OpenVPN z dostępem do zasobów LAN


(Bipocich) #1

Witam!

Dziś w nocy skonfigurowałem VPN zgodnie z tym poradnikiem:

http://www.networkservices.pl/baza-wiedzy/instalacja-i-konfiguracja-openvpn-w-windows (2. Połączenie z wykorzystaniem współdzielonego klucza).

 

Po utworzeniu połączenia server-client (klient podpięty jest do sieci mobilnej, a serwer kablowej), na kliencie są dostępne wcześniej podpięte dyski sieciowe LAN.

 

Natomiast, chciałbym mieć również dostęp do wszystkich lokalnych komputerów (tak jakbym pracował w sieci LAN), jak i do strony konfiguracyjnej routera oraz drukarki sieciowej.

 

Z Góry Dziękuję za Poświęcony Czas i Wskazówki :slight_smile:

 


(roobal) #2

W takim razie musisz utworzyć połączenie mostkowane (dev tap), a nie routowane (dev tun). W połączeniu mostkowanym, korzystasz z adresacji LAN, do której się zdalnie chcesz podłączyć. W trybie routowania, VPN ma własną adresację.


(Bipocich) #3

 

roobal, Pięknie Dziękuję za Błyskawiczną Odpowiedź.

JUŻ wcześniej próbowałem z “dev tap” zamiast “dev tun” jednak zmiana tylko tej opcji nie pomaga…

Czy mógłbym liczyć na jakieś dodatkowe wskazówki związane innymi wartościami obu config-ów?


(roobal) #4

Nie powiem Ci jak to się dokładnie robi pod Windowsem, ale pod Linuksem, w dev tap mostkujesz wirtualną kartę z kartą fizyczną. W Windows zapewne też musisz utworzyć mostek pomiędzy wirtualnym interfejsem, a kartą sieciową. Następnie określasz adres dla mostka i przedział adresów dla klientów.