Pamięć ram 4 x 1GB czy 2 x 2GB? Różnice, za i przeciw

Witam. Chciałbym powiększyć pamięć Ram w moim komputerze z 2 GB do 4 problem w tym, że najchętniej dokupiłbym do moich dwóch kości następną parę identycznych Patriotów:

http://www.proline.pl/sklep.php?p=PATRIOT+DDR2+2GB+D80 nie wiem jednak czy nie będzie to gorszym ( bo tańszym na pewno ) rozwiązaniem niż kupno nowego zestawu 2 x 2GB. Zastanawiam się czy obecność 4 kości Ramu może powodować jakiekolwiek problemy i czy lepszym rozwiązaniem jest jednak dołożenie całkiem nowych 4 GB w. Szczerze mówiąc bardzo bym się ucieszył gdybym mógł dokupić jedynie te 2 GB co w znacznie mniejszym stopniu uszczupliłoby mój portfel.

Jeżeli kupisz identyczne 2 GB jak te co masz teraz, to nie powinno być żadnych problemów. Nawet jeśli kupisz moduł innego producenta o zbliżonych parametrach, to też najczęściej nie będziesz miał żadnej różnicy w porównaniu z modułem 4 GB.

Czasami się zaleca zakup tzw “parowanych” zestawów dwóch takich samych modułów z jednej serii produkcyjnej w celu dobrej pracy w trybie dual chanel, jednak przy obecnych płytach głównych nie ma problemów z tym trybem nawet przy modułach o nie całkiem zgodnych parametrach. Czyli kup 1 x 2 GB i zainstaluj obok tego co masz obecnie.

I oczywiście pamiętasz, że system 32-bitowy nie zobaczy 4 GB pamięci :slight_smile: Jeśli masz właśnie taki system to może kup 1 GB na jednej kości. Nie będzie to dual-channel, ale rozważ :slight_smile:

Porada totalnie bez sensu - po pierwsze - nie wiesz jaki ma system, po drugie - jesli za np. pół roku zmieni system, to będzie znów mieszał z pamięciami, bo będzie chciał mieć pełne 4 GB? A do tego za pół roku może już będzie mu trudno kupić o takich zbliżonych parametrach. Odpuść sobie takie “porady”

Tak, tak pamiętam o tym. Obecnie posiadam “siódemkę” 64 bitową więc 4 GB są jak najbardziej adekwatne i jestem pewien, że autor postu miał dobre intencje co do swoich porad :wink:

Tak więc kolejny raz na tym forum dziękuję za odpowiedź i cenną radę, dzięki temu zaoszczędzę trochę pieniędzy :wink:

przy zakupie nowych 2x1Gb sprawdz jakie masz napiecie w swoich ramach

u kolegi mielismy taki problem ze mial patrioty 2x1Gb

po roku czasu dokupil kolejne 2x1Gb ten sam model RAMU i producent

okazalo sie ze ten nowy RAM pracowal na 2,4V a ten stary na 2,8V

na jego plycie glownej nie moglismy ustawic DUAL CHANNEL :frowning:

plyta niechciala wspolpracowac :confused:

bez dual channel zadzalalo ale niestety bez DUAL CHANNELA :confused:

cedar, nie określiłem tego, jaki preg13 ma system. Napisałem “jeśli”. I to nie była tyle porada, co przypomnienie, że istnieje taka zależność. Przykro mi, że nie zauważyłem w pierwszym poście jaką wiedzą na ten temat dysponuje preg13 i za ile lat będzie chciał rozbudować komputer. Nie wykazałeś się tolerancją.