Ograniczenie ilości procent naładowania baterii

Szukam programu który ograniczy ilość procent naładowania baterii.

Czyli np chcę, aby można było ją naładować tylko do 90%. Debian 6.0

Pytanie podstawowe - dlaczego? Chcesz rozwalić baterię?

Bo producent laptopa na system Windows 7 daje swoją aplikacje i dzięki temu zwiększa się żywotność baterii bo nie dobijamy do jednego cyklu? [Lenevo g555] Więc chciałbym coś takiego na pingwinka.

Takie rzeczy to mity. Sam posiadam Lenovo g550 od ponad roku i żywotność cały czas mam na 100%, bateria wytrzymuje 3-3.5 godziny, tak jak na samym początku.

Wskazane jest aby ładować akumulator do końca, niewskazane jest aby rozładowywać za mocno. I tyle na temat.

  1. Ładowaniu do końca - wymysliła raczej fizyka

  2. Formowanie/formatowanie baterii - niby się przydaje, niby nie, ja to w każdym razie robię standardową procedurą - na pewno nie szkodzi.

  3. Nie rozładowywanie do końca - producenci tak wskazują, nowsze modele wręcz nie przekażą zasilania poniżej pewnego poziomu napięca

  4. Ilość cykli ładowania a żywotność - ma to związek ale nie jest to główna przyczyna padania akumulatorów. U mnie prawie 10-letni Li-Poly przetrwał ok. 1000 cyklów i nadal chodzi. To jest tak jak z autem - nie liczy się ilość “cykli” odpalania i gaszenia, ale ma to wpływ na żywotność silnika.