Pamięci DDR 800 - nie idą wyżej jak 375Mhz (750DDR)

Witam, mam następujący problem z pamięciami A-DATA

przy standardowych taktowaniach procesora (ahtlon x2 4800+ brisbane) pamięciom brakowało do 400mhz (w cpu-z) kawałka i kiedyś jak podkręcałem procesor to pamięci działały na 400mhz. Boxowe chłodzenie było jednak za głośne i odpuściłem sobie kręcenie proca

teraz z nowym chłodzeniem procesor działa bez błędów na 3ghz, ale pamięci zawsze ustawiają się na 375mhz :confused: jakbym nie zmieniał dzielnika w biosie to zawsze w windzie mam 375mhz lub niżej. Nie wiem co robię źle, oto kilka screenów z ustawień:

63321257.th.png

10871900.th.png

prosiłbym o porady…

Jeśli dobrze widzę to fsb procesora wynosi 250 wiec o dziwo ze pamięci maja 375 bo z reguły fsb jest ograniczane do najwolniejszego podpiętego urządzenia

mógłbyś rozwinąć swoją myśl ? ponieważ nie bardzo rozumiem o co chodzi…

Koledze chodzi o zasadę jeden za wszystkich, wszyscy za jednego, słabe ogniwo osłabia całą drużynę :slight_smile:

pamięć podkręca się asynchronicznie względem Magistrali FSB,obie pamięci są identyczne i nie ma żadnego ograniczenia szybkości względem drugiej pamięci,kiedyś już się spotkałem z podobym zjawiskiem na płycie Gigabyte ,modelu nie pamiętam ,ale bodaj na chipsecie 690 G i przy kupieniu kompa ,pamięci OCZ 2 X 1 GB ich szybkość wynosiła 800 i wraz z podkręcaniem procka kręciły się pamięci,lecz po jakimś roku po wejściu do biosu(brak OC) okazało się że te pamięci pracują już z szybkością 770 coś tam,czyli już nie pełna szybkość i po podkręceniu procesora pamięć nie podnosiła swoich zegarów,wtedy za bardzo nie wiedziałem czym to jest spowodowane bo pierwszy raz się z tym spotkałem,teraz myśle że to może być spowodowane ustawieniem innym ustawieniem Ratio pamięci.

czyli co ? nie ma rozwiązania tego problemu ?

w biosie pokazuje “adjusted ddr frequency 830mhz” (lub coś troszkę ponad 800mhz ale leciutko, ale wyżej w biosie jest napisane, że aktualna prędkość pamięci to 750Mhz i tak jest zawsze…

czy może to byś spowodowane wgraniem najnowszego biosu ?