Partycja sda1 fat32


(Theepi82) #1

Witam, poszukuje programu który stworzy na moim pendrivie partycję sda1 fat32 qr52mod71uiveke34ajr_thumb.jpgProszę o pomoc i z góry dziękuje.


(adam9870) #2

Prawdopodobnie można to zrobić używając narzędzia windowsowego diskpart. Polecam następujący artykuł od części "Istnieje też możliwość skopiowania":

http://www.techit.pl/Artykuly/Tworzenie ... 0,624.html

Tutaj szczegółowy opis choćby poleceń diskparta:

http://support.microsoft.com/kb/300415/pl

Tutaj videoporadnik, który przedstawia inne narzędzie:

http://www.dobreprogramy.pl/Linux-Insta ... 11279.html

Pozdrawiam. :slight_smile:


(Theepi82) #3

A czy nie ma jakiegoś programu typu partition manager pod windowsa który by mi stworzył taką partycję? Potrzebuje tego pendriva do odtwarzacza sieciowego i niestety musi on mieć partycję sda1.


(adam9870) #4

diskpart to jest program windowsowy, proszę wybrać Start >>> Uruchom (albo na klawiaturze jednocześnie nacisnąć logo Windows + U) >>> cmd >>> OK i w oknie konsoli wpisać diskpart. Następnie można wpisywać polecenia przedstawione w pierwszym poradniku, do którego podałem link. Możliwe, że producent pendrive oferuje na swojej stronie program do partycjonowania.

/dev/sda to po prostu oznaczenie, jakie przypisuje system linuksowy dla dysków SCSI, a do tych zaliczane są także pendrive'y. Wg mnie odtwarzacz sieciowy wykryje partycję na pendrive jako /dev/sda1.


(Jasiek.w) #5

Jak sformatujesz pendrive na FAT32 - to jak napisał Adam9870 w systemie Linux twój pendrive będzie widoczny jako sda1 lub też sdb1, sdc1, itd w zależności ile jest dysków w systemie. Nie ma programu, który formatował by dysk, tak aby był gdziekolwiek widoczny jako sda1 - bez względu na konfigurację sprzętu do którego podłącza się to urządzenie. Oznaczenie sda1 - to jest oznaczenie pierwszej partycji /startowej/ dysku sda w systemie Linux, ale też określonego urządzenia w tym systemie.


(Johny) #6

Nie ma czegoś takiego jak partycja sda jest to tylko oznaczenie pod jakim system może zobaczyć dysk,jeśli to będzie pierwszy dysk zobaczysz sda,drugi sdb,jeśli drugi będzie podzielony na dwie partycje to zostanie oznaczony jako sdb1 (pierwsza partycja) i sdb2 (druga partycja),będzie to dysk sdb na SATA w odróżnieniu od hdb na ATA

http://forum.linuxmint.pl/index.php?topic=2592.0

System przydziela alfabetycznie oznaczenia.

W Windowsie oznaczenie C: dostaje partycja systemowa,bootowalna zawierająca specjalnie spreparowany mbr - master boot record - blok startowy dysku,to dzięki niemu BIOS wie,że na dysku jest system operacyjny.

fat32 to stary 32 bitowy system plików - pojedynczy plik może mieć w nim wielkość max 4 GB,tak domyślnie formatowane są pendrive,odczytują go stare Windows 95/98/Me