Pamięć, For 64bit OS. Różne firmy

Niedawno kupiłem pamięć Corsair Twin2X DDR2 2x 2GB 800MHz CL4-4-4-12 DHX Technology, w opisie jest m.in. opis

czy to tylko takie ściemnianie czy rzeczywiście jest to pamięć dedykowana do systemu 64 bitowego?

i drugie pytanie.

Mam też pamięć którą miałem GeIL Dual Ultra 2x 1GB DDR2 800 MHz, czy wydajniej, lepiej będzie gdy będą te cztery kostki czy też zostawić tylko Coisair 2x2 ?

Ps. Zamierzam zainstalować Windows 7 64.

Moja płyta Microstar P6N SLI-FI (nF650i) a procesor Core2 Duo E4400 2,0GHz.

Raczej chodzi o wskazanie, że ta pamięć będzie widziana w pełni przez system operacyjny.

Twoja decyzja. Ja bym zamontował wszystkie kości

Ściemnianie - nie ma czegoś takiego jak pamięć specjalnie do systemu 64 bitowego (wiadomo tylko,że 64 bitowy będzie widział całe 4 GB),po prostu firma reklamuje 2*2GB

W domowym użytkowaniu nie będzie żadnej różnicy pomiędzy 4 a 6GB. Można spróbować używać wspólnie, a jeśli będą jakieś problemy, to tylko te 2x2GB

Dzięki MaRa , kumpel mówi że nie powinno być problemu w używaniu wszystkich kostek. Komputer i tak nie będzie przeznaczony do prac wymagających dużej pamięci…chociaż czytałem opis jednej gry że wymaga min. 3GB pamięci…czyli wymagania rosną co do pamięci.

Jeszcze jedno, podobno przy takiej ilości pamięci lepiej jest wyłączyć plik wymiany (przyśpiesza się całość systemu).

Już przy 1 GB się wyłącza :wink:

Poza tym weź pod uwagę opcję wirtualizacji. Wtedy taka duża pamięć się bardzo przydaje

Ja gdzieś kiedyś czytałem że nie powinno się go wyłączać…

Dodane 12.10.2009 (Pn) 10:33

jest tak jak inni mówią chodzi o to że tylko 64 bit w pełni obsłuży 4gb ramu i powyżej…

32 bit będzie widział max 3.5

u mnie na xp było 3,25

dlatego mam windows7 64bit :smiley:

Wyłączenie pliku wymiany przyspiesza system, ale są aplikacje które nie chcą bez niego chodzić.

Vista 32bit od SP1 jak i Seven 32bit widzą 4GB pamięci, ale nie potrafią zaadresować tyle pamięci, systemy 32bitowe serwerowe to potrafią tyle zaadresować.

wiem że widzą może ale i tak z tego ramu w pełni nie korzystają…

EE ja mam 4GB Corsair 800MHz DDR2 1,8v i do tego dokupiłem 1GB GEIL 800MHz DDR2 1,8v i wszystko biega bez problemu na 910MHz 2,30v. Według mnie zawsze lepiej mieć więcej ramu a wyłączanie pliku wymiany to bzdura ja mam 5GB Ramu + 6,5GB plik wymiany ale 9GB na swap nie powinno się przekraczać. Aha i pamiętaj że pamięć musi mieć te same parametry aby nie było problemów.

Scorpio dobrze pisze.

A co do wkładania pamięci, to zostawiłbym tylko 2x2GB i dopiero jakby potrzeba była większej ilości, to bym dołożył. Na 2 kościach łatwiej podkręcać, kości są chłodniejsze, mniej prądu ciągnie, BIOS krócej przelicza pamięć przy starcie, a plik hibernacyjny zajmuje mniej miejsca na dysku. :slight_smile:

u mnie w Windows 7 przy 4gb ramu nawet nie ma czegoś takiego jak hibernacja:D

Bo domyślnie jest wyłączona?

właczałem chyba przez cmd jak dobrze pamiętam… i tak nie ma

a na 2 kompie jest ale tam jest 1,25 gb ramu

  1. “to zostawiłbym tylko 2x2GB i dopiero jakby potrzeba była większej ilości, to bym dołożył” kolejny pseudo spec który odradza większą ilośc ramu.

  2. “Na 2 kościach łatwiej podkręcać” na moich kompach ram podkręca się tak samo czy miałem dwa banki zajęte czy teraz mam 4banki zajęte.

