Opinia na temat gamingowego laptopa ASUS TUF

Wiem że temat nieaktualny i pewnie większość w sumie razem wszystko wyjaśniła, jednak jako szczęśliwy posiadacz* ASUS TUF DASH F15 FX516PM 15.6" [2021] z jakąś tam wiedzą półprofesjonalną ogólną a na pewno w tej kwestii wypowiem się dla potomnych.

*od prawie 2 lat (bez kwartału) czyli min. ponad miesiąc po premierze i reakcji konkurencji oraz za chwilę wtedy przed szałem popytowym na niego za kolejny miesiąc tzn. kupiłem go za 5 tysiaków (z W10 i zapewnioną, przyszłą wtedy, aktualizacją do W11, u mnie działa na poprzednim kluczu) a nie za ponownie prawie 6 tys. PLN.

https://www.mediaexpert.pl/komputery-i-tablety/laptopy-i-ultrabooki/laptopy/notebook-asus-tuff15-fx516pm-hn023t-i7-11370h-16-512ssd-rtx3060-6-15-6-144-w10

Procek w lapku który chciałeś kupić jest zdecydowanie lepszy tzn. ja mam „pseudo i7” tj i7-11370 (4C/8T) a w tym jest i5-11400 (6C/12T), bardzo mylące i wprowadzające w błąd nazewnictwo. Na korzyść mojego przemawiają większe zegary Stock jak i Turbo i pomimo że to 4C/8T to ma tyle samo pamięci co 6C/12T tzn. nadal ma uwspólnioną L3 „Smart Cache” 12 Mb i OFC trochę wyższe jej zegary, dzięki czemu ten 35W i7 (ten i5 ma 45W), jest potworkiem mocy jednego wątku (najnowsza wersja PassMarka daje mu 96% w Single Thread), jednak gdybym mógł wziąłbym tego CPU co Ty zaproponowałeś do mojego, ALE nie z taką karta graficzną co oferują w „Twoim” (!)

RTX 3050 (i jeszcze bez Ti) to chabeta do kwadratu i do tego z monitorem 17.3" czyli prawie jak Łysy z Brazzers… chyba że to na serio do „grania” dla kobiety laptop :wink: co przy ZA dużej przekątnej, nadal 1080p i oczywistej bliskości spowoduje bardziej albo choćby minimalnie już (a przy 15.6" jeszcze nie) efekt schodkowania, a to nie ma mocy w każdym aspekcie do minimum „prawdziwego” ale „gołego” AA choćby 2x.
Mój lapek 15.6" (też 1080p) ma RTX 3060 6 Gb i 192 Bit tylko że jest to jedyna wersja mobilna bez wersji Ti… dlaczego ? Bo to już jest Ti, i bardziej z tego nieokrojonego chipu więcej być nie może (tylko TGP się bawią):
RTX 3000 drivers
O czym mówię ? O „Core Config” mobilna ma 3840/30/120/120 i max TGP 130W w Boost a Desktopowa 3584/28/112/112 i TGP 170W.
W testach na YT idą łeb w łeb - jedna trochę lepiej w jednej grze druga w innej, ALE tylko dlatego że nVidia zmniejszyła o (potocznie) „taktowania” z 15 Ghz (desktop) do 14 Ghz (Laptop) pomimo dobrego chłodzenia w lapku i bezpośrednio chłodzonej tej samej pamięci GDDR6. Więc lapek ma przepustowość 336 GB/s a desktop 360 GB/s.
Mój lapek ma wersję RTXa tylko 80W + 5W Boost (+6%), ale to jest naprawdę SLIM „pełną gębą” będąc jednocześnie gammingowy, ALE jest na to rada MSI Afterburner plus dedykowany RTX 3060 85W dwu i pół minutowy filmik:

Najlepszy, najprostszy i najkrótszy jednocześnie.
Ale w każdym jest powiedziane że natychmiast zwiększyć OC VRAM na maksa (+300 MHz) czyli na minimum w praktyce i nikt nie ma z tym żadnych problemów (ja też) a przepustowość wzrasta do 350 GB/s następnie „POPRAWIANIE FABRYKI” czyli UnderVolting plus OC jednocześnie. W Filmie są przedstawione dwa warianty:

  1. 775mV i 1650 MHz (bardziej OC)
  2. 750 mV i 1550 MHz (bardziej UV)
  3. „Moja” Hybryda tych dwóch to: 775 mV i 1600 MHz, próbowałem OFC też 750 mV i też 1600 MHz, ale w krytycznie graficznych i wymagających grach super rzadko potrafi zabraknąć mocy a że Voltage jest ustawione na sztywno to lapek zaczął się „ksztusić” a przy 775 mV nigdy nie doszło do takiej sytuacji.

