Oprogramowanie dołączane do urządzeń peryferyjnych a firma

(Darwaw) #1

Witam,

Mam pytanie odnośnie legalności instalacji oprogramowania przypisanego do sprzętu peryferyjnego (telefony komórkowe, aparaty fotograficzne itp) będącego prywatną własnością pracownika, na komputerach firmowych. Zilustruję to na przykładzie:

Użytkownik posiada prywatny telefon komórkowy marki Motorola. Oprogramowanie dołączone do telefonu zainstalował na komputerze firmowym. Kłopot w tym że oprogramowanie nie jest bezpłatne - Motorola Phone Tools 4.0. Bezpłatnie jest dołączone razem z nowym telefonem komórkowym. Jako że telefon nie jest własnością firmy, to czy można używać w/w oprogramowania na firmowym komputerze?

Oprogramowanie danego sprzętu, np aparatu cyfrowego, jest bezpłatne w całości - sprzęt jest własnością pracownika, to czy można instalować na komputerach firmowych?

do AD1 - moim zdaniem nie można używać.

do AD2 - moim zdaniem można używać.

Proszę o wasze opinie na ten temat. jeśli ktoś osobiście zetknął się z ta problematyką w praktyce to bardzo proszę o sposób rozwiązania tej wątpliwości.

Pozdrawiam,

Darwaw

(MarS) #2

Wszelkie wątpliwości rozwiąże tekst licencji. Wystarczy poczytać

(impassive) #3

Ad 1. Może. Na stanowisku powinien mieć dowody legalności (płyta, faktura, licencja itp.).

Ad 2. Może.

(Pio78) #4

AD1 oraz AD2.

Wszystko zależy od polityki firmy.

U mnie w pracy użytkownik nie może sobie samemu zrobić nic na komputerze. Oprogramowanie Freware jest zabronione - regulują to wewnętrzne przepisy. Tak więc i w jednej sytuacji i w drugiej jest zabronione posadanie takowego oprogramoania przez pracownika na komputerze.

Komputer służy do pracy, a nie do zabawy przez pracownika.

(Darwaw) #5

Możesz trochę rozwinąć dlaczego oprogramowanie typu freeware jest zabronione w firmie w której pracujesz?