openSUSE 10.3 - problem z WINE/NEOSUSE/SOUND

Witam. Mam problemy z openSUSE 10.3. Pierwszy to WINE, zainstalowałem najnowszą ver. i jak chcę zainstalować WC3/SC:BW to wrzucam CD > klikam na instal.exe > otwórz za pomocą WINE > czarny ekran + kursor i koniec. Zainstalowałem sterowniki, był jakiś problem z zależnością, ale pominąłem ten krok i dalej się zainstalowały. Kolejny problem to uruchomienie openSUSE. Zainstalowałem scrypt neosuse i net działał [neostrda sagem fast 800], zrobiłem restart i od tej pory nie mogę uruchomić openSUSE. Zatrzymuje się pod sam koniec ładowania, jak dam escape to ostatnia linia:

Script/etc/ppp/ip-up finished (pid 3425), status=0x0

Kolejne pytanie to sprawa z dźwiękiem. Mam słuchawki 5.1 z dekoderem i kartę audigy se. W Windowsie mam ustawione “digital output” i słuchawki podłączone poprzez dekoder do audigy przez wejscie w karcie digital. Jak uzyskać ten sam efekt w openSUSE ? Standardowe podłączenie działa, ale ja chcę czerpać moc z dekodera. Jaka ver. WINE będzie najlepsza do WC3/Steam/SC:BW ? Czy jest jakaś nakładka graficzna, ma może ktoś linka do jakiegoś poradnika o WINE po PL ?