Ograniczenie lub brak łączności - prześladowca

Tak pół żartem pół serio to komunikat Ograniczenie lub brak łączności jest moim prześladowcą.

W jednym miejscu (ok 60 komputerów - dhcp na linuxie) problem jak zaczął się pojawiać to na ok. 5 komputerach. Różnie go rozwiązywałem (LSP, przywracanie systemu) a czasem sam się rozwiązywał. Tak naprawdę to do dziś nie wiem co było tego przyczyną. Nie tak dawno problem się pojawił w innym miejscu gdzie dhcp było przydzielane przez router, komputerów ok. 10. Też próbowałem różnych rzeczy, czytałem dużo na internecie i chyba po wymianie karty sieciowej zaczęło działać, choć i tak nie jestem do końca pewny że to było akurat to. W tej chwili nie pamiętam gdzie jeszcze spotkał mnie “prześladowca”, ale na pewno było tego więcej. Dziś w całej sieci (10 komputerów + serwer Windows SBS Server 2003) ograniczenie lub brak łączności, oczywiście na koncie administratora bo do domeny nie da się zalogować. Problemu jeszcze nie rozwiązałem.

Również dzisiaj (sieć chyba z 20 komputerów) 2 komputery ku mojemu i pewnie waszemu zdziwieniu: ograniczenie lub brak łączności. Odpuściłem sobie na dziś bo mnie aż coś brało, pojechałem do domu wcześniej i się zastanawiam co taką główną przyczyną jest tego zjawiska.

Dajcie mi jakąś konkretną radę, bo mi brakuje pomysłów.