Optymalny wybór 2009 r.: antywirus+firewall

Witam. Przeszukałem całe forum o tym aby nie zakładać nowego tematu i nie znalazłem tak na prawdę dobrej odpowiedzi na moje pytanie. Wiem, że sytuacja na rynku się zmienia i co roku może być tak, że inne programy zabezpieczające będą lepsze. Moje pytanie tyczy się tego: czy warto zmienić zestaw ‘internet security’ na zestaw ‘antywirus+firewall’ ? Chodzi oczywiście o najlepszy obecnie antywirus i firewall ( 2 oddzielne programy). Wiadomo, że nie ma jednoznacznie najlepszego wyboru, ale taki jak aktualnie wiedzie prym w większości testów. Obecnie mam Norton Internet Security 2009 i jest bardzo dobry, nic na razie nie wykrywa ( do czasu…?.. ), szczególnie jeśli chodzi o szybkość systemu z tymi zabezpieczaniami. Wcześniej przesiadłem się z KIS2009 i różnica w szybkości jest zauważalna na korzyść NIS2009 (384 MB RAM, Athlon 1.25 GHz), nie wiem jak jest obecnie z wykrywalnością gdyż słyszałem, że produkt Symanteca spisuję się wyśmienicie zarówno w wykrywalności jak i szybkości, i, że to jest na 2009 rok najlepszy wybór obok KIS2009. Słyszałem również, że pakiety IS obciążają tylko komputer, wystarczy dobry antywirus+firewall gdyż obciążają mniej komputer (ostatecznie sam antywirus). Jestem bardzo doświadczonym użytkownikiem komputera i wiem, że najważniejsza jest własna ostrożność i wiedza, właśnie to jest najlepsze zabezpieczenie, ale nie wiadomo nigdy co się może przytrafić. Dlatego właśnie szukam najlepszego duetu ANTYWIRUS + FIREWALL. Myślałem nad KAV2009+ jakiś firewall (nie jestem aktualnie z firewallami dlatego nie wiem który jest najlepszy obecnie). Czekam na wszelkie propozycje. Przede wszystkim na wyjaśnienie:

  1. Czy warto zmieniać IS na AV+Firewall i czy będzie różnica w szybkości?

  2. Lepszy jest KIS2009 czy NIS2009?

  3. Jaki jest najlepszy obecnie wybór AV+firewall?

Po co zmieniać coś co dobrze działa? Życie sobie trzeba ułatwiać. Wybierasz między dwoma najlepszymi pakietami zabezpieczającymi i nie widzę sensu kombinować z osobnymi programami.

Identyczny temat viewtopic.php?f=6&t=304290&hilit=+norton

Lepszy IS, KIS2009, ponoć Panda 2009 Global Protection dobrze się sprzedaje :slight_smile:

Wszystko się zgadza co napisaliście, ale właśnie interesuje mnie fakt, czy rzeczywiście pakiety IS są bardziej obciążające komputer niż sam antywirus lub antywirus + firewall. Jeżeli są mniej obciążające to jakie wybrać? Jaki antywirus - myślałem nad KAV 2009 - i jaki firewall - tu nie jestem na bieżąco, zupełnie nie wiem co bym miał wybrać.

IS nie obciąża komputera bardziej niż av + firewall

A co do wyboru, te lepiej jest wydac kilka groszy więcej na KIS2009

Mam już KIS2009 :wink: Zostaje przy nim właśnie.

Temat do zamknięcia.

vBB - jakis zmienny jestes :). 2 dni temu miales NIS2009, teraz masz KIS2009 :slight_smile: Ciekawe co Ciebie przekonalo do zmiany ? Ja akurat zmienilem set: nod32 antywirus + zonealarm na pakiet NIS2009 i moge powiedziec ze dziala nawet lepiej niz tandem - szybkosc dzialania tak samo dobra, ale wydaje mi sie ze lepiej dziala program zintegrowany z jedenej stajni. Napisales temat do zamkniecia, ale napisz mimo wszystko skad ta zmiana - jestem naprawde ciekaw?

Kusiło mnie sprawdzenie tych pogłosek, że NIS2009 spisuje się rewelacyjnie, w dodatku stał się “cud” i nie spowalnia tak komputera jak wcześniejsze wersje. Chciałem sprawdzić, czy będzie lepszy (szybszy) niż KIS2009, okazało się, że nie. Pakiety te na moim kompie działają tak samo sprawnie i szybko, a że mam zaufanie do marki Kaspersky, to zostałem przy KIS2009.

PS. Musiałem się dowiedzieć, czy IS rzeczywiście spowalniają komputer bardziej niż sam antywirus lub z firewallem. Daliście mi odpowiedź, że nie i dlatego wróciłem do KIS.

Pozdrowienia

Optymalny wybor zabezpieczen naszego komputera powinien opierac sie na kilku warstwach ochronnych ktore beda sie uzupelniac w przypadku gdy jedna warstwa zawiedzie.

Pod uwage powinno brac sie nastepujaca konfigurację, zbudowana na nastepujacych warstwach ochronnych:

  1. Firewall - ochrona i filtrowanie polaczen wychodzacych oraz polaczen przychodzacych

  2. Program typu HIPS - informujacy o nieautoryzowanych zmianach w systemie, np o dzialaniu keyloggerow (HIPS moze byc zaimplementowany w FW jak ma to miejsce w przypadku np Comodo z modulem Defense+ lub Online Armor Free)

  3. Program typu sandbox (piaskownica) lub oparty na polityce dzialania piaskownicy, badz calkowita wirtualizacja partycji

  4. Jako uzupelnienie - program Antywirusowy.

  • zdrowy rozsadek i myslenie na jakie strony sie wchodzi, jakie programy sie uruchamia.

Przetestowałem kilka pakietów - KISa, Noda i NISa. Zostałem przy Nortonie - jakoś najbardziej mi leży. O dziwo u mnie na kompie dzialal szybciej niz NOD32.