Pamięć RAM-Linux

4ecbe85be1c4aa14m.jpg

Wytłumaczcie mi co tu jest na tym obrazq. Nie umiem odczytać za bardzio ile jest wolnej pamięci a ile zajętej. To jest z Mandrivy zrzut pamięci chyba RAM ale własnie nie wiem. Tam na dole jest napisane, że wolne kilka dosłownie KB. Czy ta Mandriva 2007 zajmuje więcej pamięci niż Windows ;/ ??

BTW: jakie wymagania ma najnowsza Mandriva 2007 Free.

Faktycznie niezbyt to czytelne

do konsoli:

top

albo

free -m

Dzięki za tą komendę. Prawda okazała się drastyczna ;/ Mam wolne tylko 145 i aż 358 zajęte to jak jest dobrze. Czasami wolna schodzi poniżej 100 ;/ Co mogę powyłączać, odinstalować, żeby było jej więcej ?? Czy formatka i zainstalowanie Mandrivy One pomoże czy to na tyle gorsza jest opcja tej dystrybucji, że lepiej tego nie robić??

Ja tak mam, pokaż te 3 linijki z tfree -m. Bo to, że zajmuje cały ram to normalne - w końcu skoro jest to trzeba go wykorzystać, np. na bufory, pytanie czy te ponad 300 MB masz po odjęciu buforów? I czy system jest w spoczynku podczas mierzenia? (no u mnie jak widać nie jest w spoczynku)

radzik radzik , RAM jest po to, żeby system z niego korzystał. Jak będzie cały zapchany, a jakiś program będzie go potrzebował, to część plików z RAM (tych najmniej używanych) zostanie zrzucona do swapa i zwolni się miejsce.

Na Twoim miejscu bym się nie martwił zbytnio.

total used free shared buffers cached

Mem: 503 429 73 0 20 231

-/+ buffers/cache: 178 325

Swap: 4314 0 4314