  3. “kości są chłodniejsze” Wyższe temp. na 4 kościach niż na 2 kościach tia a świstak siedzi i zawija w sreberka gdzie ty się chowałeś ?

  4. “mniej prądu ciągnie” Ale mi też duża różnica w poborze prądu 4 vs. 2

  5. “BIOS krócej przelicza pamięć przy starcie” hahahaha bo nie wytrzymam BIOS długo zliczał ram w czasach SIMM i SD DIMM ale od pojawienia się DDR DIMM BIOS od razu podaje ilość ramu

  6. “a plik hibernacyjny zajmuje mniej miejsca na dysku” a kto normalny używa hibernacji ? tylko zajmuje cenne miejsce na dysku.

Dodane 13.10.2009 (Wt) 19:23

Hibernacja domyślnie jest włączona w Windows 7.

Hibernacja domyślnie jest wyłączona w Windows Vista i XP.

Przynajmniej u mnie tak jest.

A może skomentujesz jeszcze :slight_smile: którą wstawiłem na końcu? Chodziło mi o ukazanie niewielkich plusów, które ma posiadanie 2 kości.

Jak masz różne kości pamięci, to cały wsadzony zestaw podkręcisz najwyżej tyle ile podkręcisz najsłabsze kości w zestawie, więc jeżeli by się tak zdarzyło, że 2x2GB podkręcają się o 100MHz więcej niż 2x1GB, to na obsadzonych wszystkich kościach będziesz mógł podkręcić najwyżej tyle, na ile pozwalają najsłabsze kości.

Jak masz więcej miejsca wokół elementów grzejących się, to masz lepszą wymianę ciepła, im mniej tego miejsca, tym słabsza, co skutkuje zwiększoną temperatur tych elementów.

Różnica w poborze prądu jest, co sam przyznajesz.

A hibernacji myślę, że używa kilka osób na tym świecie i nawet jak nie są oni normalni (wychodzi, że ja też nie jestem), mniejszy plik hibernacyjny jest zaletą. Nie każdy dusi każdy 1MB z 500GB dysku, niektórym bardziej zależy na szybszym uruchamianiu komputera niż na zysku niecałego 1% wolnej przestrzeni dyskowej.

Powtórzę jeszcze raz, są to minimalne plusy, które jednak przeważają brak plusów w przypadku posiadania 6GB RAMu przy maksymalnym wykorzystaniu w szczycie 3GB…

//a zostałem “pouczony” przez speca, który nie wie, że efektywną częstotliwość pamięci DDR2 trzeba podzielić przez 2, żeby uzyskać częstotliwość rzeczywistą (którą podaje np. everest), żeby otrzymać częstotliwość 1066MHz trzeba często ustawić to ręcznie w BIOSie i że systemy 32bitowe nie potrafią zaadresować całej pamięci 4GB RAM…

No wiesz to zależy kto ile potrzebuje, jeśli ktoś np. używa komputer tylko do netu, worda, gg, skype, filmów, słuchania muzyki to mu starczy 2GB i więcej mu nie trzeba.

No właśnie, kilka wat w tą czy w tamtą nie robi różnicy.

Pamiętam jak miałem SDRAM 512MB to trzeba było trochę czekać, ale nie tak strasznie długo, potem miałem 1GB DDR i było szybko tak samo jak teraz przy 4GB DDR2.

Ja hibernacji nie używam, właśnie dlatego, że zajmuje cenne miejsce na dysku.

Człowieku ty się lecz lub idź do podstawówki. A nie wymyślasz farmazony. Niby co oznacza według ciebie 533MHz x2 ?? i niby co miałem na myśli że OS 32bit obsługuje do 3,5GB ? Proponuje tobie najpierw pomyśleć a później pisać bo tylko się ośmieszasz.

Mój błąd odnośnie ostatniego zdania, pomieszali mi się autorzy postów, więc przepraszam za to ostatnie zdanie.

Natomiast co do hibernacji to dalej podtrzymują swoją opinię, lepiej mieć kilka bardzo mało znaczących plusów, niż mieć więcej pamięci, której i tak się nie użyje. Nie można wykluczyć, że _Puma_ nie jest “normalny” i czasami wykorzystuje hibernację, czy chciałby maksymalnie podkręcić swoje pamięci, a akurat tak się złożyło, że Jego Geile podkręcają się dużej gorzej niż Corsairy.