Optymalny podział łącza na 3 komputery

Witam.

W sumie to temat pewno dość typowy, ale nie mogłem znaleźć dokładnie takiego, więc zakładam nowy i proszę o wyrozumiałość.

Mój problem jest następujący: internet w mieszkaniu (neo 2Mb) jest dzielony na 3 komputery za pomocą Liveboxa.

Ja jako chyba jedyny z tego towarzystwa pogrywam sobie w sieci. Stąd problem - gdy inni członkowie sieci pobierają coś z internetu lub nawet wczytują strony ja mam ogromne pingi - 500+.

Livebox zdaje się nie ma QoS, stąd chyba jedynym rozwiązaniem jest dogadać się ze współlokatorami, aby zainstalować na wszystkich komputerach jakieś programy ograniczające łącze. Czy to jednak zda egzamin, tj. umożliwi mi niezakłócaną grę?

Jeśli tak, to jaki program byłby do tego najlepszy? I w jaki sposób ustawić taki podział: każdemu dać limit po 1/3 przepustowości, czy może po 1/2, żeby aż tak dużo go się nie marnowało (bo przecież wtedy te 2/3 nie musi być wykorzystane)?

Oczywiście mogę to sprawdzić empirycznie, ale chyba zrozumiałe jest, że musiałbym męczyć kolegów i zabierać im czas na coś, co niekoniecznie by działało, tym bardziej, że chciałbym ich pozbawić czegoś, a nie - dać :wink:

Z góry dzięki za pomoc!

Nie jestem w tym ekspertem bo nie robiłem czegoś takiego (mój router też nie ma QoS) ale wydaje mi się że powinno wystarczyć ograniczenie im przepustowości o kilkanaście procent (powiedzmy zostawić im 80%) abyś miał niższe pingi.

Z drugiej strony takie ograniczanie może się okazać zupełnie nieskuteczne jeśli korzystają z torrentów lub sieci p2p - takie programy tworzą wiele połączeń i niektóre routery nie radzą sobie z tym poprawnie (miałem tak z moim poprzednim routerem) i czasem wystarczy że taki program jest uruchomiony i już powstaje problem nawet gdy nic nie ściąga.

Problem w tym że nie da się odtworzyć funkcjonalności QoS routera przez zainstalowanie jakiegokolwiek programu na komputerze lokalnym.

Skoro inni domownicy korzystają w tym samym czasie z komputerów, można by jeszcze spróbować na najbardziej wydajnym komputerze wirtualizować router tylko na czas grania i do tego komputera podłączyć resztę i na wirtualnym routerze można by spróbować ograniczać łącze.

Pozdrawiam!

LiveBox nie obsługuje QoS więc jedynym sposobem jest zainstalowanie u każdego NetLimitera :wink:

Tak sie zastanawiam - te 2 pozostale osoby sie na to zgodza?- Na spowolnienie ich neta bo ty masz duze pingi.

Spowolnienie neta będzie praktycznie nieodczuwalne - taki Counter Strike np. pobiera 6-12 KB/s, wysyła 4-5 KB/s