Padaka dysku + SS z HD Tune

Witam.

Zaczęły się problemy z moim dyskiem, wyskakuje komunikac “opóżniony zapis nie powiódł się”, komp co jakis czas dostaje porządnego 10 sekundowego zwisa. Zakładka owego dysku z programu HD tune:

f457826ee1a1b08am.png

Na tym dysku znajduje się windows.

jak kompa wylaczasz srednio co 4h, to kazdy dysk zarzniesz w rok 8)

dysk ma bledy:

05 - 318 sektorow przeniesionych do bufora,

0A - 14 bledow glowicy/silnika,

C7 - bledy kontrolera lub tasmy

generalnie to:

przepnij dysk - odlacz kable i wepnij je z powrotem, wepnij w inne gniazdo kontrolera,

sprawdz zasilanie - czy napiecia sa w normie i czy nie ma duzych wahniec na +12v (z tej lini jest zasilany silnik dysku, elektronika z 5v)

nie kop kompa za czesto…

Nie wyłączam kompa co 4h, inny dysk mam już ponad 3 lata i nic się nie dzieje, kompa kopię tylko jak ginę w mario. Napięcia w porządku(5.088V i 11.928V), kabel sata też. Po prostu dysk jest gównem zrobionym przez seagate. Dziwne ze mój stary samsung jedzie dalej bez problemów.

Czy może czas skorzystać z gwarancji?

Robiłem testy SeaTools i raz pokazywało ze dysk jest uszkodzony a raz że nie, i tak w kolko -.-

Ja w swoim Samsung’u mam 6000 Start/Stop na 9500 godzin pracy. Dysk ma trzy lata i ma się dobrze. :wink:

Jak masz gdzie dane zrzucić i gwarancja jeszcze jest, to oddaj.

7a6827a65f334a3fm.gif ten ma znacznie wiecej lat… :roll:

poza tym, napisalem srednio - przy wlaczonym oszczedzaniu energii dyski sie zatrzymuja po jakims czasie bezczynnosci, co wplywa na ilosc start/stop

A tryb uśpienia hybrydowego też liczy się jako stop dysku? W takim razie ja już powinienem mieć ten dysk do wyrzucenia a działa i ma się wyśmienicie mimo paru (3) lat

na przykladzie samsunga f3… zauwaz, ze rozpedzanie talerzy wymaga 24W, standby tylko 1W i tyle samo uspienie dysku w systemie - wylaczenie go zupelnie traci sens w tym momencie 8)

inna sprawa, ze wybudzenie lub zwykle wlaczenie kompa przy wiekszej ilosci dyskow na ‘dzien dobry’ bierze 100W i wiecej (mam ich 7)…

Według informacji podanych na stronie Samsunga, F3 1TB potrzebuje maksymalnie 11W do rozpędzenia talerzy.

Mało kto ma w komputerze więcej niż jeden/dwa dyski, więc usypianie (najlepiej niehybrydowe) jak najbardziej ma sens. Trzeba wziąć pod uwagę, że komputer to nie tylko dysk.

podaj zrodlo :rotfl:

bo, ja na stronie samsunga widze jak byk 2.2A x12v = 26.4W max…

ps. owszem, nie tylko… ale, od czego sa eist i c1e (c3e) lub c’n’c?

Voltage +5V±5%

Spin-up Current (Max.) 2.2A

Zależy jaki kto ma sprzęt, np. niektóre karty graficzne w ogóle nie obniżają taktowania w 2D. Poza tym nawet przy najbardziej energooszczędnych podzespołach trzeba liczyć, że komputer będzie brał 50-100W w spoczynku. Nie liczę monitora.

Wiadomo, że jak się odchodzi od komputera na 10 minut, to nie ma sensu go usypiać, ale ma nas nie być parę godzin, to po co ma pobierać ten prąd i grzać chałupę. :stuck_out_tongue:

Już działa, nic nie zrobiłem, magia, thx za offtop.

Dalej, dalej chętnie sobie poczytam.

Skoro nic nie zrobiłeś to nie łudziłbym się, że podziała długo. Jedyne co wydaje mi się w miarę sensowne to podjęci próby wyzerowania dysku np z bootowalnego MHDD, a i to tylko na jakiś czas jeżeli się powiedzie.

No on tak ma, że raz działa normalnie a raz coś szwankuje. Oddaję ten złom na gwarancję.

to wynika z normy atx - dopuszczalna granica napiec to +/- 5%

dyski 3.5’ o predkosci 7200rpm ciagna z lini 12v (silnik), mniejsze dyski 2.5’/1.8’ zadowalaja sie juz 5v (mozliwosc dzialania na jednym/dwoch kablach usb)

nie kazda karta robi to sama, ale… mozna recznie ustawic profile, ktore beda ladowane przy okreslonych zadaniach - u mnie hd4870 i gf8800gt ‘schodza’ odpowiednio na 400/400 i 300/300 w 2D, w 3D leca na 800/1000 i 700/900, do tego proc zjezdza na 2.4ghz (z 3.6), komp dziala 24/7 i w moim przypadku wlaczenie kompa zarzyna zasilacz (4 dyski ata i 3x sata, dwie karty itd.)

Jest wyraźnie napisane, że dysk jest zasilany z linii +5V. Też mnie to zdziwiło, bo myślałem, że dyski 3,5 cala są zasilane napięciem +12V.

Fizycznie jest to przecież możliwe, bo we wtyczce zasilania SATA jest też napięcie 5V.

Mi w HD4850 schodzą takty na 120/200, a w procesorze z 3.6GHz na 1.7GHz. Ale osobiście nie znam nikogo, kto by też o to dbał.

A ja i tak jeśli odchodzę od kompa na parę godzin, to go usypiam. :wink:

Mi takty spadają w moim radku chyba tak samo jak Bartowi w spoczynku a procek obniża taktowanie do 1.6ghz z 2.4

mysle, ze to blad na stronie, bo inne modele maja dopisek 12v +/-10%, a niektore wcale 8)

z 5v napedzana jest elektronika dysku, wiec… wszystko jest mozliwe, tyle ze wsadzajac taki dysk w obudowe potrzebujesz zasilania zewnetrznego 12v, bo usb 2.0 moze max. dostarczyc 500mA (z dwoch portow):

Możliwe, że to błąd.

Na moim Samsung’u są napisane dwa napięcia, więc pewno jest mu obojętne czy dostanie 5V czy 12V.