Pamięć RAM - taktowanie

Czy na jednej płycie mogą być dwie kości ramu, jedna 100Mhz, a druga 133Mhz?

Teoretycznie mogą być. Ale nie zawsze chcą ze sobą współpracować.

Najlepiej włożyć je razem do komputera i sprawdzić - powinny ruszyć z częstotliwością 100Mhz (133 zwolni do 100).

Chodzi o SDRAM?

Tak, chodzi o SDRAM.

Płyta głowna ma chyba taktowanie 100Mhz - wg. Aidy.

Odpada, jak już kupie to nie będę miał możliwości zwrotu.

Płyta główna może obsługiwać taktowanie większe, ale gdy włożony jest moduł pamięci z taktowaniem 100Mhz, to programy takie jak Aida pokazują właśnie tę częstotliwość. Chcesz dokupić do 100Mhz pamięć taktowaną 133Mhz rozumiem?

Podaj dokładny model i rewizję płyty.

Ja długo pracowałem na płytach pod SDRAM i kilka razy pamięci o różnych taktowaniach żarły się ze sobą, ale dotyczyło to głównie modułów 32 i 64MB.

Tak jak mówię - teoretycznie żadnych problemów nie powinno być, ale z komputerami różnie bywa, jak uczy doświadczenie.

Powinno chodzić. Jaką masz płyte? Bo może wymaga ona kostek BX. Wtdy te mogą nie chodzić prawidłowo. I jakie kości chcesz kupić.

squeet - odwrotnie :wink: Teraz mam 128MB o taktowaniu 133MHz. Aida pokazuje, że płyta głowna ma 100Mhz. Do tej kości chciałbym dołożyć drugie 128MB, ale z taktowaniem 100MHz.

Wiem tylko tyle co pokazuj program: http://images1.fotosik.pl/87/c69aa34dff4004e2.gif

Czyli kość 133Mhz pracuje u Ciebie z taktowaniem 100Mhz. Sądzę, że dokupując drugą kość o taktowaniu 100Mhz - nie będzie problemów.

Zwróć uwagę jedynie na rozmieszczenie kości pamięci. Czy są to moduły dwustronne czy jednostronne. Powinno być ok ale jak mówię - w świecie komputerów nie ma pewników :wink:

Chcesz kupić na allegro czy w sklepie? Daj linka

Bo masz pewnie synchronicznie ustawione pamięci z prockeim który działa na FSB 100 :wink:

Te 133 powinny pójść bez problemu.

Teraz mam kość jednostronną. Rozumiem, że druga też powinna być taka? Czy lepiej dwu-?

W sklepie - normalnym, więc linku nie da rady. Ale przpomniałeś mi, że jeszcze jest druga możliwość Allegro. Tutaj pewnie będzie większy wybór, wiec jeśli będę miał możliwość kupienia 100 lub 133 to którą pamięć lepiej dołożyć w moim przypadku?

I troche odchodząc od tematu - masz może jakiś link na Allegro do pamięci 128 SDRAM wartej polecenia. Bo ja niestety w tych sprawach nie bardzo :slight_smile:

To nawet lepiej :wink:

Jeśli sklep jest w Twojej miejscowości - to po prostu porozmawiaj ze sprzedawcą, czy jeśli moduł nie zadziała, mógłbyś oddać. Istnieje również druga opcja. U mnie w pewnym “zaufanym” sklepie zawsze mówią klientowi, żeby wpaść z komputerem a oni bezpłatnie zamontują i na miejscu sprawdzą, czy jest ok. I jak coś nie pasi - to nie ma problemu później.

Zapytaj, czy masz taką możliwość.

Allegro to loteria :wink: Najpierw skorzystaj z pewniejszej formy transakcji.

Najlepiej tożsamą lub zbliżoną parametrami do tej, która jest już u Ciebie, żeby mieć pewność, że będzie działać.

Kupuj pamięci z oznaczeniem BX - z reguły są to moduły dwustronne.

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic … 538#302538

modułu 133 i 100 pójda lecz ten 133 zwolni do 100.

Ja niesety miałem przypadek ze takie same firmowo ramy 333 (stare) nie posżły z nowymi (400) - zawieszka kompa. Wiec musiałęm wywalic