Partycja pod Ubuntu

Chce przygotować partycje pod Ubuntu w Partition Magicu i teraz takie pytania.

1.Czy muszę już definiować wielkości partycji pod pliki wymiany, partycje głowną i itp. Czy mogę wybrać “not formatted” i dopiero przy instalacji podzielić sobie.

2.Czy po podzieleniu partycji tym właśnie programem, moje programy (jest ich trochę ale zajmują bardzo niewielką część partycji) na partycji będą działać prawidłowo.

3.Czy partycja /home ma sens jeżeli będzie tylko jeden użytkownik??

Jeszcze jedno.

4.Przeglądając forum zauważyłem ,że Ubuntu korzysta ze środowiska GNOME a Kubuntu korzysta z KDE czy tak jest rzeczywiście i czy nie mogę doinstalować później KDE do Ubuntu??

Instalator Ubuntu jest w stanie to wszystko wykonac bez potrzeby uzywania PM

  1. Nie musisz, możesz podzielić przy instalacji.

  2. Tak. Na wszelki wypadek możesz użyć jakiegoś programu do defragmentacji dysku.

  3. Uważam że tak - na /home są twoje pliki i ustawienia programów. W razie reinstalacji systemu nie utracisz ich.

  4. Możesz doinstalować KDE do Ubuntu czy Gnome do Kubuntu itd.

Wielkie dzięki mogę zabrać się za instalacje :slight_smile:

Wszystko też mozna ustawić podczas instalacji Ubuntu… ( chodzi mi o partycję ).

Odpalasz live cd ubuntu i tam bw menu system :arrow: administaracja :arrow: partition editor masz. Za pomocą tego narzędzia tworzysz partycje / i /home w systemie plików ext3 oraz partycje linux swap. Możesz oczywiście utworzyć więcej partycje. Następnie w czasie instalacji systemu i będzie pytanie o podział dysku wybierasz ręczny i wybierasz gdzie mają być zamontowane partycje.