Parę pytań przed pierwszą instalacją Ubuntu

Może spróbuj wersji 12.04?

U mnie sypał się instalator w czasie instalacji 12.10. Naprawdę nie warto instalować innych wersji niż lts. Same problemy, a używam ubuntu od 9.10 i wiem jak to wygląda;)

Spróbuj 12.04

Skoro koledzy piszą, że instalator posiada błąd i u kilku osób dzieje się to samo to albo zainstaluj 12.04 jak radzą koledzy i możesz zaktualizować system do 12.10, aktualizacja przebiega bez problemu, albo poczekaj na uaktualnienia obrazów ISO, zapewne ktoś już zgłosił ten błąd. Ja dwa dni temu zdecydowałem się na aktualizację Ubuntu z wersji 11.10 do 12.10 i nie miałem żadnych problemów, musisz tylko uważnie czytać wszystkie komunikaty i zastanowić się zanim wciśniesz okej, ja podczas aktualizacji błędnie zinterpretowałem komunikat i wyłączyłem KDM i wyłączyło się wszystko, zostałem sam z konsolą, oczywiście musiałem sobie radzić dalej sam, ale że mam z tym doświadczenie to sobie poradziłem i system działa póki co bardzo dobrze.

Próbowałem pobrać Ubuntu 12.4 ale nigdzie nie mogę go znaleźć wszędzie jest 12.10. Poza tym kolega “marcin’82” pisał że miał tak samo na Ubuntu 12.4 a więc może i tam jest błąd. Chyba spróbuje tego Linuks Mint 13. Tylko mam pytanie bo jest on w kilku wersjach: Mate, Cinamon, KDE, Xfce desktop, którą wersję wybrać pod mój komputer, aby najlepiej chodziła i w miare ładnie wyglądała zważywszy że moja karta graficzna to tylko Radeon 9200SE.

Możesz spróbować instalacji z MinimalCD do pobrania stąd, podczas instalacji będziesz mógł wybrać interesującą Ciebie odmianę Ubuntu, a nawet wybrać ręcznie interesujące Ciebie oprogramowanie.

Witam ponownie, właściwie to aż jestem zażenowany że sprawiłem i sprawiam szanownym kolegom forumowym, a zwłaszcza koledze “roobalowi” który aktywnie śledzi temat i jako Moderator z nim wytrzymuje choć mógłby wyrzucić go po prostu (przy prawach Moderatora) do kosza :slight_smile: (Tak robią na innych forach z “niewygodnymi tematami”, ale wiedziałem że forum Dobreprogramy jest bardzo profesjonalne i czytam ten portal codziennie od wielu lat). Bardzo dziękuje koledze “roobal” za odpowiedzi i zawsze czekam na nie z utęsknieniem. W sumie sprawiam tyle kłopotów, ale coś moja przygoda z linuksem nie jest udana gdzie spróbuje same problemy. Nie odkryję “Atlantydy” gdy powiem że się pojawił kolejny problem. Ściągnełem ten obraz MinimalICD faktycznie bardzo mały, aż byłem zdziwiony że tak mało zajmuje. W sumie jestem zadowolony że na czas instalacji nowego systemu udało mi sie porzyczyć laptopa od szwagra bo inaczej to nic nie mógłbym ściągnąć :slight_smile: . Wypaliłem na płycie uruchamiam komputer wybieram instalacje (wiem jest napisane po angielsku, ale mówię po polsku co robię) i pokazuje się okienko wyboru języka. I tu jest problem i w sumie dziwny problem. Otórz mam klawiaturę na USB w BIOSIE jest ustawione USB Legacy Supprot na Enable czyli aby klawiatura działała natywnie w systemach nieposiadających obsługi klawiatury USB. Klawiatura działa w biosie działa w tym obrazie ISO bo mogę wybrać “instalację”, ale przy wyborze języka nagle przestaje działać, na początku działa bo mogę wybrać “Instal” , a potem nagle przestaje działać, po prostu jakby została wyłączona. Klawiatury na PS2 nigdzie nie mogę porzyczyć, pytaełm się znajomych, ale mówią że maja tylko na USB i nawet twierdzą że na PS2 to już chyba nie kupie nowej w sklepie tylko na USB. No po prostu “zonk” czy linux przy pierwszym spotkaniu aż tak nie nie lubi ? I co dalej ?

Dodane 23.10.2012 (Wt) 20:27

Witam ponownie, skoro z Ubuntu się nie udało spróbowałem jak radził kolega “marcin’82” z Linux Mint wybrałem wersję Cinammon, nagrałem na płytę odpalam, uruchamia się tryb Live tylko że w trybie Live niema tapety jest niebieski ekran, pasek na dole jest i z menu start mogę wybrać różnę funkcję i otwierają się okienka, niestety w tych okienkach równierz jest niebieski ekran, żadnych napisów itp. Nawet nie mogę zainstalować tej dystrybucji bo w okienku instalacji oczywiście nic nie pisze tylko niebieski ekran :))

Żeby temat lądował w koszu, to musi być niezgodny z regulaminem. Teraz do rzeczy.

Trochę dziwny przypadek, pamiętam jeszcze jak starsze wersje Ubuntu, czy Debiany to bez problemu instalowałem z użycie klawiatury USB. Wygląda na to, że instalator nie obsługuje klawiatury USB, ten obraz waży tak mało, bo to nie jest cały system, a tylko instalator. Stanowi dla Ciebie jakiś problem instalacja systemu w wersji angielskiej? Po instalacji mógłbyś doinstalować język polski.

Co prawda to nie było do mnie, ale roobal chyba nie obrazi się, jak wtrącę swoje trzy gorsze. Mam nadzieję w końcu to forum :slight_smile:

Ubuntu jak i każdą inną dystrybucję warto pobierać ze strony głównej dystrybucji. Ewentualnie można ściągać skądkolwiek, ale później sprawdzać sumy kontrolne. Są one podane zwykle na oficjalnych stronach. W przypadku Ubuntu jest to http://www.ubuntu.com. Tam w dziale Download klikasz w Ubuntu Desktop. W tym miejscu obecnie znajdziesz zarówno wersję najnowszą (12.10) i LTS (12.04). Wydania LTS oferują długi okres wsparcia i zwykle są najbardziej dopracowane, ale z mniejszą ilością nowości. Bardzo mi się podoba to, że w końcu zaznaczyli czym się różnią obie wersje już na stronie pobierania. To cieszy :slight_smile:

Link do oficjalnej strony pobierania jakbyś jakimś trafem nie znalazł: http://www.ubuntu.com/download/desktop

Jeżeli interesują Cię starsze wersje Ubuntu, tutaj je znajdziesz: http://releases.ubuntu.com/

Pamiętaj, że w przypadku pobierania dystrybucji, możesz i często jest to zalecane, korzystać z sieci P2P.

Mam nadzieję, że choć trochę pomogłem :slight_smile:

PS: Możesz spróbować wyłączyć USB Legacy Support w BIOSie. Nie wiem jednak na jakiej zasadzie to działa w Twojej płycie głównej (nie podałeś modelu). Możesz też sprawdzić, czy nie pojawiła się nowa wersja BIOSu i dokonać aktualizacji. Aktualizacja jednak wiąże się z pewnym ryzykiem - np. chwilowy brak prądu i płyta główna może nie działać.