Overclocking!

Mam płyte MSI KT6 delta(ATX MS-6590) z procesorem AMD Athlon 2500+(aktualnie 1.85 GHz), czy ktoś może wie jak mogę podkręcić procesor na tej płycie i jakią maxsymalnie prędkość mogę uzyskać.

Nie jestem zwolennikiem podkręcania procków ale możesz spróbować jeśli tak bardzo chcesz. Zwykle nie ma dużego wzrostu wydajności kompa.

W BIOSie masz coś co się zwie FSB , jeśli dobrze pamiętam to w tej płycie głównej możasz je zmianiać stopniowo co 1 MHz. Dla twojego procka powinna byc ustawiona na 166 MHz. Przy zwiększeniu FSB o kilka - kilkanaście MHz komp może zacząc się wieszać. Wtedy możesz zwiększyć napięcie na procka Vcore. Ze wszystkim trzeba delikatnie i stopniowo. Metodą prób i błędów dojdziesz do najbardziej optymalnych ustawień. No i oczywiście musisz mieć dobrego coolera.

PS Najlepiej się podkręcało swego czasu Athlona 1700 XP. Na płycie MSI K7N2Delta można było z niego wycisnąć około 2400 MHz.

Kolega ma racje z tym ze 1700 xp krecily sie najlepiej nawet do 3450mhz

Ty natomiast musisz sprawdzic na jakich pamieciach jedziesz ! Bo twoj athlon pracuje na FSB 333 jezeli masz pamiec taktowana na takich czestotliwosciach a nie np.400 mhz to podkrecanie przez fsb bedzie praktycznie niemozliwe, chyba ze masz markowe pamieci ktore daja sie krecic.Mnożnik jest zablokowany, takze ta opcja odpada(ewentyalnie odblokowac mnoznik ingerujac w budowe procka) . Zostaje zmiana pamieci na 400mhz lub wyzej.

Najważniejsze przy kręceniu są wydajne wentylatory zwłaszcza na procesorze i dodatkowy wentyl wydmuchowy i porządny zasilacz bez tego nie masz sie co brać za kręcenie, może skonczyć sie to tragicznie dla całego kompa a podiesienie o kilka MHz jest praktycznie niezauwarzalne wydajnościowo.

Nie przesadzajmy z tymi wenylatorami, osobiscie mam podkrecony procek 2000xp na 2600xp(tak swieci) czestotliwosc pracy z 1667 na 2083(zmiana FSB z 266 na 333) i max. temperatura procka jak i mostkow jest odpowiednio :max. 50 i 40 . A wiatrak zwykly za 30 zl (MINT). Trzeba próbowac i obserwowac. Oczywiście jeżeli ktos chce drugie tyle wyciągnąc albo jeszcze wiecej z procka to i woda moze nie pomoc. Ale to juz ekstremalna zabawa.

Kręć, kręć, kręć tylko z głową :wink: :slight_smile: to nci sie z kompem niestanie :wink:

Przy podkręcaniu ważne jest!

Zasilacz :!:

Chłodzenie :!:

Reszta :!:

Szczęście :!:

Tak jak mowili poprzednicy, ze kilka mhz niewidzialne jest przy szybkosci pracy kompa, ale napewno zauważalne w benchmarkach :wink:

Ciekawe, moze jakiś link :expressionless: troche zadużo tych mhz :expressionless: 2800-2900 w to uwierzę :wink: ale to już kwesta FC!

A tak może na marginesie powiedzcie mi po co kręcić AMD Athlon 2500. Chyba aby mieć problemy co?? :?

Jak się umie to niema się problemów i ma się większa wydajność :slight_smile: