Optymalna temperatura dla Core Duo

Witam

Jestem posiadaczem laptopa Asus F5R z prockiem Intel Core Duo. Ostatnio laptop zaczął coraz głośniej chodzić. Zabrałem się więc za testowanie temperatury procesora trzema programami - SpeedFun, Notebook Hardware Control oraz Everest Ultiamte. Wszystkie pokazywały mniej więcej te same wyniki. Okazało się, że minimalnym wykorzystaniu CPU (poniżej 5%) oba rdzenie mają temperaturę 55-56 stopni, a przy maksymalnym obciążeniu procek potrafi nagrzać się do temperatur rzędu 85-90 stopni.

Czytałem specyfikację tego procka i tam było napisane, że maksymalna temperatura pracy to 100 stopni, ale gdy zacząłem szukać informacji po forach to generalnie temperatura pracy procesorów jest o wiele niższa, a także że tego typu programy potrafią się mylić nieraz o 10 stopni.

Dlatego chciałbym się spytać czy takie warunki pracy można uznać w tym przypadku za normalne. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Nie jest to norma. Procesor w stresie powinien mieć temperaturę około 60-65 stopni. Praca w tamperaturze, jaka jest u Ciebie grozi uszkodzeniem.

mój laptop ma średnio 45 st. Na czym stoi, czy wylotu wentycyjne nie zasłonięte?

Sprawdź temperaturę jeszcze programami: CoreTemp i RealTemp. Sprawdź też czy wyloty są odsłonięte i czyste. Pomyśl może o podstawce chłodzącej pod laptopa. Może to pomoże.

Generalnie 99% czasu pracy laptop stoi na twardych blatach z odsłoniętym wyjściem. Na kolanach trzymam go sporadycznie, a jeśli już to z twardą podkładką.

Po specyfikacji Twojego procka widzę, że jednak mój nie chodzi normalnie. No nic, wysyłam go do serwisu. Dzięki za pomoc :slight_smile:

Tylko ze na pececie a nie notebooku.