Pamiec wirtualna

(Krzycho555) #1

mam pytanko jak mozna zwiekszyc pamiec wirtualna?

(El Presidento) #2

Mój komputer-PPM-Właściowści-Zaawansowanie-Wydajnośc-Ustawienia-Zaawansowane-Pamięc wirtualna-Ustaw

Zalecane jest ustawienie pamięci 1,5 x ilośc pamięci, chodż jezeli brakuje ci jej, aplikacjie wołają o wiekszą ilośc to zwieksz,w miare potrzeby.

(Msprungk) #3

Zalecane było wtedy jak standardową pamięcią było 32 MB a teraz przy pamięci powyżej 512 MB zaleca się wyłączenie pliku wymiany

(ziggyZZ) #4

Zgadzam sie z Zenkiem Rolnikiem. Ustaw rowne wartosci MIN i MaX. Plik wymiany ma wtedy jednakowa wartosc.

(lazikar) #5

Pierwsze słysze.

Oczywiscie ze jest zalecane. Jak już jest mozliwe, ale wszystko zalezy od tego co robisz na kompie.

(Msprungk) #6

Zgadza się. Natomiast traktowanie starego przelicznika jako sposób ustalania wielkości pamięci wirtualnej to bzdura. Im więcej pamięci fizycznej tym mniej pamięci wirtualnej

Myślisz, że w serwerach, które mają 32 GB RAM-u stosuje się 48 GB swapa? :))

Poza tym włóż sobie 1 GB i wyłącz plik wymiany. Gołym okiem widać, że system pracuje szybciej

Rolą pliku wymiany jest zastępowanie pamięci fizycznej w sytuacji, gdy jest jej niewiele

(Micromac) #7

Microsoft zdecydowanie odradza wyłączanie lub usuwanie pliku stronicowania. Niezaleznie ile bedziesz mial RAM-u i tak Windows bedzie korzystal z pliku wymiany

(Msprungk) #8

No "pacz Pan" :slight_smile: . Mam 1280 MB RAMU w laptopie i 1 GB RAM-u w desktopie. Plik wymiany wyłączony od lat i jakoś system nie korzysta :stuck_out_tongue:

(Micromac) #9

Hmm... widze,że nie wiesz o tym, ale uwierz mi, mimo wyłączenia w Windowsie pagefile używa on stronicowania.

• każdy proces ma swoje pewne opóźnienie => czas jaki upłynął

• dane, które nie są przez pewien czas używane, zostają załadowane do pamięci wirtualnej

• itd

• stronicowanie odbywa się nie tylko w pliku pagefile.sys !

Ja na swoim komputerze mam 512 MB RAM i w tej chwili plik pagefile w stronnicowaniu jawnym wynosi 296 MB.

(Msprungk) #10

Interesujące. Możesz podać link do TechNetu, który o tym wspomina? :slight_smile:

(Micromac) #11

Chociazby np. stronicowanie niejawne (oryginalne lokacje plików). Windows XP ma to do siebie, że stara się zabrać conajmmniej połowe RAM-u. Jak nie masz pliku wymiany to potrafi wyrzucić z pamięci tzw. krytyczne fragmenty jądra. Zależy co robisz.

U mnie w pracy jakbyś pracował nawet przy Microsoft Office plus program np. do płac czy księgowości przez 8 godzin (nawet dane, ktore nie sa przez pewien czas uzywane) to byś wiedział jakie są problemy nie mając pliku wymiany (wyłączenie). Tak Windows został zaprojektowany.

Ale to temat rzeka. Aby to zrozumieć należy poznać architekturę systemu, zarzadzanie pamięcią, adresowanie pamięci, adresowanie bezwględne, ładowanie programu, zwalnianie pamięci, nadzór nad zajętymi obszarami itd

(Msprungk) #12

No popatrz. Pracuję bardzo agresywnie łącznie z graniem w najnowszego F.E.A.R-a i jakoś bez pliku wymiany daję sobie doskonale radę. Nie pisz mi więc o kłopotach bo nie znam takiego słowa

Jednak ciągle czekam na ten link do TechNetu. Wolę suche techniczne infromacje a nie bajanie

(Micromac) #13

Nie wiem o co ci chodzi. Napisałem, że Microsoft nie zaleca wyłaczania pliku wymiany. Ta informacja pochodzi od przedstawiciela Microsoftu podczas wykładu na szkoleniach z branzy informatycznej.

