Optymalizacja komputera

Witam, Jestem posiadaczem komputera, który ma na swoim pokładzie płytę główną Gigabyta K8 Triton nForce4Ultra 1Gb ramu (GoodRam) 400 MHz 2 x 512 kartę graficzną GeForca 6600 GT taktowana na (2D core clook 300 MHz 3D core clook 500 MHz a Memory clook na 1000 MHz) oraz proces Athlon 64 3200+ taktowany na 2,01 GHz. Niegdyś ten komputer pięknie śmigał i na dal tak jest, choć nie przypuszczałem ze wezmę się za obróbkę grafiki, wideo i efektów. Brakuje trochę mocy i prosiłbym o porady zoptymalizowania ustawień. Wasze propozycje :smiley: innym słowy jak go optymalnie podkrecić :slight_smile: żeby dosłownie mnie zaszokował :o

Chcesz wymienić części czy zaoptymalizować system (jaki?) do szybszej pracy?

Niestety nie mam nic $ obym mógł cokolwiek wymienić. Chciałbym podkręcić go w miarę zdrowego rozsądku. Chłodzenie mam standardowe. Choć myślę że na wiatrak bym uciłał. :slight_smile:

Niestety chyba jednak bez zainwestowania w sprzęt niewiele się tutaj da zrobić. Zaawansowana obróbka grafiki i video niestety wymaga sporej mocy obliczeniowej. Przydał by się wydajniejszy procesor i trochę więcej pamięci operacyjnej (przynajmniej 2 GB). Można co prawda podkręcić procesor, pamięci i grafikę, ale wzrost wydajności niestety nie będzie taki szokujący. W tej konfiguracji niestety obróbka video po prosty będzie musiała trwać sporo czasu.

można podkręcić procka, amdki dobrze się kręcą. zawsze to przyrost wydajności, aczkolwiek przydałoby się dołożyć pamięci operacyjnej jak radzą koledzy wyżej, co do optymalizacji systemu to było (dział windows tego forum).

Obróbka wideo protrafi już z 2 rdzeni skorzystać, tego procka można spokojnie na 2,2GHz przetaktować, a 2gb ramu w dualu dałyby też porządnego kopniaka, poza tym 2 dyski twarde w raidzie 0 też się przydadzą. (przy skłądaniu filmu zawsze co chwila coś się dogrywa, a do ramu wszystkiego nie da się wpakować).

czytaj uważnie, zakup części raczej nie wchodzi w grę. a ty piszesz RAID 0, nawet nie wiadomo czy autor postu ma dysk na ata czy sata, a do raidu są potrzebne dyski sata.

o jakiej obróbce piszesz ?? Windows Movie Maker ?? czy Adobe Premiere, aplikacje Pinnacle ??

Nawet windows movie maker, widać że nie korzystałeś.

jak już coś montuję to w Premiere albo w Pinnaclu a nie do wmv w WMM, trochę profesjonalizmu.

Nic głupszego nie słyszałem, wiesz wogółle kiedy wymyślono RAID??? Wtedy gdy jeszcze PATA nie było na świecie, a ty mi gadasz że sat’y wymaga, zależy od płyty głównej.

Złączono Posta : 31.08.2007 (Pią) 13:11

Ja moge polecić sony vegas, i tu nie chodzi o profesjonalizm tylko o to co z czeg może skorzystać. Poprostu trzeba zainteresowanemu przedstawić jak wygląda sprawa, bez wkładu finansowego dużo nie zyska i tyle.

Pracuje W Adobe After Effects 7 i Premiere Pro 2. Wiem ze podkręcenie dużo nie da ale zawsze coś :slight_smile: dysk 120 Samsunga oczywiście SATA.

Złączono Posta : 31.08.2007 (Pią) 13:16

Sony Vegas mam już za sobą. Czasem jeszcze z niego korzystam ponieważ Premiere nie jednak wszystkiego czego bym od niego oczekiwał :slight_smile: ile mogę wycisnąć z tego procka i karty graficznej głównie o to mi chodzi :slight_smile: na obecną chwilę jestem w stanie kupić wiatrak na procka. A co do pamięci to byłoby dobrym rozwiązaniem dokupienie 1 Gb ramu? czy taki układ 512 x 2 i 1 Gb jest dobry?

czytaj jakim sprzęcie dysponuje kolega i na jakim jest chipsecie… na tej płycie raid jest możliwy tylko na dyskach sata.

jeśli chodzi o raid to wymyślono go już bardzo dawno (wraz z technologią serwerową scsi), kiedy ty jeszcze chadzałeś w powijakach.

pierwszą płytę jaką miałem PATA (inaczej IDE) miałem na chipsecie intela 440bx wtedy można było skorzystać z dysków ata, w nowszych płytach = klasycznych - wykorzystywanych w komputerach domowych - nie serwerowych, można skorzystać z RAID na dyskach z interfejsem SATA.

radzę na przyszłość czytać uważnie bo wprowadzasz innych kolegów w błąd.

dokupisz drugą 120 sata i możesz połączyć je w RAID-ie

i na pewno te programy nie mają tak małych możliwości jak WMM nie sądzisz ??

Złączono Posta : 31.08.2007 (Pią) 13:23

warto by zainwestować, w dualu puszczać najlepiej pamięci o tych samych rozmiarach, choć i na różnych dual jest wykrywalny - nie testowałem osobiście takiego rozwiązania.

owszem ale ja nie jestem zółtodziobem w tym :mrgreen: traktuje to jako hobby i wypełnia mi to wolny czas :slight_smile: pracuje na całym pakiecie Adobe i Photoshop Premiere i After Effects naprawde mają nieograniczone możliwości. Właśnie padły mi dwa dyski Seageta Baracuda 120 na SATA a drugi na IDE. Teraz dostałem Samsunga bo tylko jeden z nich był objęty jeszcze gwarancją. Nadal czekam na propozycje podkręcenia :slight_smile:

a jaki masz zasilacz ??

http://www.egielda.com.pl/?str=art&id=177

kompendium wiedzy o oc architektury amd 64. o podkręcaniu karty było wiele razy, porgram atitool.

IBOX - 400W

to się nie dziw że ci pali smoothy na seagatach… (układy elektroniczne). zmień na fotron 350W, delta 340W z silną linią +12V. dostępne są zasilacze na allegro.

Dzieki za pomoc :slight_smile: co do

to mam postepowac wedlug tam zamieszczonej instrukcji? Wydaje sie trudna ale do wykonania

tak, wydaje się trudna ale w rzeczywistości jest banalnie prosta.