Partycja na pobierane pliki (jaki system plików)

Chcę zrobić osobną partycję na pobierane pliki, bo na partycji domowej robi mi się przez nie śmietnik i zwiększa się fragmentacja. Jaki system plików nada się do takiego zastosowania?

Jaki system ? Windows ? Jeśli tak to tylko NTFS, w FAT32 maksymalny rozmiar pliku to 4GB nie wspomnę już o FAT który jest całkiem przestarzały.

Jeśli Linux to ext4 :wink:

Dział: “Systemy operacyjne GNU/Linux” :wink:

Z tego co czytałem to niby XFS dobrze radzi sobie z dużymi plikami (duże to pojęcie względne, ale myślę że chodzi to o większe niż 5MB). Co o nim sądzicie?

A może JFS?

Zależy co pobierasz - filmy o dużym rozmiarze czy np piosenki albo jakieś obrazki, czyli pliki po kilka MB

Czemu? Nie polecam go, obciąża mocno CPU, przy przenoszeniu plików, etc.

Ma także problemy z wielkością partycji, np. dajesz 4gb i masz 3.4gb. Użycie miejsca przez roota, 0%.

Stanowczo, NIE POLECAM.

JFS, to jest to!

Moge go z czystym sumieniem polecić. Wcale nie obciąza CPU. Wielkośc partycji jest też jak najbardziej

w normie (z 4gb zostaje mi jakieś 3.8gb). Na “pobrane pliki” tylko JFS!

wiesz- wywalenie ściągniętych rzeczy na inna partycje burdelu nie poprawi…

przecież możesz sobie zdefragmentować dysk, kto ci broni? z tym, ze na nowych systemach plików fragmentacja jest minimalna i tak…

jeśli na linuksa tylko, to polecam ext4. jeśli chcesz mieć dostęp do tych plików spod windowsa, to ntfs

Ja polecam ext3. Mam na serwerze i nie ma czegoś takiego że obciąża dysk przy kopiowaniu, nie gubi plików.

Jest mniej wydajny, potwierdzają to bechmarki.

Średni rozmiar pliku to będzie ok 15-20MB.

Właśnie mi też JFS wydaje się przekonywujący. Czy ktoś jeszcze ma z nim jakieś doświadczenia?

Obawiam się że mało kto go używa, a szkoda. ext2/3/4 są wręcz idealnie supportowane w linuksie.

Kernel jfs obsługuje od 2.6.x.x.x, czyli świeżak (ext3 był dostępny chyba w serii 2.4). Ale za to jest szybki i wydajnejszy od ext3.

Możesz śmiało brać jfs, przy takich plikach da sobie spokojnie radę.