Opłaty przy sprowadzeniu samochodu umowa czy darowizna

Siemka, moja siostra mieszkająca w niemczech kupiła sobie nowe auto a stare by chciała mi dać i tu moje pytanie, a konkretniej to co mnie wyjdzie taniej, czy lepiej zrobić zwykłą umowę wpisac ileś tam € i w takim razie przerejestrowanie wyjdzie mnie jakieś 1400-1500 zł a jakie bedą opłaty jeśli ona by mi go podarowała za darmo jako darowizna czy jakoś tak, czy wtedy proces przerejestrowania bedzie taki sam?

Podejrzewam, że taniej Cię wyjdzie jak na umowie zawrzecie cenę, zapłcisz tylko 2% podatku od czynności cywilno-prawnych (PCC-1) czy jakoś tak to się nazywa, powszechnie nazywany potocznie podatkiem od wzbogacenia. Oprócz tego cło itp. ale to już się zawiera w tej kwocie, którą podałeś. Natomiast podatek od darowizny może wynieść Cię więcej, tak mi się przynajmniej wydaje ale to byś musiał sprawdzić, co prawda twoja siostra mogłaby sobie tą darowiznę od podatku odliczyć ale to wyszło by tylko na jej korzyść. Jeśli się gdzieś mylę, proszę mnie poprawić :slight_smile:

Nie zależnie od tego czy ona Ci sprzeda czy podaruje i czy uznacie to za darowiznę lub spiszecie umowę kupna/sprzedaży, na której będzie określona cena to proces rejestracji przebiega tak samo :slight_smile:

Pozdrawiam!

no dobra, ale na czym polega to odpisanie od podatku, bo ja nawet zielonego pojęcia o takich rzeczach niemam, czyli tam w niemczech jej jeszcze zapłacą za to że mi da czy jak, skoro muwisz że to z korzyścią dla niej… auto i tak mam za free i jeszcze chce mi na przerejestrowanie dorzucić, także mi zależy żeby żeby to ogólnie tak razem możliwie jak najtaniej wyszło

http://www.google.pl/search?hl=pl&q=spr … l&aq=f&oq= i poczytaj :slight_smile:

W Polsce od podatku polskiego, będzie sobie mogła odliczyć ale tylko jeśli ma dochody również w Polsce, bo jeśli tylko w niemczech to nie i tak się nie będzie rozliczała z podatku w Polsce ale tym sobie głowy nie zawracaj, Ciebie to nie dotyczy, Ty tylko płacisz 2% PCC od wartości samochodu, o tym sobie lepiej poczytaj.

Pozdrawiam!