Parę pytań początkującego w debianie

Ja używam niestabilnej wersji.

Pokaż jaką masz wersję kernela:

uname -r

Moja wersja kernela to 2.6.32-trunk-amd64

Stara wersja dlatego paczek nie może znaleźć. Trzeba zaktualizować:

apt-get update

apt-get install linux-image-2.6.32-5-amd64

i nagłówki:

apt-get install linux-headers-2.6.32-5-amd64

Ok dzięki. Już zrobione jednak nie mam ja zrestartować kompa bo jestem w pracy i działam przez nomachine nx. Czy teraz mogę usunąć tego trunka?

Trzeba zresetować, aby móc usunąć.

Zrobione. Udało mi się jedak zdalnie uruchmić kompa (musialem zezwolić na to w ustawieniach) Teraz mam porządek.

Do roobala: przeczytalem Twoje wpisy na blogu m.in. o terminalu. Dla mnie brzmi to bardzo sensownie, szczególnie porównanie wykonania czegoś w terminalu a klikając. Mam nadzieję że niedługo dołączę do klepaczy komend :slight_smile:

Pozdrawiam Wszystkich!

Jeśli chcesz często sterować zdalnie Debianem bądź innym Linuksem to znajomość komend, przynajmniej tych najbardziej podstawowych, Ci się przyda :slight_smile: SSH jest zdecydowanie wygodniejsze niż VNC czy NX :wink: Choć od biedy można przekierować Xserver na SSH :wink:

Pozdrawiam!

Na tę chwilę chyba koniec problemów, wszystko mi działa. Włożyłem przed chwilą swojego starego SB Live! a wyłączyłem zintegrowaną, dźwięk jest tak jak sobie tego życzyłem również we flashu i innych aplikacjach. Kilka moich dotychczasowych obserwacji na temat Debiana: uruchamia się tak samo szybko jak nowe *buntu ale programy uruchamiają się szybciej, trudniejszy w konfiguracji dla początkującego, bardzo stabilny i nie muli tak jak ubu. Trzeba trochę czasu poświęcić na konfigurację. System instalowałem z netinstall a potem już ręcznie doinstalowałem xorga, kde standard. Po takiej instalacji przestało mi sypać błędami kernela itp.

Do roobala: lubię NX bo działa znacznie szybciej niż vnc. Zamówię z Helionu “Linux leksykon kieszonkowy”, mam tę książkę w pdf i bardzo mi się podoba. Jest w niej mnóstwo ciekawych rzeczy dla początkującego, dużo komend, zero lania wody no i ta cena zawrotna 9.90 że nie opłaca się jej drukować :wink: a w autobusie można poczytać. Zastanawiałem się jeszcze nad książką “Linux receptury” ale cena wysoka a interesują mnie tylko niektóre rozdziały. Zresztą to wszytko można znaleźć w necie.

PS. Czy jest jakiś program który zarządza skalowaniem procesora? bo w zarządzaniu energią nie mogę ustawić dynamicznego skalowania rdzeni w procesorze a mam Phenoma II. i on trochę prądu żre.

Można ustawić, aby się zainstalowało kde. Trzeba tylko wybrać tryb instalacji na kde.

Tak wiem o tym. Wcześniej tak ustawiałem i po takiej instalacji były błędy. Gdy zrobiłem to ręcznie wszystko działa jak powinno i nie mam programów typu openoffice i innego syfu którego nie chciałem

Właśnie miałem pisać, że instalacja zaproponowana przez matiego instaluje KDE razem z tym całym “syfem”, dlatego lepiej instalować kde-core i to co się chce mieć w innym wypadku lepiej pobrać pełnego Debiana z KDE, bo jaki sens jest ciągnąć wszystko z sieci podczas instalacji, szkoda czasu :wink:

Pozdrawiam!

Chciałem właśnie tak zainstalować tzn kde-core ale nie mogło tego znaleźć kde-minimal też nie było więc wybrałem kde-standard.

Być może nazwy pozmieniali. W czasach KDE3 było chyba właśnie kde-minimal i chyba kde-full a odkąd weszło kde4 to musieli widocznie pozmieniać a core w nazwie to miało raczej Gnome, bo zawsze instalowałem gnome-core i nawet terminal musiałem doinstalowywać i to mi się właśnie podoba :wink:

Jako ciekawostkę dodam, że pod FreeBSD można jeszcze “chudsze” Gnome zainstalować nie dość, że bez terminala to bez narzędzia do zmiany tapety, ikon itp. tak zwane Gnome Appearance, czyli jedynie panele, Metacity, Nautilus i to wszystko :wink:

Pozdrawiam!