Partycja - nieprzydzielony obszar

Witam,

za pomocą systemowego narzędzia do zarządzania dyskami zmniejszyłem sobie jeden dysk i powstał nieprzydzielony obszar z którego nie mogę utworzyć nowego woluminu? jak można to naprawić?

Próbowałem już kilku programów do partycji ale nic nie ruszy tego obszaru :frowning:

Strzelam. Masz już 4 partycje podstawowe na dysku i fizycznie ze względu na rozmiar sektora rozruchowego (MBR) - 512 b nie można utworzyć nowej partycji.

tak, właśnie do tego doszedłem :slight_smile: a jak to się będzie miało teraz jak będę chciał zainstalować Ubuntu??? Trzeba tam chyba 3 partycje lub 2. A ja mam już 2 zajęte na windowsa 7 i partycje recovery.

Recovery i systemowej Windowsa nie ruszaj pod żadnym pozorem - mogą się przydać.

Usuń po prostu - po uprzednim skopiowaniu danych jedną z partycji podstawowych i utwórz w to miejsce partycję rozszerzoną. W obrębie takiej partycji można utworzyć wiele partycji logicznych. Odnośnie rozmiarów partycji logicznych dla linuksa:

* partycja swap - zależnie od ilości pamięci RAM - system plików linux-swap

* partycja dla systemu linuks - system plików ext4 (wystarczy 10 Gb)

* partycja /home dla systemu linux - system plików ext4 (pliki użytkownika, konfiguracja

środowiska graficznego oraz programów w linuksie) - reszta wolnego miejsca.

tylko nie mogę z poziomu windowsa utworzyć partycji rozłożonej, nie wiem dlaczego może zablokowane to jest bo mam windowsa 7 starter #-o

No to ściągaj Ubuntu 10.10 - oficjalne wydanie. Wypal na płycie, uruchom live-cd i tam użyjesz programu GParted. Tylko tak jak pisałem, lepiej zrób kopie ważnych danych i nie ruszaj partycji recovery i systemowej Windowsa.

już mam wszytko gotowe do instalacji tylko własnie z tymi partycjami się męczę.

Dobra czyli tak to będzie wyglądało:

/ - system ubuntu 10gb , pliki ext4

/swap - 1gb często korzystam z hibernacji

/home - reszta z 60 gb wolnego

Może być?

I mam jeszcze jedno pytanie - filmy, muzyka, grafika jeżeli będzie na /home to czy można będzie to oglądać na win7

Przede wszystkim windows “nie widzi” partycji linux’owych , ale ja będziesz miał filmy na ntfs to możesz je oglądać pod win. i pod linuxem / tu osobi ście polecam srodowisko KDE

Tak, może być 60 Gb /home.

Windows nie obsługuje systemu plikow ext4. Jest możliwość zamontowania na stałe partycji NTFS w linuksie - to tak - odwrotnie nie.

Możesz sobie zrobić mniejsze /home a np. utworzyć jeszcze jeden dysk logiczny NTFS na dane itd.

zrobilem partycje rozszerzona ale przy probie robienia logicznej wywala blad, cos nie tak znow #-o

już nie aktualne udało się w końcu