Optymalne temperatury dysku, nie za zimno nie za gorąco?

Więc jaka jest maksymalna temperatura dysku (na normalne użytkowanie, nie na test wytrzymałości) oraz czy za niska temperatura sprawia że dysk pożyje sobie krócej? Dokładnie pytam gdyż robię własną konkretną obudowę (czy montować specjalne* chłodzenie) a mój dysk ma temperaturę 20°C, gdzieś wyczytałem że jeśli temperatura spada poniżej 25°C - zwiększa się ryzyko zepsucia, gdzie indziej że niezależnie co to by było i tak mniejsze > większe temperatury. Więc tym dodatkowym chłodzeniem nie chciałbym sobie popsuć dobrego sprzętu “zamrażając go”.

 

*poprzez specjalne rozumiem 2 wentylatory z “tubą” która kieruje powietrze tylko na dysk - jeden wentyl na wlot drugi na wylot - duży przepływ

No nie będziesz chłodzić chyba ciekłym azotem więc co chcesz zamrozić :slight_smile: Spokojnie w temp pokojowej nic się nie stanie oczywiście mówię o temp. dodatnich. Oczywiście dyski nie lubią zbyt wysokich temp. jak wszystkie inne podzespoły. 

Sprawdź na stronie producenta dysku jakie są zalecane temperatury dla twojego modelu i wszystko będzie jasne.

 

Nie czytaj “gdzieś”…

Od takich danych jest producent i dokument który się nazywa datashet.

 

Przykładowy dysków stosowanych w laptopach:

http://www.wdc.com/wdproducts/library/SpecSheet/ENG/2879-701277.pdf

Witam, nie będzie za zimno. ;). Dyski pracują optymalnie w takich warunkach.

OK, nawet mi nie przyszło do głowy by popatrzeć datasheety, wyczytałem że nie powinienem chłodzić go bardziej niż 0*C, przy okazji doczytałem że mój dysk pochodzi z serii green (a myślałem że nie, brawo ja :x)

 

W takim razie dzięki za odpowiedzi i temacik rozwiązany