Panel frontowy nie działa

Witam, po wymianie płyty głównej przestał działać panel frontowy a w menadżerze urządzeń wykrywa urządzenie (coś tam HD Audio, PCI komunikator itp) do którego nie mogę dobrać sterowników (a pomimo tego dźwięk działa normalnie).

Panel jest podłączony do płyty, w konfiguracji realtek’a odznaczona opcja wyciszania przedniego panelu, poprawka do wykrywania HD Audio jest zainstalowana - co jeszcze mogę zrobić poza wymianą systemu?

System to XP

W przypadku Windows’a XP po wymianie płyty głównej należy (niestety) wykonać ponowną instalację systemu. Rzadko udaje się w takiej sytuacji poprawnie uruchomić “stary” system, właśnie ze względu na nieodpowiednie sterowniki. W tym przypadku, skoro udało się (na szczęście) uruchomić system, powinieneś co najmniej przeinstalować “podpadnięte” sterowniki (sprawdź systemowego Menadżera Urządzeń), pobierając je ze strony firmowej nowej płyty głównej i aktualizując je następnie w witrynie Windows Update.

Jest też kwestia prawidłowego podłączenia przewodów audio panelu przedniego, a także ewentualnego sprawdzenia ustawień BIOSu. Z reguły są dwie możliwości, czyli podłączenie jako HD Audio (dziś najczęściej) lub AC’97. W przypadku pierwszego uruchomienia nowej płyty głównej warto zatrzymać start komputera na BIOSie i wprowadzić standardowe ustawienia, czyli “Load Optymized/Optimal Dafaults” oraz ustawić bieżącą datę i czas. Szkoda, że nie podałeś firmy i modelu nowej płyty głównej.

Jak pisałem w innym wątku właśnie to zrobiłem, system jest świeżo zainstalowany, stary od razu pokazywał BSOD…

Dzisiaj Raz jeszcze przekopałem się przez wszystkie ustawienia i wreszcie panel działa choć trochę cicho. Zabawne że musiałem zaznaczyć by system NIE WYKRYWAŁ podłączenia słuchawek na frontowym panelu. Może to błąd tłumaczenia?