Pamięć RAM zmieniła częstotliwość

Dłubałem ostatnio trochę przy komputerze i od jakiś dwóch tygodni posiadam sprzęt z podpisu. Od początku RAM był ustawiony na AUTO i działał tak jak powinien czyli 9-9-9-24@1600MHz. Wczoraj zauważyłem, że taktowanie się zmieniło na 1333MHz. Ustawiłem więc sztywno na 1600MHz lecz timingi zmieniły się na 11-11-11-29. Ogólnie jeśli chodzi o pamięci nie jestem orłem, więc pytam skąd taka zmiana i jak powrócić do poprzednich ustawień?

Ręcznie ustaw częstotliwość pamięci (1600MHz), opóźnienia (9-9-9-24 ) i napięcie 1.5 V.

Aktualizowałeś może bios, resetowałeś do ustawień fabrycznych?

Nie musiał. U kuzyna jest identyko też na płycie MSI ale Z77 MPOWER (+ RAMy szybsze). Jeśli ustawisz ręcznie szybkość a timingi pozostawisz na Auto, prawdopodobnie traktuje je jako podkręcone i jak z czasem coś nie podpasuje to sama przestawia na 1333. Trzeba jak napisałeś wpisywać wszystko ręcznie.

Nic nie aktualizowałem ani resetowałem. Ustawiłem ręcznie i jak na razie chodzi. Zmienić napięcia na 1,5V skoro domyślnie ustawia na 1,65V?

Według specyfikacji pamięci pracują przy 1.5v http://www.corsair.com/vengeance-8gb-dual-channel-ddr3-memory-kit-cmz8gx3m2a1600c9b.html

Jeszcze takie pytanko. Znalazłem opcję X.M.P, która była wyłączona. Po jej włączeniu pamięci bez dodatkowych kombinacji przechodzą na prawidłowe ustawienia czyli 9-9-9-24@1600MHz@1,5V. Zostawić to włączone?

Zostaw włączone.