W internecie też można uzyskać te informacje (u zródeł).

Pozdrawiam

(JNJN) #14

Teoretycznie można wyłączyć,ale część programów i tak dopomina się o swapa(pamięć wirtualną) - więc warto ustawić np obie wartości na 200 MB lub dobrać tą wartośc doświadczalnie i gra.

(Felixz) #15

Ja miałem dwa przypadki, gdy Windows raportował, że ma za mało pamięci wirtualnej (512 MB RAM, a swap ustawione na 1GB).

A zdarzyło mi się to za każdym razem, jak grałem w Angels vs Devils i jeszcze inną grę, której tytułu nie pamiętam.

I jak tu grać bez swapa, którego wciąż brakuje?

(Msprungk) #16

Stwierdziłeś, że pomimo wyłączenia pliku wymiany, system nadal z niego korzysta. Jestem piekielnie ciekaw skąd masz takie rewelacje? Podasz w końcu link?

(Felixz) #17

A może to coś znaczy?

(Msprungk) #18

Kompletnie nic

(JNJN) #19

Nie upieraj się - sam widziałem programy które bez ustawionego swapa nie chciały działać lub pokazywały komunikaty o jego braku - kompy miały zainstalowane 1 GB ramu.

Jeśli Twoje programy nie wymagają swapa - to oczywiście można z niego zrezygnować,komp stanie się trochę szybszy, bo będzie korzystał tylko z ramu.

(Micromac) #20

MarS

Chyba nie rozumiesz. Przecież o tym już napisałem, że w systemie Windows mamy stronicowanie jawne (pagefile.sys) oraz niejawne w oryginalnych lokacjach plików.

Ty wyłączyłeś stronicowanie jawne poprzez wyłączenie pliku pagefile.sys. Ale działa stronicowanie niejawne, czyli unieuruchomiłeś tylko jeden moduł stronicowania systemu. Natomiast stronicowania niejawnego nie da się wyłączyc i system będzie z niego korzystał.

Do pliku pagefile.sys przesyłane są jedynie te dane, które po otwarciu zostały zmienione. Nie trafią tam (do pliku pagefile.sys) nigdy np. pliki wykonywalne typu .exe

Przykład:

Uruchamiasz jakiś program, powiedzmy Microsoft Word, otwierasz pliczek .doc i wprowadzasz tam jakieś zmiany, to wtedy on będzie stronicowany w pliku pagefile.sys, czyli oprócz tego, że będzie w pamięci RAM to jeszcze cały czas jego kopia jest w pagefile.sys (tu jest zaleta bo w czasie awarii programu odzyskujemy kopię pliku)

Natomiast sam program winword.exe jest stronicowany w oryginalnej lokacji.

A co będzie jak wyłączymy plik wymiany?

Dopóki nam starczy pamięci fizycznej RAM właściwie nic się nie stanie (ale są i wady tego), a jak jej zabraknie to tak jak już wspomniałem powstają krytyczne fragmenty jądra, wystąpią komunikaty "Twój system nie ma pliku stronicowania lub rozmiar pliku stronicowania jest za mały" albo "Brak pliku wymiany" z errorem, zawieszenia i brak stabilności systemu.

Gry lub programy (wymagające pliku wymiany) mogą się nie uruchomić lub podczas kończenia pracy będzie swapowało w mało wydajny sposób.

Ponadto system będzie zmuszony do wyrzucenia z pamięci również i te rzeczy, które w niej powinny zostać.

Efektem tego jest wzmożone stronicowanie niejawne kosztem braku stronicowania jawnego co zmiejsza wydajnośc niż gdyby było w tym przypadku właczone stronicowanie jawne. A jak to sprawdzić ? Hmm myślę, że nie muszę już pisać jak.

Dlatego, aby nie mieć problemów lepiej warto mieć włączony plik wymiany. Róznie z tym bywa. Nie przewidzisz tego. Spotykałem się też z takimi przypadkami (sa czeste) o których wspomnieli koledzy z forum. Dlatego po prostu napisałem, że Microsoft też nie zaleca wyłaczanie pliku wymiany. A jak Ty chcesz to juz Ty ustalasz :wink: