Partycja systemowa

(Tequs) #1

Witam! Wiem, że temaów tego typu było juz pełno, jednak nigdzie nie mogę znaleźć jednoznacznej odpowiedzi. Właśnie kupiłem sobie nowego laptopa Lenovo z Windowsem 7. Problem leży w tym, że cały dysk ma pojemność 500GB i są tylko dwie partycje(systemowa-C i inna-D) Partycja systemowa ma aż 421GB a ta druga ma tylko 30GB. Chciałbym trochę "przenieść" pamięci do partycji D, lub po prostu zrobić sobie nową partycje o pojemności 250GB. Nie chce utracić żadnych danych, bo tam jest zainstalowany windows. Czy to możliwe? Proszę o pomoc, z góry dziękuje!

(system) #2

Niczego nie przenoś do partycji D. Zostaw ją w spokoju, bo to pewnie partycja z firmowymi aplikacjami.

Lepiej utwórz nową (te 250 GB) z wolnego miejsca na partycji C. W Windowsie 7 to dosyć łatwe, wykonuje się w oknie Zarządzania dyskami.

(Jan Szatan) #3

Ale najpierw zdefragmentuj partycję systemową. Polecam Auslogic DiskDefrag.

(Tequs) #4

Jak wchodze właśnie w "Zarządzanie dyskami" to mogę zabrać trochę z dysku C, i stworzyć nowy dysk też mogę, lecz boje się, że jak przeniosę do Nowego dysku to utracę system :frowning:

@Poraj, masz rację, tam są pliki LENOVO, więc własnie chce stworzyć nowa partycję, na filmy, gry itp. Tylko ze ja jestem kompletnym laikiem jeśli hcodzi o taki sprawy

(system) #5

Nie musisz się bać. System pozwoli Ci tylko tyle przenieść przestrzeni na nową partycję, żeby nie ulec samodestrukcji.

Czynności te jednak dla laików nie są bardzo proste! Najpierw trzeba z partycji C wydzielić obszar nieprzydzielony , a potem z niego utworzyć nową partycję, która otrzyma swoją literkę.

Mniej więcej widać to tutaj:

chociaż w Twoim przypadku czynności te dotyczyłyby partycji C.

(Tequs) #6

Aż takim bardzo laikiem nie jestem, akurat to jestem w stanie zrobić myślę, że spokojnie. Wieć po prostu tworze nowy dysk, biore na C i klikam "Zmniejsz wolumin" i "zabieram" ile chce, lub ile można i przerzucam na nowo stworzoną partycję "Zwiększ wolumin", tak? W ten sposób żadne z plików na C, nie ulegnie zniszczeniu?

(system) #7

Odwrotnie! Najpierw na partycji C PPM i "Zmniejsz wolumin", tworzysz obszar nieprzydzielony (taki, jaki chcesz lub pozwoli Ci system), a następnie na tym obszarze PPM i na nim tworzysz "Nowy wolumin prosty" obejmujący ten obszar.

(Tequs) #8

Aha, w ten sposób nie utracę żadnych danych? :slight_smile:

Obejrzałem filmik, już wszystko wiem, tylko najpierw zdefragmentuje dysk. Dzięki :slight_smile:

-- Dodane 24.08.2011 (Śr) 12:31 --

Pomocy, zrobiłem nieprzydzielony dysk i na końcu wyskakuje błąd, że na tym dysku już jest wyczerpany limit partycji i nie mogę zrobić nowej partycji ;//

-- Dodane 24.08.2011 (Śr) 13:15 --

Zrobiłem ss'a tych partycji, tak wszystko wygląda oryginalnie. Jak robię "nieprzydzieolne" i jak klikam PPM i "Nowy wolumin prosty" i robie wszystkie kroki i jak klikam zakończ to wyskakuje błąd, że na dysku już nie można utworzyć nowych partycji ;/

-- Dodane 24.08.2011 (Śr) 14:17 --

Już sobie poradziłem z pomocą Poraj, za co mu dziękuję. Pomógł program EASEUS Partition Master.

(system) #9

Już po burzy! Patrzę na obrazek i sadzę, że utworzyłeś nową partycję z obszaru wydzielonego z partycji C? Jeśli tak, to OK. Powodzenia!