Ograniczona przepustowość łącza - karta sieciowa

Witam, otóż mam dość chyba typowy problem, natomiast z nietypowymi objawami. Otóż mam grubo ograniczoną przepustowość łącza, nie wiedzieć czemu. Teoretycznie, powinno być 8Mb/s w obie strony dl/up. Mój laptop natomiast wyciąga ledwo ledwo 2 Mb/s, nie wspominając już o up’ie. Dziwnym jest fakt, że przy sprawdzaniu prędkości łącza na speedtest.pl, ping jest niski, natomiast download mierzy się w nieskończoność, niestabilnie i ciągle waha się w okolicach tej nieszczęsnej 2. Do pomiaru uploadu aplikacja w ogóle nie przechodzi - co mnie najbardziej chyba dziwi. Router mieszkaniowy mamy w dość centralnym miejscu, i kumpel zza ściany wyciska z łącza wszystko, co się da. Więc problem występuje tylko u mnie i raczej nie jest związany z routerem.

Posiadam lapka Lenovo Y550 z systemem Windows 7 (64bit), moja siecówka to Intel WiFi Link 5100 AGN, do której ściągnąłem aktualny sterownik sekundy temu, i też nie działa. Teoretycznie, internet śmiga bez zarzutu i tych ograniczeń jakoś się nie odczuwa, natomiast ból zaczyna się przy grach sieciowych - gdzie mam niestabilne pingi i ciągłe lagi.

Jakieś pomysły, jak to rozwiązać? Z góry dzięki.