PartitionMagic w DOSie na laptopie


(Slave99) #1

Chciałem na laptopie ACER przeinstalować Windowsa, więc włożyłem do napędu bootowalną płytę z Windowsem XP, sformatowałem partycję C i zaistalowałem Windowsa. Po uruchomieniu go okazało się, że nie mam do niego żadnych sterowników a żadnej płyty do laptopa nie miałem dołączonej. Okazało się, że sterowniki są na narzędziowej ukrytej partycji, ale nie zrobiłem przed usunięciem Windowsa kopii w eRecovery, więc nie mogłem skorzystać z odzyskiwania. Żeby więc przy uruchomieniu komputera domyślną była partycja narzędziowa, dzięki której chciałem zainstalować ukrytego tam WinXP Home ze sterownikami zainstalowałem PartitionMagic 8.0 i uruchomiłem dołączonego do niego PQBoot for Windows. Zaznaczyłem tam, żeby ładowała się partycja narzędziowa i uruchomiłem ponownie komputer. Zadziałało, zainstalowałem WinXP Home, ALE nie mogę teraz nijak uruchomić komputera. Cały czas uruchamia się ta partycja systemowa. Dlatego proszę o pomoc - chyba powinienem zmienić w tym programie PQBoot z powrotem bootowanie na partycję C. Mam go na innej partycji i jest tam też wersja dla DOS. Tylko nie wiem teraz jak go uruchomić. Nie mam w laptopie napędu dyskietek a po włożeniu bootowalnej płyty z Widowsem mam dostęp do jakiegoś uproszczonego DOSa, w którym nie mogę tego programu uruchomić. Bardzo proszę o pomoc jak mam to rozwiązać.


(floyd) #2

Jeżeli masz dysk startowy to wystarczy do niego dołączyć ten plik PQBOO.EXE o który ci chodzi.

W tym celu postaraj się o programik WinImage do tworzenia obrazu dysku startowego. Wczytaj do tego programu zawartość dysku startowego który posiadasz albo który łatwo można utworzyć. Dołącz do do tego ów plik o który ci chodzi i jeszcze plik autoexec.bat(utworzysz w notatniku) o zawartości:call PQBOO.EXE aby został automatycznie uruchomiony.

Zapisz tak utworzony obraz dysku startowego jako np. startowy.ima.

Wypal dysk startowy z tego obrazu np. w programie Nero.

Nero Burning ROM-->CD-ROM(start.) Plik obrazu(wczytujesz)

Zaawansowne: zaznacz włącz ustawienia specjalne. Rodzaj emulacji: wybierz emulacja dyskietki 2.88MB.

Proponuję też utworzyć taki dysk startowy z programem: pqmagic.exe

Plik autoexec .bat będzie miał wówczas zawartość: call pqmagic.exe

(Będziesz mógł wówczas dokonywać operacji na partycjach z DOSa co jest bardzo wygodne.)

Oczywiście aby dokonać tych wszystkich operacji należy mieć dostęp do sprawnego komutera( może koleżanki?)


(Slave99) #3

Dzięki za odpowiedź. Robię tak jak napisałeś. Mam już obraz i uruchamiam nero. Jednak jak wybiorę boot CD to tam po prawej stronie zamiast przycisku burn pojawia się new. Jak dam na new to na liście plików nic się nie pojawia, ale mogę wypalić płytę i sesja faktycznie ma ok. 3 MB. Jak już wypalę płytę to bootowanie działa, ale nie ma na niej żadnego pliku, i tylko na sekundę przy uruchamianiu komputera pojawia się komunikat nero o bootowaniu a później znika i znowu uruchamia się eRecovery. Co robię nie tak?


(floyd) #4

Przesyłam obrazki z nero i zawartości dysku startowego z programu winimage dla dysku startowego z pqmagic, a także zawartość katalogu PQMagic

oraz zawartosc pliku autoexec.bat.

(jeśli chodzi o pqmagic to wprowadziłem cię w błąd pisząc, że wystarczy tylko jeden pliczek. Musi ich być trochę więcej co pokazuje fotka)

Jeśli chodzi o ten plik który wymieniłeś czyli PQBOO.EXE to trudno mi powiedzieć czy wystarczy umieszczenie na dysku startowym tylko ten pliczek aby zadziałał poprawnie, być może nie. Jeszcze jedna uwaga. W plikach wsadowych rozróżnia się duże i małe litery.

@ECHO OFF

mouse.com

cls

call PQMagic\pqmagic.exe

89a01f5dac6c8144m.gif

a5ca5542872e44a6m.gif

34e8895da25a4748m.gif


(Slave99) #5

Zrobiłem tak jak napisałeś, ale chyba źle się nagrywa. Jak włączam nero to wybieram tam obraz z dysku i w zakładce "zapis" można tylko kliknąć na "nowy". Robię tak i na liście plików do nagrania nic nie ma a etykieta dysku jest "new". Wybieram zapis kompilacji, nagrywam płytę i po nagraniu etykieta to "new" a na płycie nie ma żadnych plików. Czy tak ma być?

Uruchamiam komputer z płyta i wyskakuje komunikat:

Disk formatted by WinImage 6.50

...

No Systemdisk. Booting from harddisk.