Partycja pod Ubuntu

(Wszerad91) #1

Chce przygotować partycje pod Ubuntu w Partition Magicu i teraz takie pytania.

1.Czy muszę już definiować wielkości partycji pod pliki wymiany, partycje głowną i itp. Czy mogę wybrać "not formatted" i dopiero przy instalacji podzielić sobie.

2.Czy po podzieleniu partycji tym właśnie programem, moje programy (jest ich trochę ale zajmują bardzo niewielką część partycji) na partycji będą działać prawidłowo.

3.Czy partycja /home ma sens jeżeli będzie tylko jeden użytkownik??

Jeszcze jedno.

4.Przeglądając forum zauważyłem ,że Ubuntu korzysta ze środowiska GNOME a Kubuntu korzysta z KDE czy tak jest rzeczywiście i czy nie mogę doinstalować później KDE do Ubuntu??

(system) #2

Instalator Ubuntu jest w stanie to wszystko wykonac bez potrzeby uzywania PM

(Carooxx) #3
  1. Nie musisz, możesz podzielić przy instalacji.

2. Tak. Na wszelki wypadek możesz użyć jakiegoś programu do defragmentacji dysku.

3. Uważam że tak - na /home są twoje pliki i ustawienia programów. W razie reinstalacji systemu nie utracisz ich.

4. Możesz doinstalować KDE do Ubuntu czy Gnome do Kubuntu itd.

(Wszerad91) #4

Wielkie dzięki mogę zabrać się za instalacje :slight_smile:

(Poniaatowski) #5

Wszystko też mozna ustawić podczas instalacji Ubuntu... ( chodzi mi o partycję ).

(mati75) #6

Odpalasz live cd ubuntu i tam bw menu system :arrow: administaracja :arrow: partition editor masz. Za pomocą tego narzędzia tworzysz partycje / i /home w systemie plików ext3 oraz partycje linux swap. Możesz oczywiście utworzyć więcej partycje. Następnie w czasie instalacji systemu i będzie pytanie o podział dysku wybierasz ręczny i wybierasz gdzie mają być zamontowane partycje.