    Rezultat:
    Moc wersji RTX 3060 LAPTOP/MOBILE z TGP 110-115 W
    Temp GPU minus ~10 stopni czyli max. 70 stopni C a Hotspota minus ~12 stopni C czyli 73 stopnie C. Chłodzenie chodzi jednocześnie o ~1.5 Biegu mniej niż wcześniej (czasem załączy się na chwilę przedostatni i już nigdy nie ostatni).
    PS. Lapek został miesiąc wcześniej wyczyszczony i nałożono pastę Noctua NT-H2

Czemu tyle się rozpisałem ? Bo jestem w temacie i dla potomnych za sto lat :wink: i na pełne zakończenie tematu (CPU + GPU) teraz:
Plotki o moim i7 mają lekkie, rzadziej max średnie podstawy w najnowszych grach AAA tzn. że to już w 2021 był pseudo i7 i będzie on bottleneckiem w połączeniu z RTX3060 „Full” TGP [130W] i to nie żart dużo mniejszym dla FX516PR z RTX 3070 8 Gb 256 Bit TGP też 80W + 5W Boost czyli komiczne taktowania zegarów jak i wydajność która jest mniejsza niż w „Full” TGP RTX 3060 („Ti”)

WNIOSEK: kupno w 2023 i5-11400 z RTX 3050 (najsłabszym mobilnym serii 3000) i to jeszcze do gier to głupota i/lub niewiedza

A co do pamięci:
Te Asusy mają dwa gniazda na dyski SSD do 512 Gb (bardzo drogie) więc dopłata za dwa to wyrzucenie pieniędzy w błoto ponieważ wystarczy Odkurzacz (program) i jeden SSD NVM M.2 a z małym zaokrągleniem za 3 razy mniej dokupujesz np. jak ja kupiłem Pendrive SanDisk 3.2 Gen 1 o pojemności też 512 Gb który jest w pełni obsługiwany przez lapka (mój ma ten sam standard czyli nowszy minimum też) i masz piękny magazyn danych wszelakich wstawiony na stałe w gniazdo (wystaje tylko 0.5 cm) i na teraz dysk SSD M.2 ma wolne 174 Gb a Pendrive prawie 100 Gb i nie wiem nawet na siłę co by z tym wolnym miejscem zrobić LEGALNIE czyli w skrócie nie torrenty.
Pamięć RAM: do wlutowanego 8 Gb DDR4 3200 MHz starcza wszystkiego z zapasem na kilka lat drugie w jedynym slocie taka sama kość która chodzi w Wtedy w Dual Channel dokupienie 16 Gb (dopłata ~200 zł) czyli razem 24 Gb z czego nadal 16 w Dual a pozostałe 8 Gb dwa razy wolniejsze (Single Channel) nigdy zostanie użyte do… niczego i nigdy. Chyba że to IMHO lapek do pakowania w 7-ZIP i jak ustawisz pakowanie na Ultra i wszystko dalej maksa w tym wątki CPU to na chwilę minimalnie się przyda :wink:
Ja na wszelki wypadek tj. na minimalnie potrzebne rzadko pierdoły, a i tak tego nie używa nawet w 5% tzn. mam ustawione tylko 4 Gb pamięci wirtualnej, Włączoną Hibernację i 10 Gb na Shadery w Panelu sterowania nVidia i w kwestii ostatniego dodam że:
-Jak wszyscy wiedzą pierwsze stery do RTX 4000 tj. 522.25 dały bardzo dużego kopa ogólnego do wszystkich gier na DX12 (poprawiono niskopoziomowość tego API = czyli zmniejszono narzut sterownika na CPU) w… RTX 3000
-Stery 528.02 (najnowsze na teraz) WSZYSTKIM zmniejszyło temperatury w stresie o min 3 a częściej 5-6 stopni Celsjusza bez żadnego spadku wydajności, testowane głównie na RTX serii 3000 a najwięcej (max ich popularność z powodu wydajność/cena) na desktopowym RTX 3060 Ti

AMEN ! Pozdrawiam