Partycja systemowa

Witam! Wiem, że temaów tego typu było juz pełno, jednak nigdzie nie mogę znaleźć jednoznacznej odpowiedzi. Właśnie kupiłem sobie nowego laptopa Lenovo z Windowsem 7. Problem leży w tym, że cały dysk ma pojemność 500GB i są tylko dwie partycje(systemowa-C i inna-D) Partycja systemowa ma aż 421GB a ta druga ma tylko 30GB. Chciałbym trochę “przenieść” pamięci do partycji D, lub po prostu zrobić sobie nową partycje o pojemności 250GB. Nie chce utracić żadnych danych, bo tam jest zainstalowany windows. Czy to możliwe? Proszę o pomoc, z góry dziękuje!

Niczego nie przenoś do partycji D. Zostaw ją w spokoju, bo to pewnie partycja z firmowymi aplikacjami.

Lepiej utwórz nową (te 250 GB) z wolnego miejsca na partycji C. W Windowsie 7 to dosyć łatwe, wykonuje się w oknie Zarządzania dyskami.

Ale najpierw zdefragmentuj partycję systemową. Polecam Auslogic DiskDefrag.

Jak wchodze właśnie w “Zarządzanie dyskami” to mogę zabrać trochę z dysku C, i stworzyć nowy dysk też mogę, lecz boje się, że jak przeniosę do Nowego dysku to utracę system :frowning:

@Poraj, masz rację, tam są pliki LENOVO, więc własnie chce stworzyć nowa partycję, na filmy, gry itp. Tylko ze ja jestem kompletnym laikiem jeśli hcodzi o taki sprawy

Nie musisz się bać. System pozwoli Ci tylko tyle przenieść przestrzeni na nową partycję, żeby nie ulec samodestrukcji.

Czynności te jednak dla laików nie są bardzo proste! Najpierw trzeba z partycji C wydzielić obszar nieprzydzielony , a potem z niego utworzyć nową partycję, która otrzyma swoją literkę.

Mniej więcej widać to tutaj:

chociaż w Twoim przypadku czynności te dotyczyłyby partycji C.

Aż takim bardzo laikiem nie jestem, akurat to jestem w stanie zrobić myślę, że spokojnie. Wieć po prostu tworze nowy dysk, biore na C i klikam “Zmniejsz wolumin” i “zabieram” ile chce, lub ile można i przerzucam na nowo stworzoną partycję “Zwiększ wolumin”, tak? W ten sposób żadne z plików na C, nie ulegnie zniszczeniu?

Odwrotnie! Najpierw na partycji C PPM i “Zmniejsz wolumin”, tworzysz obszar nieprzydzielony (taki, jaki chcesz lub pozwoli Ci system), a następnie na tym obszarze PPM i na nim tworzysz “Nowy wolumin prosty” obejmujący ten obszar.

Aha, w ten sposób nie utracę żadnych danych? :slight_smile:

Obejrzałem filmik, już wszystko wiem, tylko najpierw zdefragmentuje dysk. Dzięki :slight_smile:

Dodane 24.08.2011 (Śr) 12:31

Pomocy, zrobiłem nieprzydzielony dysk i na końcu wyskakuje błąd, że na tym dysku już jest wyczerpany limit partycji i nie mogę zrobić nowej partycji ;//

Dodane 24.08.2011 (Śr) 13:15

Zrobiłem ss’a tych partycji, tak wszystko wygląda oryginalnie. Jak robię “nieprzydzieolne” i jak klikam PPM i “Nowy wolumin prosty” i robie wszystkie kroki i jak klikam zakończ to wyskakuje błąd, że na dysku już nie można utworzyć nowych partycji ;/

http://img18.imageshack.us/img18/7963/partycje.png

Dodane 24.08.2011 (Śr) 14:17

Już sobie poradziłem z pomocą Poraj, za co mu dziękuję. Pomógł program EASEUS Partition Master.

Już po burzy! Patrzę na obrazek i sadzę, że utworzyłeś nową partycję z obszaru wydzielonego z partycji C? Jeśli tak, to OK. Powodzenia!