P5B Premium + e5200 R0 - problem ze zmianą napięcia

(Luki 92 92) #1

Siema. Mam taki problem, że na płycie ASUS P5B Premium chciałbym mocniej podkręcić proca, no i potrzebuję podnieść napięcie, lecz gdy zmienię napięcie i wyjdę z biosu zapisując ustawienia, po wejściu znów do biosu napięcie cepa jest na auto, i jest podświetlone na niebiesko a litery są żółte (normalnie jest szare tło i niebieskie litery) i nie ma nic innego do wyboru prócz auto :o . O co chodzi? Słyszałem, że to problem z R0 no ale musi być przecież jakieś rozwiązanie :expressionless:

Konfig kompa:

ASUS P5B Premium + ASAP + TPM + Ai Remote (najnowszy bios wgrany)

Intel PDC E5200 R0 @ 3.35GHz (żeby mocniej podkręcić potrzebuję zwiększenia napięcia...) + KARAKORUM + AS5

G.Skill 2x 2GB 1066MHz CL6 @ 5-5-5-15 Dual Channel

SAPPhIRE HD4850 512MB GDDR3 Dual Slot FanSink

80GB WD PATA + 160GB Samsung SATA + DVD-RW LiteON PATA

NZXT. Apollo Crafted Series Black + Antec NeoPower Blue 650W (na konstrukcji Seasonic)

Z góry dzięki za pomoc.

(Technik Elektro) #2

wklej zrzuty ekranu z biosu lub z manuala, może konieczna jest zmiana ustawień procka na manualne…

(Luki 92 92) #3

http://img261.imageshack.us/gal.php?g=dsc00506b.jpg << moja galeria ze zdjęciami z biosu, na których jest pokazane chyba wszystko co do o/c potrzebne

(Adamlor) #4

ustawiasz CPU v Core Voltage na dana wartość, i wciskasz F10 i wciskasz Y (od Yes) i po problemie:)

(Luki 92 92) #5

No łał, przecież tak robię i po ponownym wejściu do biosu mam auto… [-X Nie zabłysnąłeś wiedzą, ani umiejętnością czytania ze zrozumieniem co zrobiłem :stuck_out_tongue:

(Technik Elektro) #6

a próbowałeś update biosu ?? nie krytykuj bo sam nią nie grzeszysz :wink: kolega chciał pomóc…

(Adamlor) #7

np w moim starym MSI byla taka opcja ze jak dales ESC na zakladce to sie automatycznie zmienialo na auto a dopiero po kliknieciu F10 sie to zapisywalo, taka ochrona przed ludzmi ktorzy ine umieja podkrecac. I nie cwaniakuj bo ludzie tutaj sie staraja pomoc poswiecajac swoj czas!

(Luki 92 92) #8

Po co mam update’ować bios jak nie ma nowszego niż mój?

Ja nie grzeszę wiedzą? No sorry ziom, ale ja w tym siedzę na codzień i nie jednego kompa podkręcałem / składałem / naprawiałem, i nie wiem tylko dlaczego ciągle przeskakuje na auto. Zresztą - poza tym, że to przez to że proc jest w rewizji R0 to nikt nie wie czemu. Napisałem tu, bo liczyłem że ktoś będzie wiedział o co chodzi i jak to naprawić, a nie podawał mi propozycje zrobienia czegoś, co wałkuję od dwóch tygodni :twisted:

Zresztą wiem, że kolega chciał pomóc. Każdy chce. Ale wypada najpierw przeczytać post ze zrozumieniem, zamiast polecić komuś coś co już zrobił (i napisał o tym) :wink:

(Technik Elektro) #9

nie widzę abyś się chwalił, że masz aktualną wersję, seria p5b to słaba seria nie da się ukryć jeśli nie przeglądałeś przejrzyj :

http://www.google.com/search?ie=UTF-8&o … ge+problem

(Adamlor) #10

piszesz “ziom” tzn ze reprezentujesz mlodziez do 17 roku zycia :slight_smile: wiec troszke kultury do ludzi ktorzy maja jakis dorobek i kawal szacunku na tym forum. Sklananie i naprawianie nie oznacza ze jestes mistrzem w te klocki… sproboj wgrac jeszcze raz biosa moze to pomoze.

(Luki 92 92) #11

P5B jest słaba. A słyszałeś o legendarnej i osławionej P5B Deluxe? To premium to jest to samo, tylko zamiast WiFi ma ASAP a zamiast lepszych kondensatorów obok procesora ma je na całej płycie :wink:

Biosa wgrywałem kilkanaście razy, więc to nie to.

Googlowałem, googlowałem :slight_smile: Szukam od dwóch tygodni co jest przyczyną, i piszę na różnych forach licząc, że może ktoś wie o co kaman :wink: Na PCLab.pl jeden user chyba wie o co chodzi, bo ma p5b premium i proca e8400 (a e8xxx to rewizja R0) i miał to samo i wie jak to rozwiązać. Jak się czegoś dowiem, to napiszę > może komuś się komuś przyda.

btw. jeśli p5b premium jest “nienadająca się do o/c” to niby czemu 500 fsb robią najgorsze sztuki, a średnie i lepsze dużo więcej? To jest słabość w o/c? To ile wy chcecie? 2.5k fsb? =D>

(Technik Elektro) #12

pomyliłem wersję B z K ;-), przypominam sobie nawet, że kręciłem e5200 dla kogoś na tej płycie i nie było problemu z napięciem rdzenia CPU.

jak już googlujesz to na zagranicznych serwisach również.

(Luki 92 92) #13

Tak, zagraniczne również przejrzałem, i jedyny wniosek wszyscy wysnuli taki, że seria p5b ma problemy ze zmianą napięcia na wszystkich procach w rewizji R0 (czyli e5xxx, e7xxx i e8xxx) :frowning:

Dodane 20.06.2009 (So) 20:31

Na pclabie mi napisali, żebym wszedł bios, ustawił na default, wyszedł z biosu zapisując ustawienia, wszedł jeszcze raz, ustawił sobie wszystko tak jak chcę + napięcie, wyszedł z biosu i już tam nie wchodził i będzie takie napięcie jak ma być (można sprawdzić cpu-z). Napisał mi to gościu, który ma p5b premium i e8400 @ 4ghz (a więc też r0) bo ma to samo. Zaraz lecę sprawdzić czy hula :slight_smile:

Dodane 21.06.2009 (N) 21:14

Niestety nie działa. Jakieś pomysły?

Dodane 23.06.2009 (Wt) 14:32

Dobra, problem rozwiązany. Temat można zamknąć.

Instrukcja:

Wchodzimy do biosu > zakładka exit > load setup defaults > yes > teraz ustawiamy wszystko w biosie od nowa + ustawiamy sobie fsb itp. jak chcemy + ustawiamy napięcie > tools > o/c profiles > zapisujemy sobie ustawienia na jednym z profili > wciskamy F10 i mamy zmienione napięcie :slight_smile: Po wejściu do biosu znów będzie napięcie na auto (ale napięcie się zmieniło tylko po każdym wejściu do biosu trzeba robić to od nowa bo się zmienia na auto) > teraz trzeba wczytać tylko ustawienia z profilu i można sobie kręcić dalej.