@Partycja C: | Jak rozszerzyc?

Witam! Mam Windows Vista Ultimate x64. Partycje systemowa przydzielilem jedynie 50 GB, a wiec bardzo szybko miejsce sie skonczylo. W jaki sposób bez uszkodzenia sobie plików na dysku C: moge to partycje rozszerzyc (oczywiscie kradnac miejsce z innych partycji)?

Czytalem juz rozne sugestie ale pisali ludzie ze GParted nie dziala pod 64 bity lub ten drugi partition magic tez nie. A i nawet niechce probowac rozszerzania z poziomu windowsa bo ludzie tez pisali ze niechce to dzialac. Jak mam postapic? Prosze o trafne sugestie :stuck_out_tongue:


Jednak sobie nie poradzilem!

Wchodze do Gparteda i widzi jako partycje systemowa normalnie a pozostale 3 partycje sa extended… gdy od jednej zabieram miejsce i daje na systemowa resize to nie wykrywa tego miejsca!! Prosze o pomoc! Nie mam pojecia jak to zrobic.

Jakas instrukcje czy cos ;s

A co ma 64-bit do GParteda :x (oczywiście chodzi mi o livecd). Też mam Vistę Ultimate 64-bit i GParted 32-bit normalnie działa, bo jak niby ma działać… Jeśli bardzo zależy ci na GPartedzie 64 to ściągnij Ubuntu 64-bit livecd i w nim będzie. Ale i tak polecam Paragon Partition Manager (nie magic!).

Wydaje mi się, że partycja systemowa 50 giga to i tak jest bardzo duża. Ja posiadam partycję C - pojemnosci 20 giga i mam jeszcze wolnego miejsca około 6 GB. Moim zdaniem należy wyczyścić partycję C, usunąć punkty przywracania systemu i vista nie powinna zająć więcej niż 14 GB. Można ograniczyć również ilość miejsca do tworzenia punktów przywracania systemu np. do 3-5 GB. Tak mam ustawione i u mnie utrzymuje sie zajętość dysku C w granicach 15-16 GB.

Wiesz… ja instaluje na C: wszystko do partycji systemowej… wszystkie programy… chociazby u mnie caly pakiet visual studio 2008 zajmuje 10 GB lub pro evolution soccer 8 GB :stuck_out_tongue:

Ja na Vistę 64 mam 70GB i wolne 43%, a mam na niej instalowane wszystkie programy. Na drugiej partycji (ok. 100GB) mam wszystkie dane, instalki programów, filmy, mp3ki itp. - wolne ok. 12%. Na trzeciej partycji 52GB Ubuntu, na czwartej 8GB swap. Dysk ciągle czyszczony CCleanerem, wyrzucane wszystko, co niepotrzebne i jakoś się trzyma… 50GB to nie dużo, ale wydaje mi się, że przy odpowiednim dbaniu o dysk zupełnie wystarczająco…

Staram sie dbac o dysk… ale czy moglbys mi powiedziec czy jak zrobie wszystko tak jak trzeba GPartedem to zadziala bo tak na wszelki wypadek chce zlikwidowac jeden niepotrzebny dysk i poprostu dorzucic to pamiec do dysku systemowego?

Nic nie powinno się stać, ale nigdy też nie ma 100% pewności. Przed zmianą rozmiaru powinieneś zdefragmentować jak najdokładniej (najlepiej O&O Defragiem) partycję systemową. Nawet jeśli coś się sypnie, dane można będzie odzyskac bez większego problemu spod praktycznie każdego linuxa livecd. Przy dobrze zdefragmentowanej partycji operacja powinna trwać kilka minut. Powodzenia :slight_smile:

Dzieki za wszystkie rady :wink:

Wiecie, ja mam 3 GB i jeszcze żyję :slight_smile:

Mi tez wlasnie zostalo 3 GB ale to za malo :stuck_out_tongue:


Jednak mi sie nie udalo…

Bump.

Usuń partycje za partycją (C:) tak aby powstał ciągły nieprzydzielony obszar za. Przenieś plik storny na inną partycje lub dysk, zrestartuj komputer i dopiero próbuj powiększać partycję (C:).

Co znaczy “się nie udało”? Jakiś błąd? Jeśli nic poważniejszego to spod visty przenieś pagefila na partycję visty - komputer, właściwości, zaawansowane ustawienia systemu, wydajność-ustawienia, zaawansowane, pamięć wirtualna-zmień i na wszystkich partycjach dajesz brak a na systemowej “kontrolowane przez system”. Restart, w gpartedzie USUWASZ drugą partycję (delete), prawym na systemową, resize i rozciągasz/wpisujesz…

!UWAGA - jeszcze jedno, może bzdura, ale się przydaje… przed użyciem gparteda:

Włóż płytkę z GP, w pod Vistą WYŁĄCZ KOMPUTER, gdy się wyłączy, z tyłu komputera WYŁĄCZ ZASILACZ przełącznikiem, naciśnij przycisk POWER (włącznik z przodu) - jeśli masz diody w obudowie - mają zgasnąć, dopiero teraz WŁĄCZ ZASILACZ z tyłu i włącz OD RAZU GPARTEDA. W ten sposób vista praktycznie nie będzie miała szans na zablokowanie czegokolwiek… :lol:

A musze to akurat z drugiej po systemowej partycji zrobic? Bo tam mam mnostwo rzeczy :stuck_out_tongue:

A tak btw. I tak wielkie dzieki:)

Zawsze możesz utworzyć trzecią i przenieść dane spod Visty… Partycja musi być jednym kawałkiem, nie da się jej rozdzielić.