Optymalna Kompresja zdjęć i rozdzielczość

Witam,

Niedługo zaczynają się wakacje i będe robił zdjęcia moim Olympusem E-410. I moje pytanie brzmi jaką najlepiej wybrać kompresje i rozdzielczość, aby przy wywołaniu zdjęcia w formie pocztówki nie było dużej straty jakości i żeby na karte pamięci weszło jak najwięcej zdjęć. Jakie parametry ustawić ?? Dodam jeszcze że mam jedną kartę CompactFlash 8Gb i drugo xD 2Gb.

Z góry dzięki za odpowiedzi :slight_smile:

Pozdrawiam

Jak największa rozdzielczość i najmniejsza kompresja. ew. kiedy trzeba będzie zdjęcie pomniejszyć zrobisz to samemu poprzez np. IrfanView :

jeśli w formie pocztówki to 5mpx wystarczy w zupełności.

a kompresja jak najmniejsza, lub tak jak pisał michaelllo69 , oraz robić fotki z rozwagą

jeśli będziesz później edytował fotki to radze robić fotki w formacie RAW

Do pocztówki wystarczą nawet 2MP :wink:

RAWy to robie na codzień :slight_smile: ale wyjeżdżam na ponad 2 tygodnie i nie będzie raczej możliwości zgrania zdjęć do komputera. I niewiem jak ustawić kompresje i rozdzielczość, potem będe chciał skorzystać z takich ofert na allegro http://allegro.pl/item656722125_500_zdj … _0_21.html

Do formatu 10x15 wcale nie potrzeba dużej rozdzielczości :wink: Wystarczy 2-3Mp. RAWy raczej opadają, ze względu na swą objętość. Ja proponuję jakość zdjęć ustawić najlepszą, a zmniejszyć rozdzielczość do 3Mp.

ja robie zdjęcia z rozdzielczościa 4000x3000 - czy jakos tak, nie jestem pewien. Kompresja mała. i zdjęcia wychodzą w bardzo dobrej jakości. Przy czym mam aparat Canon powershot a 650IS. a co najlepsze mam karte 2 GB i nie pamiętam aby mi brakowało kiedykolwiek pamięci! a ty masz 8GB więc nie masz sie co martwic :wink:

michaelllo69 Ale zdjęcia pewnie zgrywasz codziennie do kompa a ja będe 2 tygodnie bez zgrywania. Pamięci mam 10 Gb i w tym czasie będe zwiedzał Rzym, Wenecje, Wiedeń itp więc zdjęć zrobie dużo :slight_smile:

To bardzo dużo, zakładając, że zdjęcie będzie zajmowało ok 2,5MB (a to już dość sporo), to pozwoli Ci to na zapisanie ponad 4 tysięcy zdjęć.

Noo, moje zdjęcia miało do 8Mb xd ale zawsze masz możliwość wybrać się do jakiegoś sklepu fotograficznego i tam są takie specjalne komputery do zgrywania na pena lub DVD/CD zdjęć z kart pamięci :wink: Raczej powinny być tam taki sklepy :slight_smile: Albo po prostu wybierzesz się do kawiarenki internetowej :slight_smile:

Ahaa, Ewentualnie jeżeli wybierzesz największą rozdzielczość i największą kompresje to na pełnym ekranie w komputerze nie będzie widać zbyt dużego spadku jakości. Z resztą możesz sobie teraz to wszystko potestować, rób zdjęcia o różnych rozdzielczościach i różnych kompresjach i sprawdzaj w komputerze na pełnej rozdzielczości jakie będą efekty. Zaczynaj on najmniejszej rozdzielczości i najmniejszej kompresji, zatrzymaj się w tym miejscu w którym będziesz miał już dostatecznie dobrą jakość zdjęcia :slight_smile: Myślę że wiesz o co mi chodzi, pomimo tego że wytłumaczyłem to nie “łopatologicznie” :stuck_out_tongue:

Zapewne masz na myśli MB, a nie Mb :stuck_out_tongue:

A poza tym, to w jakiej rozdzielczości uzyskujesz zdjęcia o tak dużej objętości? Ja do obliczeń założyłem, że zdjęcia będą wykonywane w rozdzielczości do 4Mp, co w zupełności wystarczy do wywołania ich w formacie 10x15.

Wykonaj testy o których pisał michaelllo69 i zobacz jakie są wyniki. Na jakość zdjęcia wpływa przede wszystkim optyka, rozdzielczość matrycy czy kompresja to drugorzędna sprawa (ale również ważna), a nikt Ci raczej nie powie jaka rozdzielczość i kompresja są optymalne w Twoim aparacie.

Najlepiej wybierz sobie jeden punkt za oknem, zrób kilkanaście zdjęć (w różnych formatach i przy różnych kompresjach), następnie porównaj ich jakości i zysk pojemności i wybierz optymalne ustawienia. Jedyne co pewne, to jeżeli chcesz wywoływać w konkretnym formacie, to dostosuj wysokość i szerokość robionych zdjęć, to formatu w którym chcesz wywoływać (czyli w Twoim przypadku chyba 3:2).

Możesz też wrzucić gdzieś na serwer te zdjęcia, to pomożemy wybrać konkretne ustawienie.