P5B Premium + e5200 R0 - problem ze zmianą napięcia

Siema. Mam taki problem, że na płycie ASUS P5B Premium chciałbym mocniej podkręcić proca, no i potrzebuję podnieść napięcie, lecz gdy zmienię napięcie i wyjdę z biosu zapisując ustawienia, po wejściu znów do biosu napięcie cepa jest na auto, i jest podświetlone na niebiesko a litery są żółte (normalnie jest szare tło i niebieskie litery) i nie ma nic innego do wyboru prócz auto :o . O co chodzi? Słyszałem, że to problem z R0 no ale musi być przecież jakieś rozwiązanie :expressionless:

Konfig kompa:

ASUS P5B Premium + ASAP + TPM + Ai Remote (najnowszy bios wgrany)

Intel PDC E5200 R0 @ 3.35GHz (żeby mocniej podkręcić potrzebuję zwiększenia napięcia…) + KARAKORUM + AS5

G.Skill 2x 2GB 1066MHz CL6 @ 5-5-5-15 Dual Channel

SAPPhIRE HD4850 512MB GDDR3 Dual Slot FanSink

80GB WD PATA + 160GB Samsung SATA + DVD-RW LiteON PATA

NZXT. Apollo Crafted Series Black + Antec NeoPower Blue 650W (na konstrukcji Seasonic)

Z góry dzięki za pomoc.

wklej zrzuty ekranu z biosu lub z manuala, może konieczna jest zmiana ustawień procka na manualne…

http://img261.imageshack.us/gal.php?g=dsc00506b.jpg << moja galeria ze zdjęciami z biosu, na których jest pokazane chyba wszystko co do o/c potrzebne

ustawiasz CPU v Core Voltage na dana wartość, i wciskasz F10 i wciskasz Y (od Yes) i po problemie:)

No łał, przecież tak robię i po ponownym wejściu do biosu mam auto… [-X Nie zabłysnąłeś wiedzą, ani umiejętnością czytania ze zrozumieniem co zrobiłem :stuck_out_tongue:

a próbowałeś update biosu ?? nie krytykuj bo sam nią nie grzeszysz :wink: kolega chciał pomóc…

np w moim starym MSI byla taka opcja ze jak dales ESC na zakladce to sie automatycznie zmienialo na auto a dopiero po kliknieciu F10 sie to zapisywalo, taka ochrona przed ludzmi ktorzy ine umieja podkrecac. I nie cwaniakuj bo ludzie tutaj sie staraja pomoc poswiecajac swoj czas!

Po co mam update’ować bios jak nie ma nowszego niż mój?

Ja nie grzeszę wiedzą? No sorry ziom, ale ja w tym siedzę na codzień i nie jednego kompa podkręcałem / składałem / naprawiałem, i nie wiem tylko dlaczego ciągle przeskakuje na auto. Zresztą - poza tym, że to przez to że proc jest w rewizji R0 to nikt nie wie czemu. Napisałem tu, bo liczyłem że ktoś będzie wiedział o co chodzi i jak to naprawić, a nie podawał mi propozycje zrobienia czegoś, co wałkuję od dwóch tygodni :twisted:

Zresztą wiem, że kolega chciał pomóc. Każdy chce. Ale wypada najpierw przeczytać post ze zrozumieniem, zamiast polecić komuś coś co już zrobił (i napisał o tym) :wink:

nie widzę abyś się chwalił, że masz aktualną wersję, seria p5b to słaba seria nie da się ukryć jeśli nie przeglądałeś przejrzyj :

http://www.google.com/search?ie=UTF-8&o … ge+problem

piszesz “ziom” tzn ze reprezentujesz mlodziez do 17 roku zycia :slight_smile: wiec troszke kultury do ludzi ktorzy maja jakis dorobek i kawal szacunku na tym forum. Sklananie i naprawianie nie oznacza ze jestes mistrzem w te klocki… sproboj wgrac jeszcze raz biosa moze to pomoze.

P5B jest słaba. A słyszałeś o legendarnej i osławionej P5B Deluxe? To premium to jest to samo, tylko zamiast WiFi ma ASAP a zamiast lepszych kondensatorów obok procesora ma je na całej płycie :wink:

Biosa wgrywałem kilkanaście razy, więc to nie to.

Googlowałem, googlowałem :slight_smile: Szukam od dwóch tygodni co jest przyczyną, i piszę na różnych forach licząc, że może ktoś wie o co kaman :wink: Na PCLab.pl jeden user chyba wie o co chodzi, bo ma p5b premium i proca e8400 (a e8xxx to rewizja R0) i miał to samo i wie jak to rozwiązać. Jak się czegoś dowiem, to napiszę > może komuś się komuś przyda.

btw. jeśli p5b premium jest “nienadająca się do o/c” to niby czemu 500 fsb robią najgorsze sztuki, a średnie i lepsze dużo więcej? To jest słabość w o/c? To ile wy chcecie? 2.5k fsb? =D>

pomyliłem wersję B z K ;-), przypominam sobie nawet, że kręciłem e5200 dla kogoś na tej płycie i nie było problemu z napięciem rdzenia CPU.

jak już googlujesz to na zagranicznych serwisach również.

Tak, zagraniczne również przejrzałem, i jedyny wniosek wszyscy wysnuli taki, że seria p5b ma problemy ze zmianą napięcia na wszystkich procach w rewizji R0 (czyli e5xxx, e7xxx i e8xxx) :frowning:

Dodane 20.06.2009 (So) 20:31

Na pclabie mi napisali, żebym wszedł bios, ustawił na default, wyszedł z biosu zapisując ustawienia, wszedł jeszcze raz, ustawił sobie wszystko tak jak chcę + napięcie, wyszedł z biosu i już tam nie wchodził i będzie takie napięcie jak ma być (można sprawdzić cpu-z). Napisał mi to gościu, który ma p5b premium i e8400 @ 4ghz (a więc też r0) bo ma to samo. Zaraz lecę sprawdzić czy hula :slight_smile:

Dodane 21.06.2009 (N) 21:14

Niestety nie działa. Jakieś pomysły?

Dodane 23.06.2009 (Wt) 14:32

Dobra, problem rozwiązany. Temat można zamknąć.

Instrukcja:

Wchodzimy do biosu > zakładka exit > load setup defaults > yes > teraz ustawiamy wszystko w biosie od nowa + ustawiamy sobie fsb itp. jak chcemy + ustawiamy napięcie > tools > o/c profiles > zapisujemy sobie ustawienia na jednym z profili > wciskamy F10 i mamy zmienione napięcie :slight_smile: Po wejściu do biosu znów będzie napięcie na auto (ale napięcie się zmieniło tylko po każdym wejściu do biosu trzeba robić to od nowa bo się zmienia na auto) > teraz trzeba wczytać tylko ustawienia z profilu i można sobie kręcić dalej.