Pamięć graficzna w laptopie


(Lukaszptak) #1

Witam, mam takie pytanie odnośnie poniższego zdjęcia.

48ef86e183389d50.html

W polu “Udostępniona pamięć systemowa” widnieje liczba 1277MB, a “Dedykowana pamięć wideo” ma 512MB. Nie chciałbym przekazywać na rzecz pamięci graficznej żadnego innego MB pamięci niż własnej pamięci karty, bo nie potrzebuję 1789MB pamięci dla samej grafiki. Czy w takim razie da się jakoś zmienić pole “Udostępniona pamięć systemowa” tak by było tam zero MB? Bardzo proszę o odpowiedź.

Nie wiem czemu nie wyświetla się obrazek. Podaję więc link: http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/48ef86e183389d50.html


(Łukash) #2

Coś mi się kojarzy,że w biosie jest opcja która to wyłącza.Popatrz dokładnie po opcjach biosu, nie znam też skutków ubocznych wyłączenia.


(Lukaszptak) #3

Jeżeli ktoś jest w stanie podać mi jakieś szczegóły, to będę bardzo wdzięczny. Proszę o orientacyjne podanie gdzie szukać tej opcji, a także o jak to powiedział Łukash o skutkach ubocznych - jeżeli takie występują. Z góry dziękuję za wszystkie informacje.


(luger) #4

To jest pamięć, którą karta może wykorzystać w razie konieczności co nie znaczy, że ciągle jej używa.

To się nazywa Turbocache, wszystko jest w porządku.

Chcesz wiedzieć więcej na temat tej funkcji to spytaj wszystkowiedzących googli albo zobacz krótki opis w Wikipedii

http://pl.wikipedia.org/wiki/Turbo_cache


(Lukaszptak) #5

Ale na wikipedii pisze, że Turbo Cache występuje w katach nVidia, a ja mam ATI Radeon’a, więc nie wiem, czy to ma coś wspólnego.


(igrek) #6

W ATI to się nazywa Hyper memory z tego co dobrze pamiętam ale to jest to samo

http://pl.wikipedia.org/wiki/Hypermemory


(Lukaszptak) #7

Proszę Was o jakieś konkrety, bo wiedza z wiki mi nie pomaga w rozwiązaniu problemu. Pytam ponownie… Jak wyłączyć w takim razie to całe Hypermemory?


(Qba Lukaszczyk) #8

Po co to wyłączać jeśli karta nie zabiera nic z RAMu? Te 512MB wystarcza i musiałbyś grać w nie wiem jakie gry, aby wykorzystać hyper memory. Grasz w gry, które wykorzystują ponad 512 VRAMu?


(Lukaszptak) #9

Ehhh… nie wiem co ma na celu to zadawnie takich pytań. To nie jest pomoc, a raczej zaśmiecanie wątku swoimi spostrzeżeniami, które powinno być karane ostrzeżeniem przez administratora. Czy tak trudno zrozumieć, że chcę wyłączyć tą opcję? Tak po prostu. Nie chcę jej i tyle.


(Łukash) #10

Ponoć w Riva Tuner ,da rade też to wyłączyć

http://ask.metafilter.com/61369/Shared- … a-Notebook

Ale czy to nie będzie mieć złego wpływu na pamięć karty graficznej ? wydaje mi się że może mieć ,system i k.graficzna są raczej skonstruowane do takiego współdzielenia, w pamięci współdzielonej są buforowane dane , i chyba takie rozwiązanie przynosi korzyści w postaci wydajności.Wyczytałem też gdzieś(zgubiłem link) że “Udostępniona pamięć systemowa” przydzielana jest z pliku stronicowania nie z RAM,a mogło by się to zgadzać ,bo o ile pamięci dla karty przybywa to RAM nie ubywa.


(luger) #11

neotrim , skoro chcesz wykastrować kartę graficzną to zobacz może uda ci się też załatwić procesor, może na przykład można wyłączyć jeden rdzeń albo coś, u mnie w stacjonarnym kompe można tak zrobić.

Najlepiej zamień się z kimś kto ma słabszego laptopa i nie będziesz miał problemu z pamięcią karty.

Widzę , że ten temat to coś podobnego do jednego wątku pod tytułem “jak zepsuć komputer”, który był kiedyś chyba nawet na tym forum i wylądował w koszu.


(Lukaszptak) #12

No cóż… dziękuję Łukashowi, bo tylko on potrafił odpowiedzieć na moje pytanie konkretnie i starał się pomóc. Szkoda, że tylko on. Jeżeli ktoś ma jeszcze jakieś POMOCNE rady, to bardzo o nie proszę.