Partycionowanie dysku - prosze o pomoc :(

Witam , chciał bym sobie zainstalować Windowsa i Linux ale nie umiem pratycjować dysku :confused: Wiec miałbym do kogoś prośbę jakby mi ktoś mógł napisać w Gb ile to Mg ( tzn przeliczyć na Gb na Mb ) Mam dysk twardy 60 Gb

Windows

Dysk C – 12 Gb

Dysk D – 23 Gb

Dysk E – 25 Gb

Jak cos się pomyliłem to proszę o poprawienie.

Linux

Partycja swap 2 GB

Part boot 5 Bg

Pary var 7 Gb

Part D 46

Jak cos sie pomysliłem to prosze o poprawienie. A miał bym do kogoś prośbę mógłby mi ktoś wytłumaczyć jak to się liczy z Gb na Mb

Z góry za pomoc bardzo komuś dziękuję.

1 kB = 1024 B

1 MB = 1024 kB

1 GB = 1024 MB

1 TB = 1024 GB

no i jeszcze 1 Bajt = 8 bitów :stuck_out_tongue: :lol:

Ehh kurde a moglby mi ktos poprzeliczac to co podalem bylbym wdzieczny i powiedziec czy wszystko dobrze bedze robil z tymi pratycjami w Wind i Linie :?: Z gory za pomoc jeszcze raz bardzo dziekuje.

Mówiąc prościej - na partycję systemową, czy to będzie winda czy linux wystarczy 10 GB… a na swap 2*Ram :slight_smile:

  1. Najprostrzy sposób na wyrażenie GB w MB to pomnożenie liczby GB przez 1024.

I tak:

12 GB = 12288 MB

23 GB = 23552 MB

25 GB = 25600 MB

Jeżeli na partycji systemowej ma być tylko Windows + sterowniki to w zupełności wystarczy 7 - 10 GB. Jeżeli także programy, to polecałbym coś w okolicach 15 GB.

  1. Co do Linuksa, to zasada, w myśl której rozmiar SWAP = 2x rozmiar RAM jest na obecne czasy trochę nieadekwatna. Przy 512 MB RAM na SWAP wystarczy 512 MB (choć u mnie wykorzystywanie SWAP sięgało 5% zaledwie). Jeżeli masz 1 GB RAM, to ze SWAP można nawet zrezygnować ale dla świętego spokoju przeznaczyłbym na to nie więcej jak 256 MB.