Oprogramowanie do wirtualizacji

Witam. Mam pytanie czy jest możliwa taka opcja wirtualizacji systemów że 1 nie korzysta z WM z 2. systemu? teraz mam:

Sprzęt -->Linux -->VM —> Windows

A chcę żeby było tak:

Sprzęt

|

|

/

jakiś soft do wirtualizacji

| |

| |

/ /

1.sys 2system

Żeby było jakieś oprogramowanie na którym pracują jednocześnie 2 systemy.

Możesz do tego wykorzystać jakiś hypervisor, np. Xen i uruchomić system w trybie parawirtualizacji, jeśli twój procesor na to pozwala. Wtedy sprzęt będzie współdzielony pomiędzy systemem gospodarzem a gościem.

Xen powinien być dostępny w domyślnych repozytoriach większości dystrybucji :slight_smile:

Pozdrawiam!

No mam intela i3 i jest tam, a czy mógłbyś bardziej opisać tego xena? I czy wtedy będą chodziły 2 systemy niezależnie do siebie?

Z Xenem może być trochę zabawy ale tu masz opisane, jak np. zainstalować Windows XP, a tutaj lista poradników.

Jeśli masz na myśli czy nie będzie konfliktów pomiędzy systemami, to nie, ponieważ to działa na podobnej zasadzie jak pełna wirtualizacja. W pełnej wirtualizacji sprzęt komputerowy jest emulowany, a system myśli, że to prawdziwy, fizyczny sprzęt. Natomiast w parawirtualizacji, system gość korzysta z fizycznego sprzętu i działa to na zasadzie, jakby system był zainstalowany w systemie, sprzęt jest współdzielony właśnie przy pomocy hypervisora.

Pozdrawiam!

Odkopię temat :slight_smile: Aktualnie mam ubuntu 10.04. Czyli muszę wpierw zainstalować hypervisior i dopiero potem na niego zainstalować ubuntu i windowsa? A czy można użyć jakiegoś oprogramowania od vmware?

Najpierw instalujesz Ubuntu, potem hypervisor, np. Xen i w nim instalujesz Windowsa. Z VMWare też możesz skorzystać, jeśli wolisz gotowe rozwiązania :slight_smile:

Pozdrawiam!