Oszczędzanie energii na kartach graficznych

Pilnie muszę wymienić swoją grafikę.

Mam w związku z tym parę pytań.

  1. Czy GeForce 9800GT podczas pracy w windowsie obniża taktowanie rdzenia tak jak robi to Radeon 4850? Jeśli tak to do jakiego taktowania schodzi, 4850 do 500MHz (szkoda że nie niżej).

  2. Czy któryś z producentów Asus, Gigabyte, MSI dodaje do kart graficznych oprogramowanie które oszczędza energię tzn. obniża automatycznie taktowanie jeśli karta nie jest obciążona?

a może dodaje oprogramowanie w którym ustawiamy dajmy na to np. taktowanie rdzenia 300MHz a gdy uruchamiamy grę karta wchodzi na wyższe?

Bardzo proszę o wypowiedzi osób które mają karty tych producentów, jak to wygląda, czy dołączone oprogramowanie pozwala tylko na ręczne podkręcanie karty?

Gdzieś czytałem że Gigabyte ma program do obniżania taktowania karty graficznej (oszczędzania energii) ale ile w tym prawdy?

Mam 9600GT od gainwarda, po instalacji sterowników beta od nvidii miałem w expertoolu coś takiego jak “oszczędzanie energii”, po powrocie do normalnych sterowników whql - znikło z menu.

Do powyższych pytań dodam jeszcze jedno:

  1. Czy geforce w sterowniku również posiada możliwość zmiany taktowania rdzenia, jeśli tak to jaką minimalną wartość można ustawić dla 9800GT?

jeksel , możesz sobie spreparować bios do karty graficznej jeszcze bardziej obniżający taktowanie gpu i pamięci, a nawet obniżający napięcia je zasilające.

Jeśli o biosach mowa to czy do tej karty: http://proline.pl/sklep.php?prodid=ASUS+HD4850+512 będzie pasował bios http://www.techpowerup.com/vgabios/20205/Asus.HD4850.512.080523_1.html

Bios wystarczy uaktualnić programem ATIWINFLASH? Jest to w 100% bezpiecznie, tak jak flashowanie biosu płyty głównej?

Co oznaczają: Clock State 0, Clock State 1, 2 i 3?

Nikt nie wie?

Wiem, że clock state 0 dotyczy ustawień podczas startu systemu, clock state 1 dotyczy ustawień gdy karta jest nie obciążona. Ale nigdzie nie mogę znaleźć czego dotyczy clock state 2 i 3.

Jeden z nich to pewnie ustawienia podczas np. gry. Tylko, który? Powyższy bios do asusa ma maksymalne ustawienia w state 2, natomiast np. bios karty palit Palit.HD4850.512.080602_1.html