Optymalne taktowanie pamięci dla Athlona x64 X2 5200+

Witam,

Mam komputer z procesorem AMD Athlon x64 X2 5200+ (2,7GHz) i płytą główną ASUS M3A78-EM. Komputer był wyposażony w 2GB pamięci RAM firmy Kingston - dwie kości po 1GB pracujące w trybie dual. Postanowiłem dołożyć drugie 2GB pamięci RAM do komputera, więc kupiłem dwie kolejne kości (takie samie jak poprzednie) - Kingston Xyper PC-6400 800MHz CL4. Po ich zamontowaniu i uruchomieniu CPU-z zobaczyłem coś niepokojącego. Dwie starsze kości są widziane jako PC-5300 667MHz, natomiast dwie nowe jako PC-6400 800MHz. Dodam, że wszystkie 4 kości są identyczne. Zamieniałem je miejsca, ale za każdym razem zgłaszają się tak samo. Te starsze mają na sobie takie hologramowe nalepki, na nich jest jak byk napisane, że to są PC-6400 - a za każdym razem zgłaszają się jako PC-5300. Z nowymi jest wszystko w porządku i zgłaszają się jako PC-6400. W związku z tym wszystkie 4 kości pracują z częstotliwością 667MHz. Zastanawiam się dlaczego starsze kości pracują wolniej (mają identyczne oznaczenia jak nowe)? Czy to oznacza, że stare są uszkodzone - komputer pracował i pracuje stabilnie. Czytałem, że niektóre procesory wydajniej pracują z pamięciami 667MHz. Czy częstotliwość taktowania pamięci jest powiązana z częstotliwością pracy procesora? Czy dla mojej konfiguracji lepsze będą pamięci 667, czy 800MHz (czy mój procesor da radę wykorzystać ich możliwości)? Dodam, że używam komputera do internetu i do prac biurowych. Czy w związku z tym odczuję różnicę pomiędzy taktowaniem pamięci 667, a 800MHz - jest sens oddać do serwisu stare kości?

Z góry dziękuję za pomoc,

Janek

Witaj.

A czy sprawdzałeś czy stare kości pracowały na 800 Mhz ? jeśli tak to może to kwestia różnicy napięć na których powinny pracować.( do ustawienia w biosie ) Może też hologram nie mówi prawdy? Może to są faktycznie 667 Mhz? Wsadź tylko stare kości i sprawdź jak się zgłoszą. Jeśli będzie 667 Mhz to śmiało reklamuj u sprzedawcy. Co do pytania o wydajność to wielkiej różnicy nie zauważysz. Nie wiem do czego wykorzystujesz kompa ale u mnie przy XP-ku i podobnym procesorze 2 giga pamięci spokojnie wyrabia i nie zamierzam dokładki bo im jest więcej tym procesor też ma więcej roboty.

Witam,

Sprawdziłem i same stare chodzą jako 667MHz - dziwne, bo nalepki na nich mówią co innego. Komputer wykorzystuję do prac biurowych i używam Visty x64. Teraz myślę, czy oddać te pamięci do sklepu, czy dać sobie spokój i zostawić tak jak jest skoro to nie wpływa znacząco na wydajność. Czy jest jakaś optymalna częstotliwość taktowania pamięci dla mojego procesora, czy im szybciej tym lepiej?

Pozdrawiam,

Janek

mnie tez tak plyty wykrywa, wejdz i w bisoie ustaw na ustawieniach manualnych ustaw ddr800 i po problemie, jak sie komp uruchomi tzn ze ta sa 800 :slight_smile: a jak sie nie uruchomi tzn ze sa 667…

Witam,

Dziękuję wszystkim za pomoc. Udało się :slight_smile: Musiałem w BIOSie ustawić wyższe napięcie zasilania dla pamięci (2V) i ręcznie poustawiać wszystkie parametry. Teraz śmiga 800MHz.

Pozdrawiam,

Janek