Pamięć wirtualna a pamieć na dysku

(Batman13) #1

Nie jestem specem od informatyki ale od pewnego czasu wyskakuje mi komunikat "wartośc pamięci wirtualnej jest za niska" jasne łapie...mam za dużo programów...

Wykasowałam programy,które mi potencjalnie zasyfiały dysk ale komunikat dalej wyskakuje a potem zamula mi pc...(szczególnie w trakcie nagrań gdy mam włączone miksery,dyktafon,wzmacniacz i te inne pierdóły nagraniowe)

Co zrobić by zwiększyć pamięć w systemie?

(jarodl) #2

prawoklik na Mo Komputer - Właściowści - Zaawansowane - Wydajność - Ustawienia - Zaawansowane - pamięć wirtualna - zmień

i jeżeli masz 2 opcje - czyli rozmiar kontrolowany przez system

to zmień na 1 opcję

(Mlajtner) #3

powinno być 1,5 raza zainstalowanej pamieci

(floyd) #4

Jest to zarezerwowany obszar na twardym dysku w którym zapisywane sa rózne tymczasowe pliki do których odwołują się programy, a które nie mieszczą się w pamięci komputera. Pamięć komuterowa jest niestety dość droga i nie każdy może sobie pozwolić na np. 5GB pamięci, dlatego windows tworzy taką zastępczą pamięć.

(cenart) #5

Ja dodam do tego:

ustawiasz :Rozmiar niestandardowy- Rozmiar początkowy-dajesz 1,5 razy posiadanej pamięci RAM a Rozmiar maksymalny 3 razy dostepnej pamięci RAM.

Np. posiadasz 512 Mb RAM to ustawiasz: początkowy na 768 a maksymalny na 1536-na wszystko Ok-restart.

To takie "sztywne" ustawienie przez wielu zalecane.Takie też Ci proponuję nie znając bliższych danych.Ale myślę że to rozwiąże Twój problem.

A tu masz ciekawe rzeczy w tym temacie(i nie tylko):

http://www.searchengines.pl/phpbb203/in ... entry54477

Pozdrawiam!

(PaPuX) #6

To nie jest sztywne ustawienie tylko dynamiczne i nie wiem czemu zalecane skoro takie ustawienie powoduje fragmentacje pliku stronicowania.

Wartość początkową jak i końcową ustawiasz tak samo 2 razy większą niż posiadaną pamięć RAM, zapobiegnie to rozwarstwianu, fragmentowaniu no i co za tym, idzie mniejszemu obciążeniu i odczycie dysku twardego.

(Batman13) #7

To którą opcję panowie proponują? :slight_smile:

(cenart) #8

Takie ustawienie nalezy przyjąć za punkt wyjścia...ale sie nie upieram...i o nazewnictwo też mi wcale nie chodzi...nie czepiam się.Należy przyjąć za punkt wyjścia chociażby dlatego że to domyślne ustawienie systemowe.Na tej bazie najlepiej metodą prób i błędów nalezy dobierać odpowiednie wartości.Wszystko zalezy od tego jakie jest oprogramowanie z którego korzystasz i jakich zasobów wymaga/potrzebuje.Inne będzie dla pracy biurowej inne dla gier a jeszcze inne jak sobie urządzisz w kompie np. domowe studio fotograficzne czy audio.Przyjmij "sztywne" wartości domyślne i próbuj: "Im mniej RAMu masz tym większe prawdopodobieństwo intensywnego korzystania z pliku pamięci wirtualnej. Jeśli masz poniżej 512 MB w zasadzie powinieneś zostawić ustawienia domyślne". I konkluzja:

"Im więcej RAMu masz tym mniejsze prawdopodobieństwo intensywnego korzystania z pliku pamięci wirtualnej. W takim układzie domyślne ustawienie rozmiaru początkowego pliku jest grubo przesadzone i konsumuje za dużo miejsca na dysku bez realnej potrzeby. Jeśli masz 512 MB RAM i wyżej ustaw rozmiar początkowy jako połowę RAM przy pozostawieniu rozmiaru maksymalnego jako potrójność RAMu ..... tak na wszelki wypadek".

Co do fragmentacji; "Domyślna konfiguracja Windows zakłada DYNAMICZNE zwiększanie/zmniejszanie się rozmiaru pliku wymiany stosownie do potrzeb uruchamianych aplikacji. Można to zauważyć np. grając intensywnie w gry kiedy to w tajemniczy sposób znika nam miejsce na dysku. Tylko reset komputera przywraca ten plik do poprzedniego rozmiaru. Zmienny(dynamiczny) rozmiar pamięci wirtualnej może wpływać niekorzystnie na jej sprawność. Na dysku o sporej fragmentacji danych operacja zwiększania - zmniejszania trwa dłużej. Efektem jest wolniejsza praca dysku, a nawet przerwanie ciągłości plików. Starym tweakiem proponowanym na tę okoliczność jest wprowadzenie ustawienia zakładającego "sztywny plik" który nie zmienia rozmiarów i nie przekroczy określonej pojemności".

Krótko mówiąc : dbaj o porządek a nie bedzie problemu z fragmentacją.Polecam PageDefrag i ewentualny problem z głowy.

A tak w ogóle warto ten problem rozpatrywać w kontekście...i tu czytaj:

http://www.searchengines.pl/phpbb203/in ... 5989&st=15.

Tak więc zacznij od ustawień domyślnych ale w układzie"starego tweaku" i obserwuj.U mnie ta metoda się sprawdziła.

Pozdrawiam

(Batman13) #9

Z wyczytanych wiadomości wnioskuje,że jednak muszę dokupić ram (o cholera ileż to może kosztować... :o ) albo moje mini studio nagraniowe przenieść do laptopa gdy już go dostanę.

Niniejszym panowie dziękuje za pomoc. 8)