Optymalizacja Widnowsa 2003

Jakie usługi wyłączyć serwerowe aby go odciążyć trochę to aktualnie ma bardzo dużo uruchomionych usług serwerowych z których nie będę korzystać a zajmują nie potrzebnie pamięć…

pzdr!

Serwerowych cze serwisowych :shock: ??

No właśnie dokładnie tak jak piszesz :slight_smile: Przede wszystkim powyłączaj wszelkie serwery, z których nie będziesz korzystał: FTP, WWW, DNS, DHCP i co tam jeszcze się włączyło.

W zamian włącz usługi i aktywuj ustawienia pozwalające choć trochę zmienić W2k3 w stację roboczą -> http://www.msfn.org/win2k3/index.htm

Te co mi nie potrzebne…

To już zrobiłem na początku

Tylko nie wiem jakie to są… W dodatku jest po angielsku a nie wszystko rozumiem nawet ze słownikiem bo nie ma niektórych słów…

No cóż… bez znajomości choćby podstaw języka angielskiego będziesz miał kłopot ze znalezieniem informacji - odcinasz sobie dostęp do sporego kawałka googli :slight_smile: Pod tym adresem jest plik doc opisujący ponad 100 usług systemowych Windows 2003, w jego różnych wersjach. Niestety też po angielsku.

To jakie usługi możesz wyłączyć w dużej mierze zależy od tego do czego i jak będziesz używał tego W2k3. Tak bardzo ogólnie mogę napisać tylko: zostaw włączony tylko taki zestaw usług jaki masz (miałeś) na Windows XP.

Ewentualnie, w Wierszu poleceń wykonaj:

sc query| find "DISPLAY_NAME" >uslugi.txt

Zawartość pliku uslugi.txt wklej tutaj, może ktoś podpowie, które z uruchomionych na Twoim komputerze usług można wyłączyć.

He, he… masz uruchomione mniej usług niż ja na domowym, internetowo-biurowo-rozrywkowym XP :slight_smile:

Ponieważ tej usługi i tak nie można wyłączyć ani zastopować - ustaw w GPO aby system z niej nie korzystał.

Jeżeli nie jesteś w LAN-ie nie korzystasz (zarówno jako serwer jak i klient) z udostępniania połączenia internetowego, możesz wyłączyć. Choć bezpieczniej będzie ustawić na uruchamianie ręczne.

Resztę zostaw albo, jeżeli chciałbyś wycisnąć jeszcze parę(naście) MB z systemu :slight_smile: korzystaj z porad na optymalizację usług XP.

Taki mały słowniczek :slight_smile:

P.S. Powyższe dotyczy usług systemowych, w większości wspólnych dla Windowsów 2000, XP i 2003.

Ale, przed chwilą zajrzałem jeszcze do takiej fajnej książeczki pt. “Vademecum Administratora Windows Serwer 2003” :slight_smile: i jeżeli chodzi o włączanie/wyłączanie usług internetowych specyficznych dla serwera (nie stacji roboczej jaką jest XP) - większość z nich znajdziesz w Narzędzia administracyjne -> Kreator konfigurowania serwera (nie znam angilejskiej nazwy tej przystawki, pewnie coś w rodzaju Server Configuration Wizard.

Większość ról serwera z tej przystawi możesz wyłączyć (o ile to będzie możliwe):

W/w angielskie nazwy ról serwera to moje tłumaczenie z polskiego. Nie gwarantuję, że w oryginale brzmią tak samo i że udało mi się dokonać poprawnej reverse-translacji :slight_smile: