Otwieranie plików graficznych z pulpitu

Otwieram pliki graficzne przy pomocy programu Podgląd obrazów i faksów systemu Windows. Od czasu formatu pliki graficzne umieszczone bezpośrednio na pulpicie otwierają mi się po kilkanaście-kilkadziesiąt sekund - dotyczy to zarówno plików ważących po kilkadziesiąt KB jak i tych po kilka MB. Korzystam z Windowsa XP. Jeżeli plik jest umieszczony w jakimś katalogu lub na dysku to problem nie występuje. Jak to naprawić?

Może oczyść pulpit z nieużywanych ikon.

Zainstaluj IrfanView, przy jego pomocy otwórz jakieś zdjęcie i zobacz czy problem będzie występował.

Pulpit jest dość “czysty” - mam 21 skrótów oraz 12 innych plików o łącznej wadze 2mb - czy mimo to taka ilość może powodować powyższe problemy?

Wolałbym nie instalować programów, których wiem, że na pewno nie będę używać. Sprawdzałem poprzez Paint, PictureViewer, ff, ie i Microsoft Office Picture Manager i pliki graficzne z pulpitu otwierają się w czasie rzeczywistym :confused:

Co ciekawe gdy jakieś zdjęcie w końcu otworzy się w Podglądzie obrazów i faksów to otwieranie kolejnych, poprzez klikanie na strzałki następne/poprzednie, odbywa się już bez problemów. Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.

A kto zmusza cię do jego instalacji. Irfan jest także w wersji portable więc niczego nie trzeba instalować :lol:

Udało mi się ściągnąć wersję portable i wczytuje szybko pliki graficzne z pulpitu - nie naprawia to jednak działania przeglądarki windowsowskiej :frowning: