Parę pytań dotyczących Linuxa - wybór i ogólne zagadnienia

Witajcie. Dzisiaj byłem u brata ciotecznego i ma jakąś Mandrive 2007 - poczytałem i dowiedziałem sie, że jest to linux. Chciałbym się zapytać:

1.Czy można mieć na jednym komputerze Linuxa i Windowsa. Jeżeli tak to jaką przestrzeń potrzeba na Linuxa.

2.Skąd wziąć taki bajer jak Linux?

3.Czy każdy linux jest po polsku.

4.Czy to współgra się z Windowsem na jednym komputerze.

arlid , nie wiem czy zauważyłeś, ale w tym dziale na górze są dwa przyklejone wątki. Z łaski swojej zajrzyj do nich. To o co pytasz było poruszane setki razy, a w tych przyklejonych tematach znajdziesz odpowiedzi na wszystkie swoje pytania.

Mandriva to syf, zainstaluj Kubuntu 7.04 - obiecuje, że lepszy od visty :wink:

  1. Tak, poprostu instalujesz linuksa i masz wybór systemów.

  2. Za darmo z oficjalnej strony Kubuntu

  3. Kubuntu jest

  4. Tak

Najnowsza Spring z pewnością nie. Powinieneś dodać przed zacytowanym wyżej tekstem “dla mnie” :slight_smile:

:x

Nie jest the best systemem ale dla mnie jesta w miare dobra i stabilna.

ale poco,przecież lepiej wywołać kłutnie,bo ciężko napisać porządnie i troche pomyśleć :?

arlid zapraszam do dwóch pierwszych tematów !

areh i D@widoS przepraszam, mój błąd faktycznie nie zajrzałem a co do tego Kubuntu marcinch7 to jakie są środowiska graficzne - sorki jak głupie pytanie ale za bardzo mało wiem o Linuxie :smiley: Poczytam te polecane tamty i posprawdzam, myślę, ż etam znajdę odpowiedź.

Lense a skąd można wyczaić taką Mandrive - może mógłbyś wysłać na PW jakieś screeny i tej spring?

Co należy wybrać w tym Kubuntu??

I wogóle jak to potem zainstalować? Bo w przydatnych linkach nie ma Kubuntu, a wygląda dosyć ciekawie tylko, że screeny są po ENG:(

domyslnie ma kde ale mozesz sobie doinstalowac jakie chcesz

http://www.mandriva.com/pl/download/free

arlid , jeśli znasz english to polecam http://distrowatch.com/table.php?distribution=mandriva

Skąd pobrać napisał Ci sphinx. A screeny masz m.in. tutaj:

http://www.thecodingstudio.com/opensour … s=mandriva

Polecam pobrać od razu Mandrive Free DVD, chyba, że tylko chcesz potestować to pobierz LiveCD, czyli Mandriva One. Dodam, że najnowsza Spring ma standardowo Beryla/Compiz i Metisse, a także większość znanych środowisk graficznych, więc nie będziesz musiał się męczyć przy testowaniu

Pozdrawiam

O… i ja właśnie mam problem gdyż mandriva nie obsługuje mojej karty !!

Mógłby mi ktoś to wyjaśnić troszeczkę?

EDIT: Jak wybiorę “Mandriva Linux Darmowa 2007 Spring 64-bitowa” to tez będę miał po PL?

Hmm… sam nie mam tej karty, ale znajomy ją ma, także na Mandarynie… i po prostu instaluje sterowniki ze strony nVidii i już (po wcześniejszym zainstalowaniu kernel-source)

też sie macie o co ĸłucić, wyższość swiat wielkiej nocy nad swiętami bożego narodzenia…Osobiście wole gmnoma od KDE

arlid i586 jest kierowana dla 32-bitowych procesorów a x86 - dla 64 bitowych

W programie CPU-Z mam w Line Size: 64 Bytes tzn że ja pobrać musze x86 tak?

Nie

Zobacz, czy gdzieś obok sekcji “Architecture” pisze 32-bit lub 64-bit. To, co podałeś to nie arcitektura procesora. Zresztą jeśli nie wiesz to podaj nazwę procesora

Nie musisz. Możesz. Powinien być skok wydajności :slight_smile: Jednak uważam, że lepiej będzie pobrać wersję i586 - będziesz miał mniej problemów z takimi rzeczami jak Java, Flash itp.

PZDR

Nie

Zobacz, czy gdzieś obok sekcji “Architecture” pisze 32-bit lub 64-bit. To, co podałeś to nie arcitektura procesora. Zresztą jeśli nie wiesz to podaj nazwę procesora

Intel Celeron D 345 3,06GHz - złom wogóle cały komp to złom dlatego idzie pod linuxa co sprzedać to lepiej się troszeczkę pobawić i poznac świat Linuxa :slight_smile:

Twój procesor jest 32-bitowy. Tak więc zasysaj wersję i586 :stuck_out_tongue:

Szczerze wolałbym używać Visty niż kubuntu, wolę juz win98 niż kubuntu. Kubuntu to najgorszy system jaki w zyciu spotkałem, ma więcej błędów niż windows kiedykolwiek, nie wspomnę o tym, że kubuntu po 2 restartach umiera i trzeba robić mu reanimację, ogólnie system ten poleciał na śmietnik szybciej niż się instalował :slight_smile:

Mandriva to natomiast jeden z najlepszych systemów jaki w ogóle powstał i jest 100 razy łatwiejszy w obsłudze niż windows. polecam ten system, gdyż jest najlepszy dla początkującego użytkownika, wspomniałem, że jest łatwiejszy od windowsa, więc nie będziesz miał z nim problemów i nie przejmuj się opiniami w stylu, że mandriva to syf albo że to darmowy windows, gdyż moim zdaniem użytkownicy ubuntu boją się konkurencji i prostoty tego systemu, ponieważ mandriva jest prostsza od ubuntu i ma wszelkie kodeki i oprogramowanie już na starcie :slight_smile:

Pozdrawiam!

Złączono Posta : 14.05.2007 (Pon) 23:48