrać sobie czysty system z jakimiś tam podstawowymi programami za pomocą paragona i w odpowiedniej chwili go odpalić :roll:

Jeden dysk, trzy partycje: c: , ukryta z systemem i d:.

No i extra, uruchomiłam, wielkość partycji i wszystko zostało takie samo, żeby się nic nie rozjechało, chodziło tylko o to by odświeżyć c:, wyskoczyło, że wszystko cacy, ale nic z tego :expressionless:

Po restarcie Grub loading Error 17. No i super. Bo jak tu grzebać w GRUBie? Kombinowałam za pomocą boot repair, ale wyskoczyły błędy i nic, ostatecznie sama chciałam coś pozmieniać w Grub menu.lst czy innych, ale oczywiście pod linuxem, trzeba być właścicielem i startowanie z pendrive'a nie pomoże. Nie chcę formatować tych dysków bo na ukrytej partycji mam system, a na c: teoretycznie też nie ma błędów w systemie, z resztą jak wywalę zawartość c: to i tak mi system nie ruszy z ukrytej.

I teraz nie wiem z której strony to ugryźć...

Pomocy #-o

(_nikt79_) #2

Cześć

Na początek kilka pytań.

Jaką masz zainstalowaną wersję windows ?

Czy po wykonaniu kopii partycji paragonem był później instalowany linuks ?

Czy dysponujesz płytą instalacyjną windows ?

(Anazaliaf) #3

Cześć :slight_smile:

1. Windows 7

2. Nie, myślałam, że jest on zainstalowany na tej ukrytej, i to z niej system startuje. Miałabym zainstalować linuxa na c:? i jeśli tak to jakiego?

3. nie, ale zawsze można spróbować coś wymyśleć.

(Edmunt) #4

Cześć :wink:

Na wstępie powiem, że nie wiem jak ci pomóc w tej konkretnej sprawie ale moge ci powiedzieć jak robić aby już nigdy się to nie powtórzyło.

Co prawda nie wiele to zmienia ale podawaj na przyszłość pełną nazwę. Np. Windows 7 Hompe Premium x64 itp itd…

Ukryta partycja z reguły zawiera system wgrany oryginalnie przez producenta czyli ten tak zwane “Recovery”. Co dolinuxa to raczej nie trzeba…

Albo pożycz płyte z systemem od kogoś znajowego albo ściągnij z sieci i wypal na pendrive.

A co do tematu nie popełniania błędów. To zamiast tego programu używaj “Northon Ghost 11.5” równiej wersja uruchamiana z pendrive. Odpala się to co prawda pod DOS’em ale program jest banalny w obsłudze i przede wszystkim działa znakomicie. Korzystam z niego od 5 lat i nigdy mnie nie zawiódł i nic mi się nigdy nie popsuło. Wybierasz w kilku krokach czy chcesz wykonać obraz całego dysku czy tylko danej partycji. Gdzie chcesz zapisać obraz i jaką metodą kompresji chcesz tego dokonać. Program robi resztę. Odzyskanie lub odświeżenie systemu wielkości około 30GB zajmuje niecałe 15 minut. Więc warto.

(_nikt79_) #5

Ok to już mniej więcej wiadomo jaka jest sytuacja.

Zakładam , że z systemem masz wszystko ok. Problem polega na uszkodzeniu bootloadera - nie wiem czy paragonem wykonałaś tylko kopię partycji czy również mbr ( o ile pamiętam tak jest domyślnie ) , w każdym razie jest to do naprawienia.

O płytę instalacyjną pytałem nie pod kątem broń boże reinstalacji - bootując z niej można użyć zautomatyzowanej naprawy systemu przez którą można w miarę łatwo naprawić bootloader. Jeśli masz możliwość pożyczenia takiej płyty - zrób to.

Na początek spróbujmy dostać się do Twojego systemu. Pobierz Super Grub Disk nagraj na płytkę i zabootuj.

Przy użyciu opcji Detect OS , program powinien wylistować wszystkie partycje , a Ty wskaż tą z windows.

Napisz później czy się udało. To jeszcze nie nic nie naprawi , ale przynajmniej umożliwi zabootowanie windowsa.

(Anazaliaf) #6

No dobrze, moja wina:

Windows 7 Home Premium x32, ale nie wiem co to zmienia…

MBR kojarzy mi się z Windą, a GRUB z Linusem - ale może nie w tym kościele dzwoni…

W każdym razie wyskakuje błąd z Grubem. Winda w ogóle ukrytej partycji nie widzi (w sensie: widzi pusty obszar) bo jest sformatowana pod linuxa (ext3) natomiast c: i d: pod winde (NTFS).

Mam tylko tzw. Dysk naprawy do windy, który nie pomaga w niczym niezależnie czy chcę naprawić, czy odzyskać system… - próbowałam wszystkich opcji po kolei.

Co do paragona - to szczerze mówiąc nie pamiętam czy wrzucałam też mbr czy nie. :oops:

Wypaliłam Super Grub - i supcio - wgrywa się, ale widzi linuxa i… Vistę…? :o

Wybrałam vistę i ruszyło narzędzie diagnostyki pamięci systemu… uruchomiła się przywrócona 7… śmiga jak nic… :slight_smile:

Z podziękowaniem :slight_smile: Tylko moje pytanie: what next? bo błąd nadal wywala. #-o

(_nikt79_) #7

Jeżeli dostałaś się do systemu to teraz już będzie z górki.

Pobierz i zainstaluj EasyBCD

Uruchom i wejdź do sekcji “Rozmieszczenie BCD” , wskaż bootlader Vista/7 i kliknij na “Zapisz MBR”.

Po restarcie miejmy nadzieje będzie się bootować normalnie.

ps. MBR to główny sektor rozruchowy - używany jest zawsze niezależnie od tego jaki masz system/systemy , natomiast Grub to bootloader , który pozwala załadować system - w tym przypadku dokonasz podmiany bootloadera z Gruba na BCD (wykorzystywany przez windowsy od visty w górę , wcześniej był używany ntldr)

(Anazaliaf) #8

Wow a nawet łał :smiley: Gra i buczy =D>

Ogromne dzięki za pomoc, i za info o MBR.

Pozdrawiam Serdecznie! :slight_smile: